Mariusz Kamiński zostaje na stanowisku. Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSWiA

Sejm zdecydował, że Mariusz Kamiński - szef MSWiA i koordynator ds. służb specjalnych - pozostanie na stanowisku. Posłowie odrzucili wniosek o wotum nieufności wobec niego. Debata była długa i burzliwa.
Zobacz wideo

Wniosek o wotum nieufności dla Mariusza Kamińskiego złożyli posłowie Koalicji Obywatelskiej. Bezpośrednim powodem były zeznania Tomasza Kaczmarka. Były słynny agent Tomek twierdzi, że kierownictwo Biura, na czele z Mariuszem Kamińskim, kazało mu fabrykować dowody w postępowaniu dotyczącym willi w Kazimierzu.

Opozycja atakuje Kamińskiego, rządzący bronią

Sejmowa debata miała rozpocząć się o godzinie 22, lecz zaczęła z opóźnieniem - przed 23. Wniosek opozycji prezentował Borys Budka. Szef PO - oprócz wyżej wspomnianej sprawy willi w Kazimierzu wypomniał Kamińskiemu m.in. sprawę Mariana Banasia i wyprowadzania pieniędzy z CBA (co kilka tygodni temu opisywał m.in. "Puls Biznesu"). - Symbolem nieudolności pana ministra Kamińskiego będzie to, że CBA zostało okradzione z własnych pieniędzy - powiedział Budka.

Jak mówił na sali sejmowej, "należy domagać się nie tylko dymisji Mariusza Kamińskiego, ale też tego, by premier Morawiecki przeprosił za wszystkie afery". - Za to, że zamiast silnego państwa stworzono państwo kolesi i "republikę banasiową" - kontynuował. 

W imieniu Prawa i Sprawiedliwości ministra Kamińskiego bronił poseł Jarosław Krajewski. Przekonywał, że wniosek opozycji ws. wotum nieufności jest "jest całkowicie bezzasadny, niemerytoryczny, oparty na insynuacjach i kłamstwach". - Mariusz Kamiński to jeden z najbardziej uczciwych i ideowych polityków w polskim życiu publicznym - stwierdził.

Po Krajewskim głos zabrał poseł PO Robert Kropiwnicki. Jednak po kilku minutach wystąpienia polityk zasłabł. Pomocy udzielili mu szybko inni politycy oraz służby medyczne. Prowadzący debatę wicemarszałek Ryszard Terlecki ogłosił kilka minut przerwy. 

Obrady wznowiono, a głos zabrał Marcin Kierwiński. Poseł PO zaapelował do wicemarszałka, by przełożyć obrady - tak się jednak nie stało. Debata trwała dalej. Krzysztof Gawkowski z Lewicy pytał: "Jak często i ile jeszcze razy będziemy robić posiedzenia późno w nocy, by mówić o świństwach PiS"?. Politycy opozycji podnosili podobne argumenty. - Najpotężniejsza służba w Polsce okradziona została przez panią Kasię - kasjerkę, która przez lata wynosiła w foliowej torbie pieniądze z CBA. Tak wygląda wasze państwo - powiedział Gawkowski.

Kamiński: Wniosek opozycji oparty o nierzetelne publikacje

Sam Mariusz Kamiński powiedział na sali sejmowej, że wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec jego osoby "przyjmuje z pełnym spokojem". - Funkcje powierzone mi wykonuję mając zawsze w pamięci, że obowiązki, które realizuję dotyczą wszystkich obywateli, niezależne od ich poglądów. (…) Istotne dla mnie jest to, czy Polacy mają poczucie, że w kraju, w którym żyją są bezpieczni - mówił. I przekonywał, że "89 proc. Polaków uważa, że Polska jest państwem bezpiecznym". Jak dodał - to powód do satysfakcji zarówno dla funkcjonariuszy, jak i dla niego.

- Wniosek opozycji [dotyczący wotum nieufności - red.] został oparty o nierzetelne publikacje medialne - powiedział Kamiński. Jego wystąpienie zostało przyjęte przez posłów PiS owacjami na stojąco. Po nim głos zabrał Mateusz Morawiecki. Premier podkreślał zasługi Mariusza Kamińskiego na rzecz walki z korupcją oraz jego udział w ograniczaniu luki VAT-owskiej. W tym kontekście wspomniał również Mariana Banasia, jako również zasłużonego w tej kwestii. Szef rządu stwierdził, że Kamiński jest najlepszym szefem służb od lat, a jego działania doprowadziły do rozbicia 4,5 tys. grup przestępczych. Mateusz Morawiecki prosił o głosowanie przeciwko wotum nieufności. 

Stworzył CBA i od lat nadzoruje służby specjalne

Mariusz Kamiński od lat jest jedną z najbardziej zaufanych osób w otoczeniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Kamiński był twórcą i szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego w latach 2006-2009. W 2015 r. usłyszał wyrok 3 lat więzienia za nadużycie władzy jako szef CBA w sprawie tzw. afery gruntowej. W 2015 r. został ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę, jeszcze zanim wyrok się uprawomocnił. Od 2015 r. był ministrem koordynatorem służb specjalnych w rządzie Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Na 2 miesiące przed wyborami został ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Po wyborach w październiku 2019 roku utrzymał to stanowisko.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Mariusz Kamiński zostaje na stanowisku. Sejm odrzucił wotum nieufności
Zaloguj się
 • musa-kusa

  Oceniono 1 raz 1

  " jego działania doprowadziły do rozbicia 4,5 tys. grup przestępczych"
  Przez nieco ponad 4 lata rządów? To wychodzą średnio 3 rozbite "grupy przestępcze" dziennie :)

 • mgrstepien

  Oceniono 4 razy 0

  Borysław Gomułka znów nie dosięgnął.

 • endrju1521

  Oceniono 4 razy 0

  Takie przekręty, to tylko w Polsce.

  To tutaj tylko mafia ma swoje państwo !

 • villk

  Oceniono 4 razy 0

  do przeprowadzenia WYGRANYCH wyborów prezydenckich, do ewentualnego wprowadzenia stanu wyjątkowego (np. zagrożenie terrorystyczne) Mariusz Kamiński jest Kaczyńskiemu NIEZBĘDNY , dlatego jest NIEUSUWALNY ,... i jeszcze z kilku innych powodów....o których zainteresowani sami wiedzą.

 • depepoz

  Oceniono 6 razy 0

  Od zawsze pysk Kamińskiego kojarzył mi się z pyskiem szczura. Jeszcze ktoś tak ma?

 • depepoz

  Oceniono 6 razy 0

  W państwie rządzonym przez mafię szczury, także kanałowe, zawsze mają się dobrze.

 • przyganiacz

  Oceniono 3 razy -1

  Mariusz Kamiński zostaje na stanowisku.

  Po dzielnej walce Państwowych instalatorów Szamba (PiS), które Mariusz zapuścił...

 • 2bxornot2b

  Oceniono 8 razy -2

  Bezposrednim objawem negatywnej selekcji bylo ow notoryczny brak piniendzy na cokolwiek. Brak piniendzy na podstawowe funkcje panstwa, ten niekonczacy sie proces zwijania panstwa w nadziei ze samozwijajaca sie spirala ma sznase na odwrocenie procesu. Symbolem tego postpeerelowskiego lumpenmentalu drobnym, ale jakze wymownym byla likwidacja kanapek w lotowskiej klasie standarrd, no po prostu zalosc wstyd zenada do tego na caly swiat, bo przeciez obcokrajowcy rowniez korzystali z naszego narodowego przewoznika, taniec dziada w jego dziadowskiej malignie.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 8 razy -2

  Esbekom i zomowcom i zbudowanej na nich mafii coraz bardziej doskwieraja dwie instytucje CBA i IPN. Kilkukrotnie juz esbecja dosc wyraznie zadeklaroowala likwidacje tych instytucji. To troche tak jakby w latach 20 w USA politycy reperezntujacy mafie jawnie zapowaiadali rozprawe z FBIi ich sledczymi i prokuratorami.
  Po 89 zasadnicz mielsimy do czynienia z negatywna selskcja elit i za ten stan odpowiedza nastepne pokolenia, bo ja przypmne nie ma obiadow za darmo a jedynie koszta odlozone.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX