Sondaż prezydencki: Prawie każdy kandydat ma szansę na zwycięstwo. Będzie II tura i walka będzie zacięta

W walce o fotel prezydenta nic nie jest przesądzone. Z sondażu opublikowanego przez "Polska The Times" wynika, że będzie potrzebna druga tura wyborów, która będzie bardzo zacięta i właściwie każdy kandydat poza Krzysztofem Bosakiem ma szansę na zwycięstwo.
Zobacz wideo

W walce o prezydenturę zmierzy się ze sobą sześciu kandydatów: Andrzej Duda, urzędujący prezydent oraz Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej, Szymon Hołownia, który stworzył własny komitet wyborczy, Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Robert Biedroń z Lewicy i Krzysztof Bosak z Konfederacji Wolność i Niepodległość.

Wyniki badań zrealizowanych przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w dniach 10-14 lutego na reprezentatywnej kwotowo próbie 8000 dorosłych mieszkańców Polski metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego - pokazują, że póki co nic nie jest przesądzone i właściwie każdy z kandydatów poza Krzysztofem Bosakiem ma szansę na wygraną.

Wybory prezydenckie 2020. Duda kontra opozycja

Według sondażu w I turze wyborów najwięcej głosów zdobyłby obecny prezydent Andrzej Duda - zagłosowałoby na niego 41,3 procent ankietowanych. Głosy przeciwników obecnego prezydenta rozłożyłyby się na wszystkich kandydatów opozycji. Na Małgorzatę Kidawę-Błońską zagłosowałoby w I turze 24,0 procent ankietowanych, na Roberta Biedronia - 11,2 procent, na Szymona Hołownię - 10,0 procent, na Władysława Kosiniaka-Kamysza - 8,1 procent, na Krzysztofa Bosaka - 5,3 procent. Żaden z kandydatów nie wygrałby wyborów w I turze. W II turze z obecnym prezydentem zmierzyłaby się Małgorzata Kidawa-Błońska.

Wybory prezydenckie 2020. Zacięta II tura

Jak wynika z sondażu opublikowanego przez "Polska The Times" niezależnie od tego, który z kandydatów opozycji zmierzy się z Andrzejem Dudą, będzie to bardzo zacięty pojedynek.

Jeżeli do II tury wyborów wejdzie Małgorzata Kidawa-Błońska, to przegra z obecnym prezydentem minimalnie - zagłosuje na nią 49,7 procent ankietowanych, podczas gdy na Andrzeja Dudę - 50,3 procent. Zbliżony wynik osiągnąłby Szymon Hołownia - zdobyłby 49,6 procent głosów, jak wynika z badania. Równorzędną walkę z Andrzejem Dudą stoczyłby także Władysław Kosiniak-Kamysz i Robert Biedroń - na lidera ludowców zagłosowałoby 49,2 procent ankietowanych, na przedstawiciela Lewicy - 43,0 procent.

Znacząco w II turze przegrałby z Andrzejem Dudą Krzysztof Bosak. Kandydat Konfederacji Wolność i Niepodległość zdobyłby według sondażu 25,5 procent głosów.

W sobotę w Hali Expo w Warszawie swoją oficjalną kampanię prezydencką zainaugurował Andrzej Duda.

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę, 10 maja. Zgodnie z przepisami II tura wyborów - jeśli będzie konieczna - odbędzie się dwa tygodnie później, czyli 24 maja.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM