Maciej Lasek o swoim odwołaniu z podkomisji: Pierwszy raz PiS ograniczył prawo wykonywania mandatu poselskiego

- To była chwila nieuwagi lub jakieś wewnętrzne rozgrywki - w ten sposób Maciej Lasek skomentował to, że w ogóle został wybrany na przewodniczącego sejmowej podkomisji ds. współpracy z zagranicą i NATO. Tej, z której został dziś - głosami posłów PiS - usunięty.

Wniosek o usunięcie Macieja Laska z podkomisji zgłosiła wiceprzewodnicząca Komisji Obrony Narodowej, Agata Wojtyszek. Argumentowała, że Lasek jest "współautorem kłamstwa smoleńskiego" i jako przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych "doprowadził do wielkiej manipulacji" i swoim "nierzetelnym postępowaniem" nie pozwolił "ustalić prawdziwej przyczyny" katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. - To całkowicie i definitywnie go dyskredytuje - mówiła posłanka Wojtyszek. Niecodzienność sytuacji wynika również z tego, że Lasek nie tylko stracił funkcję przewodniczącego, ale w ogóle możliwość zasiadania w podkomisji. 

- To bezprecedensowa sytuacja. PiS ograniczył prawo wykonywania mandatu poselskiego, usuwając mnie ze składu stałej podkomisji - komentował na antenie TOK FM. - Żeby odwołać mnie z funkcji przewodniczącego, usunęli mnie ze składu. Nigdy to się jeszcze nie wydarzyło. Posłowie PiS przekraczają do tej pory nieprzekraczalne granice - tłumaczył Maciej Lasek. 

Podkomisja, której dotyczy całe zamieszanie, zebrała się w tej kadencji tylko raz - właśnie po to, by wybrać prezydium. 16 stycznia, licząca 13 członków komisja, wybrała Macieja Laska na przewodniczącego. Poseł KO miał tylko jednego kontrkandydata i był nim Grzegorz Braun z Konfederacji, którego - poza nim samym - nie poparł nikt. 

Pytany, jak to się stało, że wielokrotnie krytykowany przez PiS, mimo wszystko został wybrany na przewodniczącego podkomisji (PiS mógł tę kandydaturę zablokować), Lasek odpowiedział: - To była chwila nieuwagi lub jakieś wewnętrzne rozgrywki w PiS. 

Jego zdaniem, cała sytuacja nie ma związku z informacją o planach szefa rządu na 10 kwietnia. Mateusz Morawiecki w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej chce polecieć do Smoleńska. 

Posłuchaj w aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (11)
Maciej Lasek usunięty z podkomisji. "PiS ograniczył prawo wykonywania mandatu poselskiego"
Zaloguj się
 • kopandol

  Oceniono 3 razy 3

  Agata Wojtyszek i kłamstwo smoleńskie....
  Nie wiem skąd tych PIS-owskich debili w Polsce się znalazło i kto wyhodował te mutanty ale patrząc na ich mnogość w społeczeństwie nie wróży to dobrze na przyszłość naszego państwa.....

 • abracadabra1

  Oceniono 5 razy 3

  To jaka byla w koncu przyczyna katastrofy jesli nie ta , ktora opracowal zespol Laska ? Wybuch stodoly i ucieczka czlonkow podkomisji Macierewicza ? Bo cos cicho o przyczynach za to bylo glosno na miesiaczkach .

 • zmudzin_jozef1

  Oceniono 7 razy 3

  Pisowcy, jak zwykle u nich - nie mogą darować panu Laskowi sprawy dotyczącej Smoleńska.

 • konstancja

  Oceniono 7 razy 3

  czy Morawiecki bedzie ladowal w Smolensku? nastepna okragla rocznica; diabel nie spi....

 • zbag19

  Oceniono 1 raz 1

  to się nazywa postprawdą - czyli poprzez skojarzenia powiązać zbrodnię i kłamstwo katyńskie z katastrofą smoleńską; klasyczny przykład manipulacji typowy dla pisu - dobre wzorce z propagandy hitlerowskiej i bolszewickiej

 • iskander36

  Oceniono 5 razy 1

  Jedzie pociągiem. Antoni mu doradził. Ma obcykane połączenia Warszawy ze Smoleńskiem, a właściwie Katynia z Warszawą bez zawijania do Smoleńska.

 • eski57

  0

  Dr Lasek powinien sprawę oddać do sądu , żeby ta posłanka PiS-u udowodniła swoje twierdzenia !
  Raport K. Millera jest jedynym dokumentem opisującym przyczyny tej katastrofy. Przypominam wypowiedź prezesa Kaczyńskiego : „namawialiście mnie , żeby zrezygnować z tego wyjazdu do Katynia . Mogłem was posłuchać , katastrofa by się nie wydarzyła” .
  - „Posłanka PiS argumentował, że Lasek jest "współautorem kłamstwa smoleńskiego" i jako przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych "doprowadził do wielkiej manipulacji" i swoim "nierzetelnym postępowaniem" nie pozwolił "ustalić prawdziwej przyczyny" katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. - To całkowicie i definitywnie go dyskredytuje – mówiła posłanka Wojtyszek”. - drugi Raz - ktoś wygumkował !!

 • szpung

  Oceniono 5 razy -1

  Jednym z celow dobrej zmiany jest spowodowanie by ludzie ktorzy przez pewne zamiesznaie dziejowe weszli w role, do ktorych nie doratsja. Pierwsze jaskolki juz sie pojawiaja Pan kijowski zajal sie fryzjerstwem, Pani Leszczyna czesc ja kojarzy z kuponowka, ktorej mozliwosci przyuczena do czegokolwek sa jedynie teoretyczne. Jednym z celow jest przywrocenie naturalnegoo porzadku i hierarchii zgodnej z kompetencjami i inteligencja.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 8 razy -6

  Wreszcie nie kmprmtujcie sie mianowaniem tego typu miernot. Byla spoa budrza w zwiazku z tym dziwnym wydarzeniem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX