Polska kupiła samoloty F-35. "Stracona szansa, nieopłacalny deal"

- To stracona szansa - tak podpisaną wczoraj umowę na zakup amerykańskich samolotów komentował w "Wyborach w TOK-u" Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej. - Polska kupiła samoloty F-35 bez offsetu, przetargu lub konkursu - mówił polityk PO.

W piątek umowę zakupu przez Polskę od USA 32 samolotów bojowych piątej generacji F-35 podpisał w Dęblinie szef MON Mariusz Błaszczak. W uroczystości wzięli też udział: zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz ambasador USA Georgette Mosbacher. Umowa przewiduje, że Polska otrzyma od USA również pakiet logistyczny i szkoleniowy, w tym osiem symulatorów. Kontrakt wartości 4,6 mld dolarów (ok. 17,9 mld zł) obejmuje pakiet logistyczny z częściami zamiennymi oraz pakiet szkoleniowy, w tym symulatory misji. Cena jednostkowa samolotu wyniosła 87,3 mln dolarów.

Dominika Wielowieyska przypomniała, że umowa nie przewiduje natomiast offsetu, co oznacza, że Polska nie będzie uczestniczyła w produkcji na przykład części do F-35. Jan Grabiec z PO przyznawał, że to "poważny problem". - Choć same myśliwce to bardzo nowoczesny sprzęt, to nie udało się powiązać wielomiliardowego kontraktu z napływem do Polski amerykańskich nowoczesnych technologii. To stracona szansa. Kupujemy sprzęt za 17 mld zł, a nie jesteśmy w stanie wynegocjować nawet złotówki w sprawie innowacyjnych inwestycji – przekonywał Grabiec. Jak dodawał, potrzebne są też modernizacje w całej armii, nie tylko w lotnictwie. - Samolotami można się pochwalić na defiladzie, a w innych jednostkach żołnierze muszą malować stare hełmy. Codzienność skrzeczy – podkreślał polityk PO.

Decyzji rządu o braku przetargu na zakup samolotów bronił Janusz Kowalski z Solidarnej Polski. - Ten samolot nie ma żadnej konkurencji, jest najnowocześniejszy na świecie. Dlatego podpisano umowę między rządami. W kontekście naszego bezpieczeństwa w obecnej sytuacji geopolitycznej to najważniejszy zakup – przekonywał wiceminister aktywów państwowych.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy mówiła, że modernizacja armii jest konieczna, natomiast zakup samolotów F-35 był nieprzemyślany. - Jeśli kupujemy coś bez dodatków, to to nie jest opłacalny deal. Nic dziwnego, bo usiedliśmy do negocjacji bez alternatywy. Amerykanie to dobrze wiedzieli i stąd taka, a nie inna umowa – oceniła. Przypomniała, że bezpieczeństwo państwa to nie tylko armia. - Trzeba też dbać o relacje międzynarodowe, dyplomację, a to w wykonaniu PiS woła o pomstę do nieba. Jesteśmy skazani na łaskę Amerykanów – mówiła Dziemianowicz-Bąk.

Z kolei Marek Jurek, były prezes Prawicy RP i były Marszałek Sejmu, zwracał uwagę na co innego. - Martwi mnie tak długi okres oczekiwania na gotowość do służby tych samolotów. Mówi się o kilku latach. Bezpieczeństwo międzynarodowe jest zagrożone dzisiaj. Obliczalność Rosji maleje. Polska doktryna wojenna powinna zawierać wzmocnienie siły odstraszania. Rosja musi wiedzieć, że naruszenie granic członka NATO będzie olbrzymim błędem – mówił Marek Jurek.

Władysław Teofil Bartoszewski z PSL podkreślał, że zanim jakieś państwo zacznie inwestycje w sprzęt militarny, to najpierw powinno się opracować strategię obronną. - Dopasowaną do realnych zagrożeń. A u nas tego nie ma. My nie stoimy w przededniu ataku rosyjskiego lotnictwa. Jeżeli już dojdzie do konfliktu, czego nie przewiduję, to prędzej będzie to atak hybrydowy, więc te samoloty – choć to świetny sprzęt – nie będą do końca potrzebne – podsumowywał polityk ludowców.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (94)
Polska kupiła samoloty F-35. "Stracona szansa, nieopłacalny deal"
Zaloguj się
 • zd46

  Oceniono 19 razy 9

  Marynarka, to "kapota", wojska lądowe uziemione, lotnictwo ma być za MILIARDY i za dłuugie lata, śmigłowce, to klapa, artyleria tylko świąteczno-paradna, piechota na pielgrzymkach i defiladach. Mamy za to WOT, dywizjony samobieżnych konfesjonałów spowiedniczcyh, baterie wyrzutni wody święconej małego zasięgu, kropidła reczne, zadymiacze kadzielne i kompanię tarczowo-tacowych biskupów.

 • zorro318

  Oceniono 15 razy 9

  F-16 z poprzedniego kontraktu stulecia nigdy nie osiegnely i nie osiagna pelnej zdolnosci bojowej. Zabraklo pieniedzy na uzbrojenie, infrastrukture naziemna, w tym centra dowodzenia, uzbrojenie i szkolenie. Te super nowoczesne w owym czasie maszyny

 • zd46

  Oceniono 16 razy 8

  Błaszczak, nie wiem czy wiesz, że pilot F-35 z ziemią nie bedzie się mógł kontaktować się za pomocą "telefonu z korbką" ani nawet komórką? Trzedba ZAKUPIĆ systemy łaczności, inaczej te samoloty bedą, jak nowonarodzone "ślepe szczury"? KOMPATYBILNOŚĆ !! Oczywiście wszystkie dane z tych samolotów będą transponowane do USA, do wuja Sama.

 • zd46

  Oceniono 18 razy 8

  "Trójgłowa hydra partyjna", maszeruje "na Moskwę" a z tyłu tekturowa atrapa, msza, pokropek i świętowanie na zawołanie. Gala goni galę, przecinanie wstęgi za przecinaniem, tylko gdzie prezes w „lektyce”? Święto niekompletne. Czy ambasador USA, tralalala, podpisuje umowy z PiS-em? Dlaczego ma dostęp do wszystkich najtajniejszych dokumentów Polski w tym zapewne do”list poparcia do KRS-u”? Kto sprawdził i ją do tego dopuścił? Która ze służb? Dlaczego podpisują zakup nieprawnie realizowany, bo omijający USTAWĘ O ZAMÓWIENIACH PUBLICZNYCH a tym samym PRZETARG? Na skromny początek 20 miliardów złoty a ile bedzie kosztowała RESZTA? Czy nam potrzebne aż 32 samoloty? Wybieramy się na wojnę czy bedziemy tymi samolotami OBSŁUGIWAĆ amerykańskie wojny? (patrz: Irak,Afganistan, Syria)? Wojsko czeka na śmigłowce, marynarka wojenna na okręty, a PiS z Błaszczakiem „rewolucyjnym i propagandowym komisarzem” zafundowali Marynarce Wojennej, GUZIK i to nie do munduru.

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 11 razy 7

  Czy w Polsce obowiązuje ustawa o zamówieniach publicznych?
  Premier, prezydent albo minister może sobie iść do sklepu z samolotami i kupić co chce. Co to qrfa jest Kongo?

 • zmudzin_jozef1

  Oceniono 21 razy 7

  Dla tych trzech to normalka - PAD,Pinokio i Harcerzyk - liczy się tylko zadowolenie tow Jarosława.

 • zamknij_oczy

  Oceniono 10 razy 6

  Zakup F35 to bardzo kosztowny element kampanii wyborczej Dudy. Nic więcej. Pi$$$ od dawna podobne zakupy podporządkowuje kalendarzowi wyborczemu. Ze strony polskiej prezydent, z alerykańskeij - ambasador. To pokazuje stosunek amerykanów do obecnie rządzących. Wciskają bardzo drogo F35, bo doskonale wiedzą, że mogą żądać absurdalnych cen - Duda zapłaci, żeby mógł się chwalić swoim wyborcom. Stąd ten pośipiech, brak przetargu itp.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX