Kaczyński: "Dalej będziemy reformować wymiar sprawiedliwości"

"Nie zejdziemy ze swej drogi, dalej będziemy reformować wymiar sprawiedliwości, bo tego potrzebuje Rzeczpospolita i jej obywatele, nie ugniemy się pod naciskami ani wewnętrznymi, ani zewnętrznymi" - deklaruje w liście odczytanym podczas konwencji Solidarnej Polski prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz wideo

W liście do uczestników konwencji Solidarnej Polski prezes PiS podkreślił, że wymiar sprawiedliwości musi służyć obywatelom, społeczeństwu, a “nie stanowić pozostającą de facto poza wszelką kontrolą zamkniętą ‘nadzwyczajną kastę’, która może sobie na wszystko pozwolić”.

“My ze swej drogi nie zejdziemy. Dalej będziemy reformować wymiar sprawiedliwości, bo tego potrzebuje Rzeczpospolita i jej obywatele. Nie ugniemy się pod naciskami ani wewnętrznymi, ani zewnętrznymi” - podkreślił Kaczyński.

Oświadczył, że z traktatów europejskich jasno wynika, że sprawy ustrojowe wymiaru sprawiedliwości leżą w gestii państw członkowskich.

“A zatem chce się nas przymusić do tego, by Polska godziła się na łamanie traktatów, a przez to sama uznała się za państwo członkowskie drugiej kategorii wobec którego można sobie pozwalać na działania pozaprawne, niezgodne z traktatami europejskimi. To podcięłoby naszej Ojczyźnie skrzydła i skazało ją trwale na status państwa zależnego. A na to nigdy nie wyrazimy zgody” - podkreślił prezes PiS.

"Powtórzę za panem prezesem Kaczyńskim: z tej drogi nie zejdziemy. Ciepłe słowa kieruję również do koalicjantów z Porozumienia. Nie zgadzamy się we wszystkim, ale idziemy wspólną drogą. Dziękuję także panu prezydentowi. Dziękujemy za podpis pod ustawą ws. sędziów. To dowód odwagi i poczucia odpowiedzialności za Polskę" - mówił podczas konwencji Zbigniew Ziobro.

"Dziękuję także panu prezydentowi. Dziękujemy za podpis pod ustawą ws. sędziów. To dowód odwagi i poczucia odpowiedzialności za Polskę" - mówił Ziobro.

"Znaleźliśmy się w takiej chwili gdzie bardzo wpływowa grupa sędziów w obronie własnych partykularnych interesów wypowiedziała posłuszeństwo ustawom i konstytucji polskiego państwa. Szukają wsparcia w totalnej opozycji, ale co gorsza, szukają też wsparcia za granicą. Za zakładników zdecydowała się wziąć miliony Polaków, stwarzając stan zagrożenia anarchią i chaosem polskich sądów" - kontynuował Ziobro.

PiS zamierza kontynuować zmiany w sądownictwie

Przekaz konwencji jest jasny: rząd, a szczególnie resort sprawiedliwości, którym kieruje Zbigniew Ziobro, nie zrobi ani kroku wstecz. Zmiany w sądach będą kontynuowane.

W przemówieniach posłów i europosłów Solidarnej Polski było dużo o demokracji, sporze między “korporacją sędziowską” a społeczeństwem, o chaosie, który celowo mają wywoływać. 

Pojawiały się też słowa o "anarchii", "postkomunistycznej elicie" czy "nadzwyczajna kaście".

Europosłanka Beata Kempa atakowała przy okazji opozycji, również europosłów opozycji, którzy wg niej działają na szkodę Polski. Radosława Sikorskiego określiła jako “lorda spod Bydgoszczy”. 

- Dzisiaj nie trzeba czołgów, żeby stracić suwerenność. Wystarczy mieć takich polskich polityków - stwierdziła.

Europoseł Patryk Jaki stwierdził z kolei, że trwa zamach na ustrój państwa. I po raz kolejny skrytykował unijne instytucje, które jego zdaniem działają wbrew traktatom unijnym.

DOSTĘP PREMIUM