Prof. Rzepliński o działaniach prezydenta i PiS: Wyrzynają wartości, a potem ten suchy pień będą wyprowadzać z UE

Unijny Trybunał Sprawiedliwości nie będzie miał innego wyjścia i zawiesi działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - ocenił w TOK FM były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński.
Zobacz wideo

TSUE dał Polsce czas do 13 lutego, żeby wyjaśnić wątpliwości wokół Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. To pokłosie wniosku Komisji Europejskiej, która ma duże wątpliwości co do systemu dyscyplinującego sędziów w Polsce. Jeśli TSUE uzna wniosek KE, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zostanie zawieszona. Polsce mogą też grozić sankcje, np. finansowe, jeśli nie zastosuje się do środków tymczasowych nałożonych przez europejski trybunał.

Prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, mówił w TOK FM, że wyrok TSUE z listopada 2019 roku oraz styczniowa uchwała trzech izb SN, nie pozostawiają wątpliwości. - Sędziowie z tej izby nie są sędziami. Wiedzieli, że kandydują do sądu specjalnego, którego nie ma w konstytucji, więc popełnili delikt, czyli grzech przeciwko prawu. Zgadzam się w pełni z profesorem Adamem Strzemboszem, moim mentorem. On nie zwykł rzucać słów na wiatr – powiedział Rzepliński. Przypomnijmy, prof. Strzembosz ocenił, że "dalsze funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej SN jest działaniem przestępczym".

Zdaniem profesora Rzeplińskiego, TSUE "mimo całej sympatii do Polski", "zamrozi" funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej. - Bo nie będzie miał innego wyjścia w świetle przepisów prawa i traktatów o UE. - mówił gość TOK FM.

Mikołaj Lizut, prowadzący "A teraz na poważnie", pytał zatem byłego prezesa TK, dlaczego Andrzej Duda podpisał ustawę "kagańcową", która dyscyplinuje sędziów, choć jest ona "jawnym ignorowaniem wyroku TSUE". Prof. Rzepliński w odpowiedzi przypomniał słowa prezydenta, który nazwał kilka miesięcy temu Unię Europejską "wyimaginowaną wspólnotą". Dodał, że liczył na to, że w tej sprawie Andrzej Duda wreszcie "pokaże charakter". - W końcu głosowało na niego 8 milionów Polaków. Jednak prezydent podpisał akt, który skończy się dla Polski sankcjami. On robi robotę w projekcie wyprowadzenia Polski z Unii. Jednak najpierw oni chcą pozbyć się Unii Europejskiej z Polski. Wyrzynają w pień wartości, na których budowana była Polska. I potem, będą chcieli ten suchy pień wyprowadzić z UE. Bo myślą, że mogą rządzić tak, jak im się podoba – ocenił profesor Andrzej Rzepliński.

"Sędzia Paweł Juszczyszyn będzie wzorem osobowościowym"

Były prezes TK skomentował też słowa zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysława Radzika, który stwierdził, że zawieszony przez ID sędzia Paweł Juszczyszyn "popełnia kolejne delikty, występuje jako celebryta, właściwe wypowiada wojnę swojemu państwu". Juszczyszyn mimo zawieszenia nadal chce orzekać, ale jego przełożeni starają się mu to uniemożliwić. - Obawiam się, że ten sędzia, którego nazwiska nie chce nawet wymieniać, mówi to wszystko ze strachu i tchórzostwa wobec sędziego, który będzie wzorem osobowościowym jeszcze przez wiele lat – powiedział prof. Rzepliński.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM