Izba Dyscyplinarna ukarała Romana Giertycha grzywną. "Nie zapłacę, więc zamieni się ona na areszt"

Roman Giertych został ukarany grzywną przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. To pokłosie jego przemowy, w której próbował przekonać sędziów do zaprzestania "uzurpacji".

We wtorek Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpoznawała kasację prokuratora generalnego (Zbigniewa Ziobry) od decyzji adwokackiego sądu dyscyplinarnego, który utrzymał umorzenie postępowania dyscyplinarnego w sprawie wypowiedzi medialnych mec. Romana Giertycha. Chodzi o słowa, że "nie ma najmniejszych podstaw do zarzutów dla Donalda Tuska w sprawie katastrofy smoleńskiej". Roman Giertych zaczął od wniosku formalnego, w którym chciał przekonać skład sędziowski Izby Dyscyplinarnej SN, aby "zaprzestał uzurpacji". - To, że dziś po raz pierwszy w życiu, od 25 lat jak praktykuję prawo, nie wstałem na przyjście osób ubranych w togi sędziowskie, jest wynikiem tego, że złamano konstytucję i doprowadzono do tego, że panowie uważacie, iż jesteście powołanymi sędziami - mówił Giertych.

- Jak mogliście zgodzić się po tylu latach kariery (...), żeby dać się sprowadzić roli do instrumentu partii rządzącej, aby dyscyplinować innych kolegów - zwracał się do składu sędziowskiego.

Skład upomniał adwokata, by kończył wypowiedź. Ten odpowiedział, że ci nie mogą go upominać, bo nie są sądem. Przypomnijmy, połączone trzy izby Sądu Najwyższego w uchwale zakwestionowały działalność Izby Dyscyplinarnej.

W reakcji na słowa Giertycha skład sędziowski ogłosił przerwę, która się przedłużała.

Jak relacjonował na Twitterze sam adwokat, następnie policja nie wpuściła go na salę. "A tyle dobrych rad miałem jeszcze dla tzw. sędziów ID SN! Aż się dziwię, że nie chcieli mnie wysłuchać do końca" – napisał Giertych.

Prawnik poinformował, że został ukarany przez sąd grzywną wysokości 3000 zł. "Ponieważ nie jest to sąd, to grzywny nie zapłacę. Zgodnie z art. 51 ustawy o ustroju sądów powszechnych nieopłacona grzywna zamienia się na areszt do 7 dni. Będzie to bezprawne pozbawienie wolności" – relacjonował Giertych na Twitterze.

- Polityka nie ma i nie powinna mieć miejsca w sali sądowej, natomiast w sali sądowej powinny mieć miejsce zasady kultury i dobrego wychowania, których także nie wykonał mec. Giertych. Jeżeli sąd wchodzi, to strona wstaje, okazując szacunek do sądu. Jeśli przez 25 lat mec. Giertych się tego nie nauczył, to bardzo niedobrze - uzasadniał decyzję o nałożeniu kary sędzia Adam Tomczyński.

O co chodziło Giertychowi? Jego intencje mógł przewidzieć na Twitterz Patryk Wachowiec, analityk FOR. "Giertych robi wszystko, by nie-sąd nałożył na niego karę porządkową. Ale Tomczyński i jego koledzy doskonale wiedzą, że to będzie znakomita okazja do zweryfikowania statusu Izby Dyscyplinarnej przed innym sądem w kraju lub w Europie" - napisał Wachowiec jeszcze przed informacją o grzywnie dla adwokata. 

Finalnie Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego oddaliła  kasację prokuratora generalnego na decyzję utrzymującą umorzenie postępowania dyscyplinarnego w związku z wypowiedziami medialnymi mec. Romana Giertycha. Tym samym umorzenie stało się ostateczne.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (18)
Roman Giertych kontra Izba Dyscyplinarna SN. Mecenas ukarany grzywną
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 8 razy 4

  Jakim prawem ?

  Przecież SN orzekł, że izba dyscyplinarna nie jest sądem ! ! ! !

  Więc ta grzywna jest nielegalna ! ! !

  Tak jak wszystkie inne "wyroki" tej "izby" !

 • wald13

  Oceniono 6 razy 2

  Degrengolada. Wstyd dla "reformatorów", że robią to tak nieumiejętnie. Wstyd dla opozycji, że w jej imieniu walczy R. Giertych. No ale neofita bywa lepszy niż ......

 • ewa-316

  Oceniono 5 razy 1

  Wcześniej pana Giertycha nie popierałam....teraz mu kibicuję i trzymam kciuki

 • szpung

  Oceniono 2 razy 0

  Posrod wielu genialnych wypowiedzi brunatnego romka okreslanego rowniez mecenasem koniem najlepsza jest ta skierowana do staruszki ktorej wywalil bez ogrodek iz predzej zdechnie jak zobaczy swje piniendze bo mecenas bruantny romek zna takie sztuczki, ze jest w stanie pzeciaagnac sprawe w nieskonczonossc. Prawdziwy fachowiec dokladnie wpisujacy sie w zasade nojmana

 • r.a.b.i.n

  Oceniono 4 razy 0

  Co ciekawsze sama kasacja była niedopuszczalna. Ale tu już "sąd" bał się sprzeciwi swojemu mocodawcy

 • ablewski1961nz

  Oceniono 3 razy -1

  Niech go wsadzą. W areszcie czy więzieniu i tak będzie dla pozostałych osadzonych BOGIEM, a sam stanie się pierwszym więźniem politycznym. O to mu chodzi, i ma rację

 • getz54

  Oceniono 3 razy -1

  Bolszewicki sąd moze do wyroku grzywny wydac zabezpieczenie komornicze, i komornik zlicytuje panu mecenasowi mercedesa za 3500,- zeta, co w całości pokryje roszczenie i koszty komornicze.

 • marek2ci

  Oceniono 2 razy -2

  Jeżeli ktoś, kiedyś zastanawiał się jak to było możliwe w przeszłości aby powstawały państwa bezprawia, dyktatury. Jaki był mechanizm podporządkowywania wymiaru sprawiedliwości, policji? Jak to było możliwe że ogromna część społeczeństw przeciwko temu nie protestowała?
  To teraz, jesteśmy w trakcie otrzymywania odpowiedzi i od „porządnych“ ludzi zależy kiedy się obudzą. Czy kolejny raz będzie to przebudzenie z rączką w?

 • wawxx

  Oceniono 3 razy -3

  "Polityka nie ma i nie powinna mieć miejsca w sali sądowej, natomiast w sali sądowej powinny mieć miejsce zasady kultury i dobrego wychowania, których także nie wykonał mec. Giertych. Jeżeli sąd wchodzi, to strona wstaje, okazując szacunek do sądu." jaki sąd taki szacunek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX