Senat odrzucił ustawę dającą miliardy złotych mediom publicznym
Za odrzuceniem ustawy głosowało 51 senatorów. Przeciwko - 45, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Teraz ustawa wróci do Sejmu i to on zdecyduje o jej dalszych losach. Posłowie - bezwzględną większością głosów - mogą odrzucić uchwałę Senatu dotyczącą odrzucenia projektu. Wówczas ustawa zakładająca wsparcie dla mediów publicznych trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. W przeciwnym razie - nowelizacja upadnie.
Wpadka opozycji w Sejmie
Projekt zakłada przekazanie na rzecz mediów publicznych dotacji w wysokości prawie 2 mld złotych - tytułem rekompensaty za ulgi abonamentowe. Sejm przyjął go 9 stycznia. Opozycja próbowała wówczas zerwać kworum, ale bezskutecznie. Dwie posłanki Koalicji Obywatelskiej (Małgorzata Tracz i Iwona Śledzińska-Katarasińska) nie wyjęły swoich kart, przez co w głosowaniu brało udział 230 posłów - czyli dokładnie połowa spośród wszystkich 460.
Prace nad ustawą przyznającą blisko 2 mld złotych mediom publicznym w Senacie były bardzo burzliwe. Do ostrej wymiany zdań między senatorami opozycji a prezesem TVP Jackiem Kurskim doszło na przykład na posiedzeniu senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Opozycja krytykowała Kurskiego m.in. za nieprzestrzeganie standardów dziennikarskich w programach informacyjnych i publicystycznych Telewizji Polskiej. Wypominała mu także zwalnianie lub zmuszanie do odejścia dziennikarzy na przełomie 2015 i 2016 roku. Prezes TVP bronił się i zdecydowanie nie zgadzał ze stwierdzeniem, że telewizja publiczna uprawia propagandę.
>> Czytaj więcej: Starcie Jacka Kurskiego z Bogdanem Borusewiczem. Poszło o TVP i Pawła Adamowicza
Rekompensaty dla mediów publicznych
Odrzucony przez Senat projekt zakłada dokładnie, że: "W roku 2020 minister właściwy do spraw budżetu, na wniosek ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego, przekaże jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowe papiery wartościowe jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2020 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień, powiększoną o niewypłaconą w 2019 r. część rekompensaty z tytułu utraconych w latach 2018 i 2019 wpływów abonamentowych, z przeznaczeniem na realizację przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji misji publicznej".
Analogiczny mechanizm, bazujący na emisji skarbowych papierów wartościowych zastosowano też w 2019 roku, wprowadzając rekompensatę z tytułu utraconych w latach 2018-2019 opłat abonamentowych z tytułu zwolnień. Media publiczne dostały wtedy z budżetu 1,26 mld.
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. "Nie da się przejść obojętnie". Prezydent miasta zawiesza współpracę z diecezją
-
Świat opanowała nowa epidemia. Wywołał ją wirus wysokiej inflacji i kryzysu kosztów życia
-
Kamienica na Mokotowie oddana w prywatne ręce. Mieszkańcy w strachu. "Nie powinniśmy być tak traktowani"
-
Dwie strzelaniny w Rotterdamie. Policja: Liczne ofiary śmiertelne
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
- Moc światła na Piotrkowskiej w Łodzi. To największe takie wydarzenie roku
- "Pudełko na buty" w centrum Warszawy skrywa nie jeden sekret. "Odpowiedź na instagramerskie potrzeby"
- Co dalej w Polsce z węglem? "Możemy być zieloną wyspą, nie brunatną plamą na mapie Europy"
- "Jesteśmy zakładnikami pornograficznej polityki". Symetryści o stanie gry przed wyborami i relacjach z Ukrainą
- TVP płynnie przechodzi od reparacji do antysemityzmu. "Narcystyczna wizja historii"