Posłowie PiS odwołali Macieja Laska z podkomisji. "Zemsta, zamordyzm w stanie czystym"

Głosami posłów PiS Maciej Lasek został odwołany z podkomisji do spraw współpracy z zagranicą i NATO. Co ważne - poseł KO był przewodniczącym tej podkomisji. Zarzucono mu, że brał udział w "kłamstwie smoleńskim". Politycy opozycji są oburzeni.

Wiceprzewodnicząca Komisji Obrony Narodowej, Agata Wojtyszek, na czwartkowym posiedzeniu komisji zgłosiła wniosek formalny, aby usunąć Macieja Laska ze składu podkomisji do spraw współpracy z zagranicą i NATO.  Posłanka PiS argumentował, że Lasek jest "współautorem kłamstwa smoleńskiego" i jako przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych "doprowadził do wielkiej manipulacji" i swoim "nierzetelnym postępowaniem" nie pozwolił "ustalić prawdziwej przyczyny" katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. - To całkowicie i definitywnie go dyskredytuje – mówiła posłanka Wojtyszek. 

Macieja Laska starali się bronić posłowie Koalicji Obywatelskiej. Wykazywali, że ma on odpowiednie kompetencje w sprawach obronności, badania wypadków lotniczych. Sam Lasek podkreślał, że i "tak nie spodziewał się długiej kadencji". - Uzasadnienie wniosku nie dotyczyły działania podkomisji, tylko katastrofy. Żadne z państwa nie jest ekspertem od badania wypadków lotniczych. Prosiłbym o wypowiadanie się w zakresie swoich kompetencji. Cztery lata podkomisji Antoniego Macierewicza skutkuje tym, że popsuto drugiego Tupolewa. Odebrano podkomisji dostęp do tego dowodu. To najlepsze podsumowanie. Boicie się prawdy, którą wskazali eksperci - mówił Lasek. 

PiS dopiął swego i Maciej Lasek został odwołany - za było 19 posłów, 14 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

- Zemsta i niszczenie parlamentaryzmu przez PiS! Maciej Lasek jest wyrzutem sumienia dla zgrai hochsztaplerów Macierewicza kłamiącej od lat nt. katastrofy smoleńskiej – napisał na Twitterze Tomasz Siemoniak, poseł PO i były minister obrony narodowej.

- PiS decyduje, który poseł ma prawo zasiadać w podkomisji. To już jest wprost zamordyzm w stanie czystym – dodał Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSWiA.

Kim jest Maciej Lasek?

Dr Maciej Lasek to inżynier specjalizujący się w mechanice lotu. Maciej Lasek był członkiem tzw. komisji Millera, która badała przyczyny i przebieg katastrofy smoleńskiej. W latach 2012 -2016 pełnił funkcję przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Odwołany został z tego stanowiska już za rządów PiS. W 2018 roku z list Koalicji Obywatelskiej uzyskał mandat radnego sejmiku mazowieckiego. W ubiegłym roku z tych samych list trafił do Sejmu. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM