"W PiS przyznają, że z ustawą kagańcową Ziobro znów wpuścił ich w maliny". Marszałek Grodzki przywołuje "nieformalne informacje"

- W PiS zdają sobie sprawę, że w kwestii sądów zabrnęli o jeden most za daleko i teraz próbują z tego zręcznie wybrnąć. Jeśli te przepisy wejdą w życie, to my wszyscy dostaniemy po uszach - przekonywał w Poranku Radia TOK FM Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.
Zobacz wideo

Wiceszefowa KE Viera Jourova we wtorkowej rozmowie z Tomaszem Grodzkim sugerowała, że polskie środki z budżetu UE mogą być zagrożone, jeśli rząd nie będzie przestrzegać reguł praworządności. Jak wspominał w TOK FM marszałek Senatu, komisarz zupełnie inaczej rozumie politykę niż obóz rządzący. - Ona pracuje według standardów brukselskich: tam nie ma brudnych kompromisów. Jest jedno zdanie, ono brzmi: praworządność nie podlega negocjacji. Jourova to powiedziała prostymi słowami, jasno i wyraźnie. Po to, żebyśmy wiedzieli, że albo się dostosujemy, albo nie - przekonywał w Poranku Radia TOK FM Tomasz Grodzki. 

Jego zdaniem to kolejny sygnał ze strony Unii Europejskiej, żeby nie traktować jej tylko jako "skarbonki". - Tylko jako wspólnotę wartości. Pani Jourova dodała, że powoła ciało eksperckie, które ma ocenić kwestie praworządności w krajach europejskich, potem powstanie raport służący późniejszym decyzjom budżetowym - mówił Grodzki. 

Marszałek Senatu wyliczał też, jakie skutki będzie miało podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy dyscyplinującej sędziów. - To nie rząd zderzy się z europejskim prawem, tylko obywatele dostaną po uszach. Jeśli te przepisy wejdą w życie, to w prostych sprawach, sporach biznesowych, rozwodach, strona polska będzie przegrywać. Sędziowie zagraniczni będą kwestionować prawidłowość posadowienia polskiego sędziego - podkreślał marszałek Senatu. Jak dodawał, jeszcze większą katastrofą może być właśnie wstrzymanie wypłaty środków z UE. - Bo chętnie sięgną po te pieniądze inne kraje. Rząd musi zdawać sobie sprawę, w jakim kierunku pędzi, bo to będzie katastrofa dla gospodarki - powiedział marszałek. 

Zdradził również, że z jego "nieformalnych i kuluarowych informacji" rząd PiS wie, że w tej kwestii zabrnął "o jeden most za daleko" i chce teraz jakoś "zręcznie się z tego wycofać". Może o tym świadczyć chociażby wtorkowa propozycja, którą minister Zbigniew Ziobro złożył Vierze Jourovej. Chodzi o "przeniesienie wprost rozwiązań znanych bardzo dobrze w systemie europejskim, bo funkcjonujących w największym państwie europejskim, mianowicie w Niemczech". 

Jednak zdaniem Tomasza Grodzkiego propozycja ministra była "trochę zabawna". - Taki kompromis, który nim zupełnie nie jest. Świadczy to o tym, że w PiS nie mają pojęcia, jak toczy się poważna polityka - ocenił. Jeszcze raz powołując się na kuluarowe rozmowy z politykami Zjednoczonej Prawicy, marszałek Senatu powiedział, że politycy PiS nie są zadowoleni z działań Zbigniewa Ziobry. - Często przyznają, że minister po raz trzeci wpuszcza ich w maliny. Tak było z IPN, Sądem Najwyższym i teraz tą ustawą kagańcową. Kwestią rządu jest wyjście z impasu. Trwanie w tym bezsensownym uporze, kiedy wszyscy mówią, że to zły kierunek, jest złe - przekonywał marszałek Senatu. 

"Polonia zareaguje na ten ruch"

Piotr Kraśko pytał też Tomasza Grodzkiego o PiS-owską poprawkę do projektu budżetu na 2020 rok, która zakłada przeniesienie ponad 100 mln zł środków przeznaczonych na Polonię z gestii Senatu m.in. do kancelarii premiera i kilku resortów. Marszałek odparł, że "kompletnie tego nie rozumie". - Można to traktować jako wotum nieufności wobec marszałka Karczewskiego, ale mimo różnic uważam, że te pieniądze były dobrze wydawane. Rozdawanie środków po kilku ministerstwach spowoduje tylko chaos. Rozczłonkowanie tego, zamiast skupienia w MSZ, to kompletnie koniunkturalnych ruch polityczny. W wyborach prezydenckich Polonia na pewno na to zareaguje - ocenił gość Poranka Radia TOK FM.

Co musi mówić przyszły prezydent?

Marszałek Senatu wyjaśniał też, jaki przekaz jego zdaniem powinien przynieść sukces opozycji w nadchodzących wyborach prezydenckich. -  Ludzie oczekują, żeby prezydent przestrzegał Konstytucji RP. Miał waleczny pazur, ale dbał też o tych maluczkich, pokrzywdzonych przez los. Żeby pamiętał, że rząd nie ma swoich pieniędzy, tylko my się na to zrzucamy. I prezydent powinien pilnować, żeby te środki były rozdawane mądrze. Nie na telewizję tzw. publiczną czy na fundację, która wydaje gigantyczne pieniądze, nie wiadomo po co [chodzi o PFN - red.]. Bo wystarczy jedna Olga Tokarczuk, która bezkosztowo robi większą promocję Polski niż cała ta fundacja przez cały rok. Tego oczekują Polacy, oferty dla klasy średniej - przekonywał Tomasz Grodzki. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (99)
Tomasz Grodzki: W PiS przyznają, że z ustawą kagańcową Ziobro znów wpuścił ich w maliny
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 62 razy 54

  Poziom kultury polityczne Marszałka- konkretnie, bez inwektyw, jasno, bez ćwiczeń gimnastycznych i mimicznych, bez zaczerwienionej z emocji twarzy i potu na skroniach.

 • chopinn

  Oceniono 42 razy 40

  ale trolli sie wylalo... oj boli ich boli...

  jakim trzeba byc sku*synem, zeby tak trollowac na kogos, kto probuje przywrocic lad prawny w parlamencie. No ale coz mozna sie spodziewac po ludziach, ktorzy wspieraja Piotrowicza czy Przylebska...

 • stach_79

  Oceniono 27 razy 27

  Teraz Banaś ujawni korupcję i rozdawnictwo w TVP... sk-syny już skomlą! Miód na moje uszy :)

 • franekzjanek

  Oceniono 27 razy 27

  .
  W PiS już czują że Duda i Ziobro grają na Solidarną Polskę ...nie zapomnieli wyrzucenia ich przez Kaczyńskiego . kaczor ma kogo się bać bo Zbyszek jest pamiętliwy .
  .

 • tytus.k

  Oceniono 29 razy 25

  PiS niczym realny socjalizm - będzie bohatersko walczył z problemami które sam stworzył. Po co nam ta powtórka?

 • emgladki

  Oceniono 21 razy 21

  O fajnie tak poczytać Pislamskich błyskotliwych towarzyszy z Moskwy typu "tomaselli lub "2bxornot2b" .

 • klan_fan

  Oceniono 22 razy 18

  Premier Miller już się co do osoby p. Ziobro wypowiedział.
  Ode mnie:
  Chory z nienawiści człowiek, który nie może się pogodzić, że Sąd nie skazał lekarzy, którzy ratowali jego ojca ale nie uratowali.
  Teraz Polacy będą ponosić konsekwencje tej prywatnej krucjaty i wendety.

 • anna.maria0

  Oceniono 13 razy 13

  Oj naiwny ten marszałek. Pis potrzebuje tych pieniędzy (na Polonię), bo mu brakuje. I gdzie ten pazur prezydenta co chciał pomagać - czy chodzi o tzw. dudapomoc, która zniknęła po wyborach?

 • fuqu

  Oceniono 16 razy 12

  siedli z UE do partyjki szachów wymachując kijem bejsbolowym i są bardzo zdziwieni,
  że UE mówi iż bejsbolem w szachy grać nie będzie, bo nie.

  Nigdy nie mieliśmy dobrych dyplomatów, ostatni przyzwoity to chyba Piłsudski.
  Aktualnie mamy dyplomatyczny dół na miarę Rowu Mariańskiego,
  w dodatku PiS-dzielce są z tego DUMNE na zasadzie jak w starym kawale:
  - Zyga ale ty to ciul jesteś !
  - Ty Gustlik to nawet ciulem nie jesteś.
  - Co ? ..... JA CIULEM NIE JESTEM !?!?!?

  ciul na ciulu i ciulem podparty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX