Andrzej Duda skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o uchwałę SN

Andrzej Duda zwrócił się do TK o zbadanie, czy możliwe jest stwierdzanie nieważności postępowań w oparciu o ocenę prawidłowości procedury wyłaniania kandydatów na sędziów przeprowadzanej przez KRS.
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy możliwe jest stwierdzanie nieważności postępowań w oparciu o ocenę prawidłowości procedury wyłaniania kandydatów na sędziów przeprowadzanej przez Krajową Radę Sądownictwa.

Prezydent zwrócił się też o zbadanie, czy na podstawie przepisu ustawy o SN przedmiotem zagadnienia prawnego rozstrzyganego przez ten SN może być ocena prawidłowości obsady sądu i ważności jego orzeczeń, kiedy w składzie sądu jest osoba wyłoniona przez aktualną KRS.

O skierowaniu wniosku do TK poinformowano w poniedziałek na stronie Kancelarii Prezydenta. Wniosek został skierowany w trybie kontroli następczej i obejmuje przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, Kodeksu postępowania karnego i ustawy o Sądzie Najwyższym.

W ubiegły czwartek trzy izby SN - Cywilna, Karna i Pracy - podjęły uchwałę dotyczącą udziału w składach orzeczniczych sędziów nominowanych przez obecną KRS. W uchwale przywołano przepisy Kpc i Kpk, których dotyczy wniosek prezydenta.

Z dokonanej przez SN wykładni prawa wynika, że nienależyty jest skład Sądu Najwyższego, jeśli bierze w nim udział sędzia wyłoniony przez Krajową Radę Sądownictwa ukształtowaną w trybie zapisanym obecnie w ustawie o KRS. W sądzie powszechnym nienależyta obsada sądu ma miejsce, gdy w składzie sędziowskim uczestniczy sędzia wyłoniony przez obecną KRS, jeżeli wadliwość procesu powoływania go prowadzi w konkretnych okolicznościach do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności.

Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia oraz do orzeczeń, które zostaną wydane w toczących się w tym dniu postępowaniach na podstawie Kodeksu postępowania karnego przed danym składem sądu. Wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej SN - uchwała ma zastosowanie do jej orzeczeń bez względu na datę ich wydania.

Ministerstwo Sprawiedliwości oświadczyło, że uchwała SN nie wywołuje skutków prawnych i została wydana z rażącym naruszeniem prawa. W piątek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział skierowanie do TK wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów prawa, które zostały zastosowane do wydania czwartkowej uchwały SN.

Z kolei KRS skierowała do TK wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów pozwalających uznać, że sędzia powołany przez prezydenta na wniosek obecnej KRS jest sędzią nieuprawnionym. Wniosła też o zabezpieczenie poprzez stwierdzenie nieskuteczności czwartkowej uchwały trzech izb SN do rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Andrzej Duda skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o uchwałę SN
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 2 razy 2

  Zgodnie z procedurą, Adrian zostawił Ustawę SN w sekretariacie u pani Basi na Nowogrodzkiej. Kaczyński idąc do Przyłębskiej na obiad, miał ją zabrac i przekazac woznej Trybynału Konstytucyjnego, zeby się nią zajęła razem z Piotrowiczem i Pawłowicz. I dlaczego Unia się nas czepia ??

 • modulo

  Oceniono 2 razy 2

  To mogl od razu to pytanie do duce wyslac. Julka znowu robi za proxy. Jeszcze sie dupnie i przekaze w zlym kierunku. A w niedziele rosol na obiad i wachanie kaczego rowa.

 • marudna.maruda

  Oceniono 2 razy 2

  Doktor nauk prawnych, prezydent, powinien być wyrocznią w sprawach sądów, wszak to jego działka zawodowa. Ale w tym temacie już się UJ wypowiedział zdaje się.

 • przyganiacz

  Oceniono 1 raz 1

  Andrzej Duda skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o uchwałę SN

  A co to jest TK? PiS-owski magistrat przyłębski, ślepy i głuchy na wszystko, oprócz dyrektyw prezesa...

 • getz54

  0

  Duda chyba kończył prawo zwyczajne, podobnie jak jego kolega z partii Bartłomiej Misiewicz. A tam nie uczą, ze Uchwała SN nie jest zadną Ustawą, bo SN nie tworzy Ustaw, i jako taka nie moze byc przedmiotem zainteresowania TK, który zajmuje się wyłącznie sprawdzaniem projektów Ustaw z polską konstytucją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX