Co zrobi prezydent ws. ustawy kagańcowej? "Weto byłoby sygnałem dla KE"

Po uchwale Sądu Najwyższego mówiącej, że sędziowie mianowani przez neo-KRS powinni wstrzymać się od orzekania, do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło już kilka wniosków w tej sprawie. Wysłali je politycy PiS-u i zależne od nich instytucje.
Zobacz wideo

Trybunał ma przyjrzeć się m.in. rzekomemu sporowi kompetencyjnemu między Sądem najwyższym a Sejmem - o co wnioskowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Trybunał ma też zająć się wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego i sprawdzić zgodność z konstytucją przepisów, które zostały zastosowane w czwartek do wydania uchwały trzech izb Sądu Najwyższego.

Swoje wnioski zapowiedziała też nowa Krajowa Rada Sądownictwa. Każdy z dokumentów ma jeden cel - wstrzymanie obowiązywania uchwały Sądu Najwyższego, który stwierdził, że sędziowie wybrani przez nową KRS są nieuprawnieni do orzekania.

Działania Sądu Najwyższego krytykował w Wyborach w TOK-u europoseł PiS Karol Karski.

- Uczestniczą w demonstracjach, wypowiadają się razem z politykami, zabiegają w różnych instytucjach o tworzenie przepisów i stosowanie przepisów jakby w kontrze do własnego państwa - mówił.

Z kolei Tomasz Trela z Lewicy przekonywał, że jedynym, co może uchronić polski wymiar sprawiedliwości przed pogłębianiem chaosu jest prezydenckie weto do ustawy dyscyplinującej sędziów.

- To da sygnał do Komisji Europejskiej, że jest jakaś refleksja. To pewnie trudne z politycznego punktu widzenia dla prezydenta Dudy, bo on walczy teraz o jak największą ilość pieniędzy na kampanię wyborczą. Natomiast jesteśmy już w takim chaosie, jeżeli chodzi o wymiar sprawiedliwości co do zasady niezależności i niezawisłości, że oczy Europy są zwrócone na Polskę - tłumaczył. 

Nie wiadomo na razie kiedy Trybunał zajmie się wnioskami. Premier prosił wczoraj, by jego pytanie sędziowie rozpatrzyli w pełnym składzie i w trybie pilnym.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Co zrobi prezydent ws. ustawy kagańcowej? "Weto byłoby sygnałem dla KE"
Zaloguj się
 • benek231

  Oceniono 4 razy 2

  Sprawa jest prosta. Jesli Du*a nie zawetuje to znaczyc bedzie, ze pisiory ida na calosc w obalaniu demokracji oraz wychodzeniu z Unii.

  Jesli natomiast zawetuje to bedzie to oznaczac, ze ocieplaja wizerunek Du*y, przed wyborami. I to wszystko bo pozniej, gdy Du*a wygra, i tak zrobia swoje. To jest banda klamcow, oszustow i manipulantow - lotrow.

  Podziekujmy biskupom za dar PiSu.

 • rbik53

  Oceniono 4 razy 2

  .
  taaaaa……

  tylko kompletni idioci

  mogą kochać władzę,

  która wszystkich

  uważa za idiotów.....
  .

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 5 razy 1

  Co zrobi Duda?
  To co zwykle. Poczeka na rozkazy z Nowogrodzkiej.

 • getz54

  0

  Szef Rady Europejskiej Charles Michel zwołuje na 20 lutego nadzwyczajny szczyt w sprawie unijnego budzetu. W
  tym kontekście zasadne jest pytanie co zrobi Dudek ? Bo tak czy siak musi coś zrobic jeszcze przed obradami szczytu. Ma jak zwykle trzy wyjścia, ale partia ograniczyła mu niestety wybór do dwóch wyjśc. Jedno gorsze od drugiego. Jezeli podpisze tę ustawę, to w 25 państwach Unii obywatele otworzą szampana, kasa przypadająca Polsce zostanie rozdzelona pomiędzy nich. Jezeli odeśle do TK, to nie zastosuje się do wyroku TSUE, który nie uwaza tego tworu partyjnych kolesi za jakikolwiek organ państwa prawa, zgodnie z prawem Unii, Uchwałą SN, i polską konstytucją. To przyspieszenie szczytu unijnego jest oczywiście formą nacisku Komisji Europejskiej na PiS, zeby wreszcie ochłonęli. Temu samemu będzie słuzyła wizyta prezydenta Macrona w Polsce. Kiedyś w tym samym celu na jeden dzień przyjechała do Polski pani Merkel. Na nic się to nie zdało. Macron będzie miał 2 dni, moze uda mu się cofnąc z drogi wiodącej ku przepaści 38 milionowy naród, który jak stado baranów podąza za swoim umysłowo chorym przywódcą. PiS igra naszym losem, naszą przyszłością. Wynik wyborów wcale takiego prawa mu nie przyznał. Uzurpują je sobie. Wierzą, ze te 104 tony złota przywiezione z Anglii zapewnią im jeszcze spełnienie kolejnych wyborczych obietnic, ale juz poza Unią Europejską.

 • bart5554b

  Oceniono 3 razy -1

  Postkomunistyczni propagandyści z TOK FM, to nie jest ustawa "kagańcowa" tak, jak KRS nie jest "neo-KRS'em".

  Dodatkowo odpalenie akcji pt. uchwała SN ma na celu odwrócenie uwagi od bezpardonowej kampanii propagandowej zbrodniarza z Kremla. Gersdorf i reszta sędziów SN realizuje plan Putina:

  Opublikowany dzisiaj wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla niemieckiej gazety "Bild" wzbudził wściekłość rosyjskiego deputowanego Leonida Słuckiego, który pełni funkcję szefa komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej. Słucki oznajmił, że "polscy politycy próbują oczernić rolę ZSRR" w II wojnie światowej.

  "Polscy politycy próbują teraz uzyskać dywidendy z własnych herezji historycznych. Lider polskiej partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński oświadczył, że Rosja jakoby na równi z Niemcami powinna wypłacić Polsce odszkodowanie"

  - oświadczył Słucki, którego wypowiedź przekazała agencja TASS. Dodał: "Proście o odszkodowanie od wandali i tych, którzy bezczeszczą groby czerwonoarmistów".

  Komentując wywiad dla niemieckiego "Bilda", opublikowany w sobotę, rosyjski parlamentarzysta oświadczył, że wypowiedzi Kaczyńskiego wpisują się "w trend falsyfikacji historii II wojny światowej".

  Oznajmił, że chodzi o "absolutnie bluźniercze i niekompetentne postawienie kwestii", i zarzucił polskim politykom, że "starają się oczernić rolę ZSRR w zwycięstwie nad faszyzmem i czyn żołnierza radzieckiego".

  niezalezna.pl/307744-moskwa-reaguje-na-wywiad-j-kaczynskiego-padly-slowa-o-bluznierstwie-i-oczernianiu-rosji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX