Parlament Europejski zebrał się po raz pierwszy bez Wielkiej Brytanii. Część europosłów nie dotarła przez huragan Ciara

Parlament Europejski zebrał się w poniedziałek w Strasburgu pierwszy raz bez przedstawicieli Wielkiej Brytanii, która opuściła Unię. Bardzo mocny wiatr utrudnił dotarcie niektórym europosłom na sesję.
Zobacz wideo

Inauguracji posiedzenia nie prowadził - jak zwykle - przewodniczący PE David Sassoli, bo zła pogoda uniemożliwiła mu dotarcie na czas do Strasburga. Zamiast niego początek sesji poprowadziła wiceprzewodnicząca Mairead McGuinness. - Mój samolot próbował wylądować dwa razy w Bazylei i mu się to nie udało, ale zamiast tego wylądował w Strasburgu. Miałam szczęście i dlatego jestem tutaj, ale wiem, że inni też mają trudności z podróżą - powiedziała McGuinness.

Huragan Ciara nad Europą

Choć przechodzący nad Europą huragan Ciara najmocniej dał się we znaki w południowo-wschodniej Francji w nocy, w poniedziałek w Strasburgu wciąż mocno wiało. Na drogach dojazdowych do miasta można było zaobserwować pozwalane, a czasem nawet wyrwane z korzeniami drzewa. Na tablicach informacyjnych wyświetlane były cały czas ostrzeżenia.

Wichura spowodowała perturbacje komunikacyjne w wielu krajach, zwłaszcza w północnej części Europy. Odwołano wiele lotów; w Niemczech zawieszono część połączeń kolejowych, a w Belgii pociągi musiały zwolnić.

Parlament Europejski bez Wielkiej Brytanii

Nie to było jednak powodem, przez który Parlament Europejski zebrał się w mniejszym składzie, a wyjście Wielkiej Brytanii z UE, która do końca stycznia miała 73 eurodeputowanych. O ile pożegnanie Brytyjczyków podczas ostatniej sesji z ich udziałem w styczniu dało się zauważyć choćby przez podniosłe przemówienia i zwiększone zainteresowanie mediów, tak inauguracja pierwszego posiedzenia bez przedstawicieli Wielkiej Brytanii nie wyróżniła się niczym.

>> Czytaj także: Ostatnie chwile brytyjskich europosłów i europosłanek w Brukseli. Łzy wzruszenia, toasty i spakowane kartonowe pudła w biurach [ZDJĘCIA]

W związku z tym, że 46 z 73 miejsc zwolnionych po brexicie zachowano na kolejne rozszerzenia UE, między państwa członkowskie zostało rozdzielonych 27 mandatów.

W Parlamencie Europejskim ponownie debata o Polsce

Podczas tej sesji europosłowie ponownie będą debatować o sytuacji w Polsce w kontekście praworządności. Dyskusja jest zaplanowana na godzinę 21. Wniosek w tej sprawie złożyła w ubiegłym tygodniu Frakcja Odnowić Europę, uzasadniając to podpisaniem ustawy dyscyplinującej sędziów. "Kryzys się nasila" - pisał jeszcze w środę na Twitterze słowacki europoseł Odnowić Europę pilotujący temat praworządności Michal Szimeczka.

Debata w PE będzie transmitowana w Radiu TOK FM

Poprzedni raz europosłowie debatowali o sytuacji praworządności w Polsce oraz na Węgrzech w połowie stycznia. Przedstawiciele grup politycznych skupiających zdecydowaną większość europosłów mocno skrytykowali wówczas wprowadzane w Polsce zmiany dotyczące sądownictwa. PiS przekonywało, że sądy w Polsce są niezawisłe i wolne.

TOK FM PREMIUM