Sąd: Prokuratura musi wznowić śledztwo ws. portretów europosłów na szubienicach

Chodzi o zorganizowaną w 2017 roku manifestację środowisk narodowych. Jej uczestnicy powiesili na symbolicznych szubienicach zdjęcia sześciorga europosłów, którzy zagłosowali za rezolucją PE ws. praworządności w Polsce. Wcześniej prokuratura umorzyła postępowanie.
Zobacz wideo

Śledztwo w sprawie wieszania zdjęć europosłów na symbolicznych szubienicach ma być kontynuowane – zdecydował w środę (12 lutego) Sąd Okręgowy w Katowicach. Uwzględnił on zażalenie pełnomocnika pokrzywdzonych na umorzenie postępowania i tym samym uchylił decyzję prokuratury.

O umorzeniu postępowania Prokuratura Okręgowa w Katowicach poinformowała w listopadzie ubiegłego roku. W opinii śledczych, uczestnicy zgromadzenia pod hasłem "Stop współczesnej Targowicy. Manifestacja w obronie wartości narodowych i patriotycznych" nie dopuścili się przestępstwa. Sposób wyrażania przez nich poglądów prokuratura oceniła krytycznie w kategoriach moralno-etycznych.

Zażalenie na umorzenie postępowania złożył pełnomocnik europosłów. Sąd podzielił jego argumenty. O uchyleniu postanowieniu o umorzeniu poinformowali dziennikarzy uczestniczący w posiedzeniu prok. Marta Zawada Dybek i pełnomocnik pokrzywdzonych mec. Józef Marcinkiewicz. Jak zaznaczyli, decyzja sądu nie oznacza, że ktokolwiek usłyszy w tej sprawie zarzuty.

"Wieszanie portretów na szubienicach to nie happening kulturalny tylko przestępstwo" - skomentowała wdecyzję sądu Róża Thun, której zdjęcie również zostało podczas manifestacji powieszone na szubienicy. 

Portrety europosłów na szubienicach

Sprawa dotyczy zorganizowanej w listopadzie 2017 r. w Katowicach manifestacji środowisk narodowych. Jej uczestnicy powiesili na symbolicznych szubienicach zdjęcia sześciorga europosłów, którzy zagłosowali za rezolucją Parlamentu Europejskiego ws. praworządności w Polsce.

Europosłowie PO i PSL zapowiadali wówczas zaskarżenie decyzji prokuratury.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM