PiS chce odebrać Senatowi 100 mln zł. Środki mają trafić do kancelarii premiera i kilku ministerstw

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało poprawkę do projektu budżetu na 2020 rok, która zakłada przeniesienie ponad 100 mln zł środków przeznaczonych na Polonię z gestii Senatu m.in. do kancelarii premiera i kilku resortów.
Zobacz wideo

O sprawie poinformował PAP poseł PiS Marcin Porzucek. Jak podał, poprawka została zgłoszona do Biura Analiz Sejmowych we wtorek, a w czwartek będzie omawiana na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych.

- Poprawka do rządowego projektu ustawy budżetowej na rok 2020 ma na celu przeniesienie środków finansowych - ponad 100 mln zł - z budżetu Kancelarii Senatu do budżetu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów tj., 59 mln 700 tys. zł, do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - 10 mln zł oraz do Ministerstwa Kultury, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych - wyliczał Porzucek.

Poseł PiS dodał, że podmioty te "będą realizować pomoc środowiskom polonijnym, która dotychczas była realizowana przez Senat".

- Szczególne znaczenie ma jednak zwiększenie nakładów finansowych na Polonię. Tak zwany budżet polonijny na początku 2015 r. wynosił 50 mln zł, teraz mamy przeszło 100 mln zł na różne inicjatywy - mówił Porzucek.

- Ten wzrost sprzyja temu, żeby organizacje polonijne, stowarzyszenia, które dbają o środowiska polonijne w różnych krajach, które dbają o polskie dziedzictwo narodowe w wielu obszarach, były odpowiednio wspierane. Myślę, że będzie się to teraz działało sprawnie - ocenił poseł PiS.

Pieniądze dla Polonii. Kto nimi zarządza?

Nad Polonią pieczę od 1989 roku sprawuje Senat, jednak w 2012 roku pieniądze z budżetu na współpracę z Polakami za granicą przekazano Ministerstwu Spraw Zagranicznych. W 2016 roku środki wróciły do dyspozycji Senatu, ale były wydawane zgodnie z wynikami rozpisanego przez MSZ konkursu, na który przeznaczono ponad 60 mln zł. Od 2017 roku całą pulą środków na Polonię zarządza Senat.

W połowie grudnia powołany został pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, którym został poseł PiS, były wiceszef MSZ odpowiedzialny za Polonię, Jan Dziedziczak.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM