Nieoficjalnie: W środę marszałek Sejmu ogłosi datę wyborów prezydenckich

W środę 5 lutego na konferencji prasowej marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosi datę wyborów prezydenckich - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP.
Zobacz wideo

Zgodnie z konstytucją, wybory prezydenta Rzeczypospolitej zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.

100 dni przed upływem kadencji prezydenta wypada we wtorek 28 kwietnia 2020 r., 75 dni przed upływem kadencji, to sobota 23 maja. Oznacza to, że wybory prezydenckie zostaną wyznaczone na jedną z niedziel maja: 3, 10 lub 17.

Kodeks wyborczy określa, że marszałek Sejmu zarządza wybory nie wcześniej niż na siedem miesięcy i nie później niż na sześć miesięcy przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. Marszałek Witek powinna więc zarządzić wybory między drugim tygodniem stycznia 2020 r. a pierwszym tygodniem lutego.

Formalnie kampania wyborcza ruszy po opublikowaniu postanowienia w sprawie wyborów w "Dzienniku Ustaw".

W wyborach prezydenckich zwycięża ten kandydat, który otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, 14 dni później odbywa się druga tura wyborów, do której przechodzi dwoje kandydatów z najlepszymi wynikami. W drugiej turze zwycięża kandydat, który otrzymał więcej głosów.

Sondaż. Andrzej Duda na czele

Według ostatniego sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 największe szanse na zwycięstwo ma urzędujący prezydent Andrzej Duda zdobyłby 44 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska. 

Pozostali kandydaci nie przekroczyli 10 proc. głosów. Na Szymona Hołownię zagłosowałoby 9 proc. badanych, na Roberta Biedronia - kandydata Lewicy) 8 proc. Na 4 proc. poparcia mógłby liczyć szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. 3 proc. wskazało, że zagłosowałoby na Krzysztofa Bosaka z Konfederacji. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM