Pierwsze posiedzenie nowej Państwowej Komisji Wyborczej. Wybrano przewodniczącego

Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Sylwester Marciniak został wybrany we wtorek na nowego przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Jego zastępcami będą sędzia Wojciech Sych oraz sędzia TK w stanie spoczynku Zbigniew Cieślak.
Zobacz wideo

We wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie Państwowej Komisji Wyborczej w nowym składzie, zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę. W styczniu prezydent powołał nowy skład PKW. Po raz pierwszy w PKW zasiądą osoby wskazane przez Sejm; w nowej Komisji takich członków będzie siedmiu. W PKW zasiądzie też dwóch sędziów pochodzących z Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości w PKW zasiadają: sędzia TK w stanie spoczynku Zbigniew Cieślak, były radny m.st. Warszawy Dariusz Lasocki oraz adwokat Arkadiusz Pikulik. Koalicja Obywatelska zgłosiła do Komisji konstytucjonalistę Ryszarda Balickiego oraz specjalistę w dziedzinie prawa wyborczego Konrada Składowskiego.

Lewica wskazała adwokata Liwiusza Laskę, zaś PSL-Kukiz15 - byłego członka Trybunału Stanu Macieja Miłosza. Prezes NSA wskazał do Komisji sędziego Sylwestra Marciniaka, zaś prezes TK - sędziego Wojciecha Sycha. Obaj sędziowie zasiadali już w PKW" Marciniak od grudnia 2014 roku, a Sych - od lipca 2019 roku.

Przepisy mówią, że przewodniczący Komisji może zostać wyłoniony tylko spośród sędziów PKW wskazanych przez NSA i TK. We wtorek został powołany na to stanowisko sędzia NSA Sylwester Marciniak, o czym poinformowała Polską Agencją Prasową Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego. 

Do tej pory przewodniczącym był sędzia Wiesław Kozielewicz.

Nowa Państwowa Komisja Wyborcza

Zmiana modelu Państwowej Komisji Wyborczej i odejście od modelu sędziowskiego - wprowadzone nowelizacją Kodeksu wyborczego, która weszła w życie w styczniu 2018 r. - były krytykowane przez wszystkie kluby opozycyjne. Politycy opozycji podnosili zarzut, że PKW stanie się ciałem upolitycznionym. 

Nowy model działania PKW komentował też niedawno w TOK FM sędzia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący tego organu. - Uważam, że zmiany, które ustawodawca wprowadził, są zmianami nieracjonalnymi, niepotrzebnymi, ale wpisują się w kontekst rugowania sędziów ze wszystkich organów - mówił.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM