"Gazeta Wyborcza": Będzie pozew za ujawnienie akt "willi Kwaśniewskich"

Mężczyzna opisany w materiałach CBA jako były funkcjonariusz UB i złodziej pozwie polityków odpowiedzialnych za ujawnienie akt operacji "Krystyna" - podaje w piątek "Gazeta Wyborcza".

Jak napisano, "sprawa Jędrzeja Jaworskiego to odprysk najnowszej akcji Mariusza Kamińskiego i jego najbliższego współpracownika Macieja Wąsika". "Obaj są posłami PiS oraz kierują MSWiA i urzędem koordynatora służb specjalnych" - czytamy w artykule "GW".

Przypomniano, że "we wtorek na ich wniosek prokuratura w Katowicach odtajniła akta śledztwa noszącego kryptonim "Krystyna". "Była to najdroższa operacja CBA z lat 2007-09, gdy Kamiński z Wąsikiem kierowali tą służbą. Kamiński chciał wtedy za wszelką cenę udowodnić, że Jolanta Kwaśniewska i jej mąż, były prezydent RP, są prawdziwymi właścicielami domu w Kazimierzu Dolnym" - napisano w artykule.

W "GW" czytamy, że "Jędrzej Jaworski to były mąż Marii Jaworskiej, pierwszej właścicielki obserwowanego przez CBA domu i przyjaciółki Jolanty Kwaśniewskiej".

"W ujawnionych aktach jego nazwisko pojawia się na marginesie, za to w bardzo negatywnym kontekście. W jednej z notatek sąsiadka Jaworskiej (jej nazwisko CBA zanonimizowało) podaje, że Jaworski dostał willę w latach 70. w zamian za 'skradzione srebra' i przez 'znajomości', bo pracował w stalinowskim Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, a potem był 'dyrektorem Departamentu w MSW" - podaje "GW".

Marek Małecki, adwokat Jaworskiego, który w jego imieniu złożył oświadczenie podkreślił, że Jaworski "nigdy nie był pracownikiem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego lub dyrektorem w MSW". "Nigdy nie otrzymał żadnej nieruchomości od miasta Kazimierz, nie był też paserem, nie kupił żadnego przedmiotu pochodzącego z kradzieży" - zaznaczono w oświadczeniu.

"Ujawnienie jego spraw rodzinnych, sytuacji osobistej, majątkowej, stanu zdrowia dzieci, mój klient uważa za niedopuszczalne ingerowanie w jego prywatność" - pisze adwokat. Jak podaje, "Jaworski zwrócił się do sądu z pozwem o ochronę danych osobowych".

"Przypadek Jędrzeja Jaworskiego pokazuje metody pracy CBA" - czytamy w artykule. "Biuro nie dość, że bez sprawdzenia umieściło w aktach kompromitujące go informacje, to potem te informacje upubliczniło. Tymczasem wystarczy zajrzeć do powszechnie dostępnego inwentarza IPN: Jędrzeja Jaworskiego nie ma w wykazie funkcjonariuszy i pracowników MBP i MSW. Jest za to Jędrzej Jaworski, przeciwko któremu SB prowadziło w latach 1965-85 rozpracowanie pod kryptonimem „Alfat”. Nie wiadomo, czy chodzi o tę samą osobę, choć zgadza się data urodzenia – rok 1935" - podano. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
"Willa Kwaśniewskich". "Gazeta Wyborcza": Będzie pozew za ujawnienie akt
Zaloguj się
 • villk

  Oceniono 5 razy 1

  Podobno Zero buduje nowe więzienie ... wie co robi i dla kogo ,.. stara się ,..ostatecznie buduje je nie tylko dla siebie...

 • zbag19

  Oceniono 4 razy 0

  min. Zbigniew Z. i Mariusz K. nauczyli się od zatrudnionych specjalnie ekspertów z czasów PRL (np. sędzia Kryże - ciekawa postać - sprawdź w google) jak obrzucać przeciwników gównem w oparciu o plotki, pomówienia, skojarzenia, bo prostacy to lubią i chętnie kupują. Najwyższy czas odsunąć od żłobu osoby o tak esbeckiej i do tego prymitywnej mentalności

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  dziwne to nie jest bo materialy byly tak mocne ze zasadnczo sam zainteresowany od szwajcarskich kont numerycznych siedzial cich na d... Przy okazji mozzna poznac mechanizm sadowy znany z lat 20/30 w USA gdy skorumpwane sady wylaczaly cala paetie materialu dowodowego i polwe niewygodnych swiadkow, metooda stara jak swiat, tylko czy Polske stac na tej skali czarna strefe obrotu ekonimicznego? panie Mariuszu jestesmy z Panem niech sie Pan nie boi calego tego postesbeckiegoo ukladu, umrzec za cos lub zyc po nic, Bog z nami ch.. z nimi.

 • marudna.maruda

  Oceniono 4 razy 0

  Opublikowano część materiałów, tych walących w przeciwników albo tylko przypadkowe osoby. Ma się g..o przyczepić do innych, bo na PiS już się nie mieści. Typowe odwracanie uwagi od tego, co nasza władza wyprawia "w majestacie prawa".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX