Wystąpienia Andrzeja Dudy w Pucku zakłócone przez działaczy KOD. Okrzyki "wyPAD" i "konstytucja"

Prezydent w poniedziałek odwiedził Pomorze. Powodem wizyty były uroczystości rocznicowe z okazji odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku. Przemówienie Andrzeja Dudy zakłócili działacze KOD i Obywateli RP.
Zobacz wideo

Prezydent Duda odwiedził Puck z okazji uroczystości upamiętniających zaślubiny Polski z morzem. 100 lat temu, 10 lutego 1920 roku, właśnie w Pucku uczczono włączenie Pomorza w granice odrodzonej Polski. Aktu dokonał jeden z najbardziej zasłużonych polskich dowódców, współtwórca Błękitnej Armii gen. Józef Haller. Wrzucił do morza platynowy pierścień - symbol odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku, który kilka godzin wcześniej otrzymał w Gdańsku od miejscowej Polonii.

Wystąpienie prezydenta zakłóciły okrzyki z publiczności. Wśród zebranych pojawili się m.in. działacze KOD, Obywateli RP.

Zwolennicy opozycji przynieśli tablice z napisami "WyPAD", "Przestańcie kraść!", "Konstytucja". Podczas wystąpienia Andrzeja Dudy skandowali też "wypad" i "Konstytucja".

"Rzeczywiście entuzjazmu mieszkańców nie widać. A to dopiero początek... W kampanii wyborczej Andrzej Duda zacznie być traktowany przez Polaków nie jak Głowa Państwa, ale jak jeden z wielu kandydatów na prezydenta, do tego z kartoteką zapisaną łamaniem Konstytucji" - skomentował na Twitterze Jan Grabiec z PO. 

W Pucku obecni są byli też politycy opozycji - wśród nich kandydatka na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska, europoseł Janusz Lewandowski i poseł Jarosław Wałęsa.

Sytuacja powtórzyła się w Wejherowie

Po Pucku i Władysławowie, prezydent Duda gościł w Wejherowie. Tam też czekali na niego protestujący. Mieli ze sobą plakaty z hasłami "Duda, jesteś wstydem narodu", "wyPAD 2020", "przestańcie łgać" i "Konstytucja". Nagranie z protestu zamieścił portal nadmorski24.pl. Również na Facebooku Kancelarii Prezydenta opublikowano wideo, na którym słychać protestujących.

Uroczystości rocznicowe na Pomorzu

Główne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w Pucku o godz. 10 na placu przed kościołem pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie prezydent RP odsłoni tablicę upamiętniającą 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza do macierzy. Kwadrans później na rogu ulic 1 maja i Stary Rynek Andrzej Duda złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą mieszkańców Pucka wywiezionych i pomordowanych przez Niemców w lasach piaśnickich w 1939 roku.

Następnie prezydent Duda, prezes IPN Jarosław Szarek oraz burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska odsłonili na Starym Rynku tablicę pamiątkową poświęconą Antoniemu Miotkemu. Antoni Miotk (1874-1942) był współorganizatorem uroczystości zaślubin Polski z Bałtykiem w 1920 roku, członkiem puckich władz miejskich okresu dwudziestolecia międzywojennego, polskim działaczem niepodległościowym, społecznym i kulturalnym.

W kościele św. Apostołów Piotra i Pawła odbyła się msza święta pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Po nabożeństwie jego uczestnicy w asyście kompanii reprezentacyjnej i orkiestry Marynarki Wojennej przejechali do portu rybackiego w Pucku, gdzie na godzinę 13 zaplanowano akt odnowienia zaślubin, podczas którego przemawiał prezydent. 

Po uroczystościach w Pucku Andrzej Duda uda się do Władysławowa, gdzie na placu przed pomnikiem gen. J.Hallera spotka się z mieszkańcami. Potem prezydent złoży wieniec pod pomnikiem Antoniego Abrahama (1869-1923), propagatora polskości Pomorza, zwanego "królem Kaszubów".

Na zakończenie swojego pobytu w Pomorskiem związanego ze 100-leciem zaślubin Polski z morzem prezydent pojedzie do Wejherowa. Tam na Placu Jakuba Wejhera zaplanowano spotkanie z mieszkańcami, a w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej Andrzej Duda odsłoni tablicę poświęconą inkorporacji Pomorza Gdańskiego do Polski. Ostatnim punktem wizyty prezydenta w Wejherowie będzie udział w uroczystym koncercie w Filharmonii Kaszubskiej. Prezydentowi będzie towarzyszyć małżonka Agata Kornhauser-Duda.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM