Ustawa kagańcowa trafiła na biurko prezydenta. "Drzwi są otwarte"

Ustawa dyscyplinująca sędziów jest już na biurku prezydenta i - jak zapewniają jego ministrowie - jest aktualnie analizowana. Zgodnie z konstytucją Andrzej Duda na podjęcie decyzji ma 21 dni.
Zobacz wideo

Jeżeli kierować się ostatnimi wypowiedziami prezydenta, nie ma raczej większych wątpliwości, że przepisy opuszczą Pałac Namiestnikowski z akceptacją Andrzeja Dudy.

O spotkanie z prezydentem i przedstawienie argumentów przeciw podpisywaniu ustawy apelowali po sejmowym głosowaniu politycy opozycji. Koalicja Obywatelska, Lewica i PSL wspólnie poprosiły o możliwość dyskusji z Andrzejem Dudą.

Na podobnym stanowisku stoją organizacje europejskie, w tym komisja wenecka, która w swojej opinii krytykowała przepisy o karaniu sędziów i sugerowała między słowami wycofanie się z pomysłu.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski nie wyklucza, że do spotkania z przedstawicielami opozycji, jeszcze przed ewentualnym podpisaniem przepisów, dojdzie:

- Drzwi Pałacu prezydenckiego są otwarte i nie mogę wykluczyć, że do takiego spotkania dojdzie. Jednak proszę pamiętać, że w najbliższym czasie będzie bardzo ważne wydarzenie o randze międzynarodowej, czyli rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau - mówił.

Wcześniej prezydent, jeszcze na etapie prac nad ustawą w Senacie, dyskutował o przepisach z marszałkiem izby Tomaszem Grodzkim. Ustawa kagańcowa, którą w czwartek przyjął ponownie Sejm, zakłada wprowadzenie kar dla sędziów, włącznie z usunięciem z urzędu, za - szeroko rozumiane - działania mające godzić w funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.

Sędziów będzie można również karać za badanie i podważanie legalności wyboru innych sędziów, czym PiS chce zablokować wykonywanie uchwały Sądu Najwyższego, który stwierdził, że osoby powołane przez upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa są nieuprawnione do orzekania.

O stwierdzenie konstytucyjności tej uchwały do Trybunału Konstytucyjnego zawnioskował premier Mateusz Morawiecki.

DOSTĘP PREMIUM