Sondaż. Duży spadek poparcia dla PiS, PO rośnie

Od grudnia poparcie dla PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia spadło z 41 proc. do 35 proc. - wynika z najnowszego sondażu partyjnego dla "Faktów" TVN i TVN24 zrealizowanego przez Kantar. Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej wzrosło w tym czasie z 27 proc. do 30 proc.
Zobacz wideo

Sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24 opublikowano na stronach stacji w czwartek. W badaniu telefonicznym Kantar przeprowadzonym w dniach 29-30 stycznia ankietowani zostali zapytani o to, na którą partię by zagłosowali.

35 proc. ankietowanych zadeklarowało oddanie głosu na wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia i Solidarnej Polski. "To o 6 punktów procentowych mniej w porównaniu z badaniem dla 'Faktów' TVN i TVN24 z 18 grudnia ubiegłego roku. Poparcie dla PiS wyraźnie spada" - oceniono w tytule opisu badania.

Według sondażu, drugie miejsce w wyborach przypadłoby Koalicji Obywatelskiej (tworzonej przez Platformę Obywatelską, Nowoczesną, Inicjatywę Polska i Zielonych), na którą zagłosowałoby 30 proc. pytanych. "Największe ugrupowanie opozycyjne zyskuje tym samym 3 punkty proc. poparcia w porównaniu do poprzedniego badania Kantar" - skonkludowano w artykule.

Trzecie miejsce w sondażu przypadło Lewicy, czyli wspólnej liście SLD, Wiosny i Razem. Poparcie dla tej listy zadeklarowało 13 proc. ankietowanych - o 1 punkt proc. więcej w porównaniu do poprzedniego badania Kantar.

Do Sejmu dostaliby się również politycy z listy PSL i Kukiz'15, z poparciem 7 proc. - bez zmian w porównaniu do poprzedniego badania Kantar. Także z poparciem na poziomie 7 proc. do Sejmu dostałaby się Konfederacja - również bez zmian.

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 29-30 stycznia 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób, które ukończyły 18 rok życia. Na pytanie "Proszę powiedzieć, na którą partię by Pan(i) zagłosował(a)?" odpowiedziało 626 osób. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM