Michał Szułdrzyński: Ustawa kagańcowa świadczy przede wszystkim o słabości PiS-u

- Od dwóch miesięcy zamiast normalności mamy permanentną jatkę i to się odbija na wynikach PiS - mówił w TOK FM Michał Szułdrzyński, przywołując zapowiedzi premiera Morawieckiego z expose, w którym roiło się od słowa "normalność". Jak podkreślił dziennikarz "Rzeczpospolitej", podpisana przez prezydenta tzw. ustawa kagańcowa to dowód słabości obozu rządzącego.
Zobacz wideo

Zdaniem Michała Szułdrzyńskiego z "Rzeczpospolitej" podpisanie przez prezydenta we wtorek (4 lutego) tzw. ustawy kagańcowej ma uniemożliwić "rokosz sędziów". - Czyli ma uniemożliwić działania sędziów, którzy uważają, że zmiany przeprowadzone przez Zbigniewa Ziobrę idą w złym kierunku - stwierdził. 

- Ta ustawa świadczy przede wszystkim o słabości PiS, o kompletnym niepowodzeniu reformy, którą od pięciu lat przeprowadza Zbigniew Ziobro. Bo jeżeli przegłosowuje się ustawę, która jest w stanie doprowadzić do pozbawienia statusu sędziego każdej osoby, która nie spodoba się obecnej władzy, to oznacza, że PiS wie o tym, że wśród 10 tysięcy sędziów nie znalazł tylu chętnych wykonawców swojej reformy i ta reforma po prostu "leży" - komentował dziennikarz.  

"Ta strategia zabiera Andrzejowi Dudzie tlen"

Agata Szczęśniak z Oko.Press zwróciła uwagę, że w polityce jedną z podstawowych walut jest "dystrybucja szacunku i pogardy". - W poprzednich wyborach PiS grało raczej walutą szacunku, próbowało dowartościować różne grupy społeczne (...). To jest to, co m.in. zrobili z 500 plus, ale też wcześniej robił to Andrzej Duda przy okazji swojej kampanii wyborczej, zwracając uwagę na różne grupy, które czuły się nieobecne w oku władzy. Teraz to wahadło zostało przestawione na pogardę. Została wybrana grupa, którą można pogardzać - mówiła gościni TOK FM. Dziennikarka podkreśliła, że antysędziowska narracja obecna nie tylko w wypowiedziach polityków Zjednoczonej Prawicy, ale też w mediach sprzyjających rządowi, przynosi konkretne rezultaty. Powołując się na rozmowy ze znajomymi, mówiła o coraz częściej spotykanych atakach na środowisko sędziowskie - niepochlebnych wypowiedziach ze strony tzw. zwykłych obywateli.

Szcześniak zastanawiała się też, na ile tak bardzo negatywna strategia pozwoli wygrać wybory. - Ta strategia zabiera Andrzejowi Dudzie tlen, żeby mówić o innych rzeczach. On nie jest w tej chwili - PiS też - w stanie mówić o swoich dokonaniach - oceniła. Ale przyznał, że w pewnym sensie jest to też "wygodna" taktyka, pozwalająca ukryć to, że... dokonań nie ma zbyt wielu. 

"Cokolwiek zrobi PiS, będzie go to politycznie dużo kosztowało"

Prowadząca program Dominika Wielowieyska zastanawiała się, jaką taktykę w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi zamierza obrać Andrzej Duda. - Czy nie planuje strategii, że dzisiaj idzie na ostro i jeszcze trochę podkręci emocje, a potem nagle nastąpi jakiś zwrot, w którym zapragnie przedstawić się jako arbiter, który rozwiązuje problem? - pytała.  

Zdaniem Szułdrzyńskiego jedno nie wyklucza drugiego, a "PiS dochodzi do momentu, w którym cokolwiek nie zrobi, będzie go to politycznie dużo kosztowało". -  Bo jeżeli się wycofa, to część twardego elektoratu może uznać to za słabość. A jeżeli będzie szedł dalej, to złamie swoją obietnicę złożoną po wyborach - zaznaczył gość TOK FM, przypominając ostatnie expose Mateusza Morawieckiego, w którym premier mówił o normalności i budowaniu wspólnoty. Szef rządu skupiał się w swoim sejmowym wystąpieniu na kwestiach mało kontrowersyjnych: ochronie klimatu, walce o równą płacę kobiet. - Tymczasem od dwóch miesięcy zamiast normalności mamy permanentną jatkę i to się odbija na wynikach PiS. A przypomnijmy, że aby wygrać wybory prezydenckie trzeba mieć 50 procent i jeden głos, To jest znacznie więcej niż to, co ma dzisiaj PiS - wskazywał Michał Szułdrzyński. 

Dziennikarz nie wyklucza jednak, że za jakiś czas prezydent zaproponuje ustawy reformujące forsowane przez PiS zmiany w wymiarze sprawiedliwości. - I to będą ustawy, które złagodzą ten dryl kagańcowy, dlatego że to, co jest najważniejsze w tej ustawie, to to, że ta ona pozwala PiS-owi dosyć łatwo przejąć stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego.(...) A to oznacza, że PiS będzie się już w stanie ze wszystkiego wycofywać - ocenił. Szułdrzyński dodał, że kiedy Sąd Najwyższy będzie w rękach sędziów powołanych przez nową KRS, wówczas PiS będzie mógł pójść na bardzo dalekie ustępstwa. - I wtedy prezydent będzie tą twarzą, on będzie mówił: ja zgłoszę te ustawy. Ale będzie wtedy już po herbacie. Polityczny cel zostanie osiągnięty - przekonywał dziennikarz "Rz". 


Całej rozmowy posłuchasz też wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (82)
Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę kagańcową. "Ta strategia zabiera prezydentowi tlen, aby mówić o innych rzeczach"
Zaloguj się
 • czarnyminio

  Oceniono 23 razy 13

  Duda czuje się jak karp w worku foliowym przed wigilią. Stad jego rozpaczliwe piski w stronę LGBT jakoby zawsze był za legalizacją związków. Miota się na granicy groteski.

 • wranek

  Oceniono 21 razy 13

  Ustawa i sędziowie sa PiSowi potrzebni do ochrony pisowskiego złodziejstwa.
  Kiedy, pisowcy, PRZESTANIECIE KRAŚĆ?

 • rozterka47

  Oceniono 18 razy 12

  Słaba i zła władza zawsze wprowadza opresyjne przepisy wobec kogo się tylko da .

  A już Prezydent podpisujący wszystko jak leci bez żadnej refleksji i wbrew interesowi państwa i obywateli to tragedia .

 • zsm-5

  Oceniono 14 razy 6

  Spaślak, jako naczelna pisia świnia strojąca miny w stylu Mussoliniego dba przede wszystkim o własne bezpieczeństwo. Nieuchronnie pisi folwark zwierzęcy skończy się w maju 2020 r.

 • realistas

  Oceniono 14 razy 6

  Satrapia ma to do siebie, że jest tchórzliwa. Dlatego straszy cały naród.

 • nowyemeryt

  Oceniono 11 razy 5

  PIS przez ostatnie 5 lat zło czynił ,czego się nie dotknęli (formalnie niby reformy)
  w efekcie wszystkie instytucje :szkoły ,szpitale,TK, teraz sądy ,działają gorzej.
  Praktyczne przejęcie władzy nad sądami ,ma na celu zapewnienie tej ekipie bezkarności.

 • antoszek22

  Oceniono 15 razy 5

  pan Andrzej nie miał wyboru
  od 2 grudnia 2015 kiedy posłużył się ustawą z 5 grudnia do odbioru slubowania od Muszyńskiego Pszczółkowskiego Ciocha i Morawskiego ale także poxniej od przyłebskiej wszystko zależy od tego czy ma moc błogosławienia nielegalnych działań , czy nie .
  Ta ustawa daje mu taką niewielka podstawę plus zabezpiecza przed zbyt szybkim osądzeniem gdyby publiczność nie dała się zwieść pozorom .
  A przecież nie należy zapominać że to Duda jest autorem jaskrawo sprzecznej z konstytucją ustawy o SN i to według pani dr Pawłowicz i dr Warchoła a nie totalnej opozycji.

 • gebe14

  Oceniono 8 razy 4

  a wy co byście zrobili na miejscu pis? kradną , oszukują , nie wykonują wyroków , są ponad prawem .... co byście zrobili ... zmienili sedziów i prokuratorów. tak robi mafia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX