Wybory prezydenckie. Robert Biedroń przedstawił swojego doradcę ds. bezpieczeństwa

Były wiceszef MON Janusz Zemke będzie moim doradcą ds. bezpieczeństwa - powiedział PAP kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Zemke zostanie ogłoszony doradcą kandydata Lewicy podczas sobotniej konwencji Biedronia w Świdnicy na Dolnym Śląsku.
Zobacz wideo

Konwencja wyborcza Roberta Biedronia poświęcona będzie obronności, polityce bezpieczeństwa i kwestiom międzynarodowym. Na konwencji zaprezentowani zostaną także kluczowi doradcy kandydata Lewicy w tym obszarze.

Jak poinformował PAP Biedroń, na konwencji wystąpi były wiceszef MON Janusz Zemke. - Janusz Zemke jest wybitnym ekspertem w dziedzinie obronności i polityki bezpieczeństwa, będzie szefem moich doradców w tym obszarze. Jego wiedza jako byłego wiceministra obrony narodowej, szefa komisji obrony narodowej i służb specjalnych daje gwarancje, że inicjatywy podejmowane przeze mnie, jako prezydenta, będą realizowane skutecznie i zgodnie z interesem państwa - powiedział Biedroń.

Oprócz Zemkego na konwencji wystąpi także komandor Bożena Szubińska, która również wejdzie w skład zespołu doradców Biedronia.

Kim jest Janusz Ziemke?

Zemke w latach 2001-2005 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej odpowiedzialnym za sprawy budżetu, inwestycje i techniczną modernizację wojska. "W okresie sprawowania przeze mnie tej funkcji rozstrzygnięto wiele przetargów i zaczęto wprowadzać na wyposażenie wojska nowe samoloty, transportery opancerzone, pociski kierowane, systemy łączności i dowodzenia. W Bydgoszczy powstało Centrum Szkolenia NATO i I Brygada Logistyczna" - pisze na swojej stronie internetowej polityk.

W latach 1989-2009 Zemke był posłem zasiadając m.in. w komisji obrony narodowej i komisji ds. służb specjalnych, a w latach 2009-2019 był deputowanym w Parlamencie Europejskim. "W latach 1969-1990 należałem do PZPR, będąc m.in. sekretarzem KW PZPR w Bydgoszczy" - poinformował Zemke na swojej stronie.

Kmdr Bożena Szubińska to ekspertka w dziedzinie bezpieczeństwa oraz praw kobiet funkcjonujących w strukturach służb i wojska. Pracowała na stanowisku senior officer w Sztabie Generalny Wojska Polskiego oraz jako szef zaopatrzenia medycznego w Marynarce Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej. Była pełnomocnikiem Ministerstwa Obrony Narodowej ds. wojskowej służby kobiet i przewodniczącą Rady ds. Kobiet w Siłach Zbrojnych RP, a także delegatką krajową żołnierzy-kobiet do Komitetu NATO ds. Równości Płci (NCGP).

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM