Wojciech Hermeliński w TOK FM: Ubolewamy, że TK już nie pełni takiej roli, jaką pełnił do roku 2016

- Prestiż Trybunału Konstytucyjnego w ostatnich latach znacznie upadł. Świadczy o tym chociażby rażąco zmniejszona liczba spraw, które do niego wpływają - mówił w Radiu TOK FM sędzia Wojciech Hermeliński.

22 sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku wystosowało oświadczenie dotyczące obecnej kondycji tej instytucji. Piszą w nim m.in. o rażącym spadku jej znaczenia. - Ubolewamy niestety, że Trybunał Konstytucyjny już nie pełni takiej roli, jaką pełnił do roku 2016 - powiedział w TOK FM Wojciech Hermeliński, sędzia TK w latach 2006-2015 i jeden z sygnatariuszy oświadczenia.

Hermeliński przekonywał, że prestiż TK w ostatnich latach "znacznie upadł". - Świadczy o tym chociażby rażąco zmniejszona liczba spraw, które do niego wpływają. W zeszłym roku było to chyba ledwie kilkanaście - powiedział i przypomniał, że przed rokiem 2016 Trybunał dostawał około 150-180 spraw do rozpatrzenia rocznie. Jak mówił, były to głównie pytania prawne sądów zadawane w sytuacji, gdy pojawiały się wątpliwości co do konstytucyjności jakiś przepisów.

- Natomiast co dziś sądowi z odpowiedzi Trybunału, kiedy w wydaniu wyroku uczestniczy osoba, która jest powołana na miejsce już zajęte? Taki wyrok zawsze może być kwestionowany. Sąd nie ma pewności, czy się ostanie - przekonywał rozmówca Pawła Sulika, przyznając jednocześnie, że wcale nie dziwi się temu, że liczba pytań TK tak rażąco spadła.

Poza tym, Hermeliński zwrócił uwagę na fakt, iż sprawy kierowane do obecnego Trybunału wychodzą głównie od parlamentarzystów partii rządzącej.

Zobacz wideo Sędzia Wojciech Hermeliński w TOK FM

W wystosowanym oświadczeniu sędziowie TK  w stanie spoczynku przekonują, że "do długiej listy przykładów naruszania prawa dotyczącego organizacji i funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego należy dodać ostatni, drastyczny przypadek procedowanej obecnie sprawy rzekomego, sztucznie wykreowanego, sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a Sejmem i Prezydentem RP".

Zwracają też uwagę na fakt, że "w pełnym składzie Trybunału, który ma wydać orzeczenie w tej sprawie, znajduje się dwoje niedawno wybranych sędziów, którzy brali aktywny udział w pracach legislacyjnych nad ustawą o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw. Przepisy tej ustawy zajmują centralne miejsce w argumentacji wniosku o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego". Mowa o byłych posłach PiS Stanisławie Piotrowiczu i Krystynie Pawłowicz. Ta ostatnia - przypomnijmy - ma być sędzią sprawozdawcą  podczas rozprawy, w sprawie sporu kompetencyjnego zaplanowanej na 25 lutego.

- To nie jest pierwszy przypadek, że do Trybunału przychodzą byli politycy. Choć ja uważam, że powinna być jakaś kilkuletnia karencja między zakończeniem pracy jako poseł a przyjściem do TK - powiedział w TOK FM Hermeliński. - Przepisy są jednak sformułowane tak, że tego zakazu nie ma - dodał.

Nasz gość przypomniał jednak, że w przeszłości było tak, że sędziowie sami wyłączali się w sprawie, w której mogło zachodzić podejrzenie, że mogą nie być obiektywni. Jeśli chodzi o problem rzekomego sporu kompetencyjnego - Hermeliński stwierdził, że "sprawa jest ewidentna". Zarówno Pawłowicz, jak i Piotrowicz aktywnie angażowali się w zmiany prawa dotyczące wymiaru sprawiedliwości, więc nie powinni teraz orzekać.

- To nie byłby żaden problem. W Trybunale jest 15 sędziów, więc jeśli dwóch nie będzie uczestniczyło w rozprawie, to ona i tak się będzie mogła się odbyć - podkreślił.

W drugiej części rozmowy Paweł Sulik rozmawiał z Wojciechem Hermelińskim m.in. o Państwowej Komisji Wyborczej. Całej audycji możesz posłuchać w formie podcastu w Aplikacji TOK FM!

DOSTĘP PREMIUM