Maciej Nawacki nie chce pokazać protokołu z zebrania, na którym podarł uchwały sędziów. Zasłania się... "gromadzeniem danych"

Poprosiliśmy prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie o udostępnienie protokołu z zebrania, na którym ostentacyjnie podarł uchwały innych sędziów ws. Pawła Juszczyszyna. Sędzia Maciej Nawacki każe nam czekać nawet dwa miesiące.

W piątek w Sądzie Rejonowym w Olsztynie, w czasie zebrania sędziów, szef tej placówki Maciej Nawacki przed telewizyjnymi kamerami podarł uchwały sędziów wspierające zawieszonego Pawła Juszczyszyna. Sędziowie nie chcą zostawić tej sprawy i planują zawnioskować, by Nawackim zajęła się prokuratura.

Postanowiliśmy zapytać sąd o protokół z zebrania sędziów. Chcieliśmy wiedzieć, czy zapisano w nim, co zrobił Maciej Nawacki z przygotowanymi przez sędziów uchwałami. Odpisał nam sam prezes. Poinformował, że odpowiedź zostanie udzielona... w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku, czyli do 8 kwietnia. Skąd tak długi okres oczekiwania? "Z uwagi na konieczność zgromadzenia stosownych danych" - napisał Maciej Nawacki, ale nie wskazał, o które dokładnie chodzi.

W związku z taką odpowiedzią na nasz wniosek zamierzamy złożyć w sądzie skargę na bezczynność.

Prezes olsztyńskiego sądu zastosował się wprawdzie do zapisów Ustawy o dostępie do informacji publicznej, ale zastosował najdłuższy z możliwych czas oczekiwania na dane. "Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, podmiot obowiązany do jej udostępnienia powiadamia w tym terminie o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępni informację, nie dłuższym jednak niż dwa miesiące od dnia złożenia wniosku" - napisał ustawodawca. 

Prawnicy są zadziwieni decyzją Nawackiego. "Stare przysłowie mówi: pycha kroczy przed upadkiem, ten Pan najwidoczniej go nie zna..." - napisała na Twitterze prokurator Katarzyna Szeska. 

"Niektórzy układają puzzle z 1000 kawałków w dwa wieczory, inni kartkę z dwóch części będą układać dwa miesiące" - także na Twitterze ironizował były sędzia Jarosław Gwizdak. 

Nie tylko medialna kariera sędziego Macieja Nawackiego

Maciej Nawacki prezesem sądu został po wyborach w 2015 roku. Również za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy zasiadł w Krajowej Radzie Sądownictwa. Choć nie jest pewne, czy sędzia z Olsztyna spełnił jeden z podstawowych wymogów - odpowiednią liczbę podpisów osób popierających jego kandydaturę. Nie jest więc zaskoczeniem, z jaką zaciekłością Maciej Nawacki angażuje się w to, by sędzia Paweł Juszczyszyn nie mógł zobaczyć list poparcia do KRS. Przypomnijmy, że Nawacki sam przyznał, że niektórzy sędziowie - przed głosowaniem - wycofali swoje poparcie dla niego. 

Prezes olsztyńskiego sądu już w grudniu 2019 odsunął sędziego Juszczyszyna od orzekania, w związku z wystąpieniem przez niego o ujawnienie list poparcia do KRS. W styczniu bieżącego roku Maciej Nawacki nawet wrócił na chwilę z urlopu tylko po to, żeby wycofać zgodę na służbowy wyjazd Juszczyszyna do Warszawy, gdy ten chciał osobiście zobaczyć listy. 

Prezes olsztyńskiego sądu od razu też zaczął wcielać w życie orzeczenie Izby Dyscyplinarnej SN, która zawiesiła Pawła Juszczyszyna w obowiązkach oraz zdecydowała o obniżeniu mu wynagrodzenia o 40 procent.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (94)
Maciej Nawacki nie chce pokazać protokołu z zebrania, na którym podarł uchwały sędziów
Zaloguj się
 • ludzkimokiem

  Oceniono 47 razy 43

  Ta postac pokazala gdzie pis ma ludzi. Tak samo potraktuja kazdego, niezaleznie czy bedzie to opozycjonista czy nawet fanatyk pisu jesli stanie na drodze wazniejszemu pisowcowi.
  Buta, chamstwo, podłosc.

 • marudna.maruda

  Oceniono 32 razy 28

  Panie Nawacki, podpowiem za darmo- wszystkie papiery i zdjęcia niech pan gromadzi (zwłaszcza to zdjęcie, które obiegło cały świat), ale w obecnych czasach każdy dokument można zeskanować/ skserować i pokazać, oryginały zamykając w sejfie (ach, te sejfy, czasami się psują albo ktoś niepowołany się do nich dobiera i niszczy...). Za dwa miesiące może być różnie. Jak się szef zorientuje, że jest mu pan kulą u nogi, to sam pan wiesz....

 • dama_z_bagien

  Oceniono 28 razy 26

  Nawacki, ty bucu - pójdziesz siedzieć wraz z kolegami takimi jak ty .

 • zsm-5

  Oceniono 25 razy 25

  Fajne buce pisiory macie. Okazowe warcholstwo godne pokazywania na świecie jako promocja Wolski. Polska Fundacja Narodowa ma darmowy materiał reklamowy.

 • fuqu

  Oceniono 23 razy 23

  KASTA, może i była, jakosik specjalną sympatią do sędziów nie pałam, bo nie.
  Teraz JEST NA PEWNO !
  Ganz nowa, butna, chamska i zupełnie ponad prawem (i sprawiedliwością tyż).
  Rośnie to to błyskawicznie, jak rak albo wrzód na dudzie.

  A Wypierpol się zbliża milowymi krokami.

 • dejtrejder

  Oceniono 23 razy 23

  Obawiam się, że wyniki przegranych dla pisuaru wyborów potraktują tak samo...

 • tempa-dzida2

  Oceniono 23 razy 23

  Jakimż trzeba być "człowiekiem" aby tak się zachowywać ?????????????
  Królowie i cesarze mieli w sobie więcej pokory !!!!!

 • ehi

  Oceniono 25 razy 23

  Juz teraz wiadomo co wladza robic bedzie z wyrokami nie bedacymi po jej mysli.
  To prosta droga do samosadow, bo zdesperowany obywatel bedzie chcial sprawiedliwosci i kary nad winnym, a zwykle lobuzy i przestepcy beda bezkarni.
  Quo vadis, PiS?!?!
  Kiedy w Polsce poleje sie krew bezbronnych obywateli, ofiar tej wladzy?!?!

 • spluwa-orginal

  Oceniono 19 razy 19

  Nikt nie jest bezkarny , nikt . Taka " szumowina " tez nie .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX