PiS obcina budżet Senatu o 100 mln zł. Sejmowa komisja poparła poprawki

Sejmowa komisja finansów poparła poprawkę posłów Prawa i Sprawiedliwości do projektu budżetu na 2020 rok. Zakłada ona przeniesienie ponad 100 milionów złotych środków przeznaczonych na Polonię z budżetu Senatu do kilku ministerstw.
Zobacz wideo

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła w czwartek sprawozdanie z prac nad projektem budżetu na 2020 rok - stosunkiem głosów 24 do 15. W czasie posiedzenia głosowano nad 539 poprawkami, członkowie komisji poparli 23 z nich. Jedna z przyjętych poprawek zakładała przeniesienie ponad 100 milionów złotych z budżetu Senatu do KPRM i kilku ministerstw: Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Ministerstwa Kultury; Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zdaniem posłów opozycji - którzy byli przeciwko przyjęciu tej poprawki - Prawo i Sprawiedliwość nie może "przeboleć" tego, iż nie ma już większości w izbie wyższej parlamentu. - Senat nie jest "nasz", trzeba więc go ograbić z wszelkich środków. Na pierwszy strzał poszły środki przeznaczone na tradycyjną już działalność Senatu związaną z patronatem nad Polonią - mówił reporterowi TOK FM Krzysztof Paszyk z Koalicji Polskiej. 

Minister Jan Dziedziczak i jednocześnie pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą  przekonuje jedna, że w całej sprawie chodzi o coś innego. - Jeśli Senat pod wodzą Platformy Obywatelskiej i opozycji totalnej daje wyraźne sygnały, że chce prowadzić alternatywną wobec wskazanego przez Konstytucję RP rządu do prowadzenia polityki zagranicznej, to trzeba reagować - mówi. I podkreśla, że politykę zagraniczną prowadzi rząd, a nie izba wyższa. 

Senator Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Ujazdowski - w rozmowie z TOK FM - podkreśla jednak, że zarówno Polonia, jak i PiS przez lata dobrze oceniali opiekę sprawowaną przez Senat nad rodakami mieszkającymi zagranicą. 

Pieniądze dla Polonii. Kto nimi zarządza?

Nad Polonią pieczę od 1989 roku sprawuje Senat, jednak w 2012 roku pieniądze z budżetu na współpracę z Polakami za granicą przekazano Ministerstwu Spraw Zagranicznych. W 2016 roku środki wróciły do dyspozycji Senatu, ale były wydawane zgodnie z wynikami rozpisanego przez MSZ konkursu, na który przeznaczono ponad 60 mln zł. Od 2017 roku całą pulą środków na Polonię zarządza Senat.

DOSTĘP PREMIUM