Wybory prezydenckie 2020. Rusza kampania. Ważne daty

W Dzienniku Ustaw opublikowano w środę po południu postanowienie marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zarządzeniu wyborów prezydenckich, które odbędą się 10 maja. Formalnie rusza więc kampania wyborcza. Do kiedy trzeba się dopisać do spisu wyborców?
Zobacz wideo

Wybory prezydenckie 2020. Kalendarium

Zgodnie z Kodeksem wyborczym komitety wyborcze mogą prowadzić agitację dopiero po zarejestrowaniu przez Państwową Komisję Wyborczą; na złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego kandydata na prezydenta jest czas do 16 marca. Także dopiero po zarejestrowaniu komitetu można zacząć zbieranie podpisów poparcia. Aby zgłosić kandydata na prezydenta, potrzeba 100 tys. podpisów. Termin zgłaszania kandydatów w wyborach prezydenckich upływa o północy 26 marca. Komitety wyborcze, które zarejestrują kandydatów na prezydenta otrzymają prawo do bezpłatnego czasu antenowego w publicznych: radiu i telewizji. Emisja spotów wyborczych w bezpłatnym czasie antenowym rozpocznie się 25 kwietnia.

Wybory prezydenckie 2020. Kiedy dopisać się do listy wyborców?

Do 25 kwietnia (sobota, czyli w praktyce do poniedziałku 27 kwietnia) wyborcy niepełnosprawni mogą zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braillea.

Do 1 maja (piątek) jest czas na składanie wniosków ws. głosowania przez pełnomocnika. 5 maja (wtorek) mija termin składania wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania.

Do 7 maja (czwartek) wyborcy przebywający za granicą mogą zgłaszać się ws. dopisania do spisu wyborców za granicą; tego dnia mija też termin na składanie wniosków o wpisanie do spisu wyborców na statkach morskich.

Wybory prezydenckie 2020. Kiedy głosujemy?

Kampania wyborcza zakończy się o północy w piątek, 8 maja. Do zakończenia głosowania w niedzielę, 10 maja, będzie obowiązywała cisza wyborcza. Głosowanie odbędzie się w godz. 7-21. W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie otrzyma więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Wybory prezydenckie 2020. Czego nie wolno?

Kodeks wyborczy definiuje, że agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego. Zabronione jest prowadzenie agitacji m.in. na terenie urzędów, na terenie szkół wobec uczniów, a także zakładów pracy w sposób zakłócający ich normalne funkcjonowanie oraz na terenie jednostek wojskowych. Materiały wyborcze powinny zawierać wyraźne oznaczenie komitetu wyborczego, od którego pochodzą.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak zauważyła w rozmowie z PAP, że przepisy Kodeksu wyborczego nie nakładają na kandydatów w okresie kampanii obowiązku zaniechania lub ograniczenia działalności wynikającej z pełnienia funkcji publicznej. Jednak - jak podkreśliła - organy wyborcze apelują o rozdzielenie agitacji wyborczej od czynności wynikających z pełnienia tych funkcji. Pietrzak przypominała ponadto, że agitacja wyborcza kandydata musi być finansowana ze środków komitetu wyborczego.

Prezydent jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz. Prezydentem może zostać polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat. Kandydat urodzony przed 1 sierpnia 1972 r. musi złożyć oświadczenie lustracyjne.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM