Szymon Hołownia: Bardzo chętnie swoje umiejętności telewizyjne rozwinę na innym polu. W orędziu prezydenckim

Kandydat na prezydenta Szymon Hołownia od Lublina rozpoczął swój przedwyborczy objazd po Polsce. W 16 miastach wojewódzkich otworzy biura, w których będzie można podpisać listy poparcia i porozmawiać o jego programie. Po wygranych wyborach chciałby, by Kancelaria Prezydenta też miała swoich przedstawicieli w terenie.
Zobacz wideo

Szymon Hołownia zapowiada, że chce postawić na wartości. - Jedną z podstawowych wartości dla mnie to myślenie o polityce w kategorii służby. To nie jest kariera. Ja już karierę w życiu robiłem. A tu trzeba iść i służyć ludziom. I mówić prawdę. Jeśli mówię „przepraszam”, to mówię „przepraszam”. Jeśli czegoś nie da się zrobić, to mówię o tym wprost – podkreślił kandydat na prezydenta.

Zapowiedział, że chce stworzyć ruch społeczny – ma już sztab kilku tysięcy wolontariuszy. – Wolontariat zorganizował się sam, za własne pieniądze, w ramach własnego czasu. Ci ludzie będą się spotykać w naszych biurach. Będzie można przyjść, podpisać listę poparcia, ale też porozmawiać, zapoznać się ze szczegółami programowymi – dodał Hołownia. Jeśli zostanie prezydentem, chciałby otworzyć lokalne biura Kancelarii Prezydenta. – Nie po to, by były biurami poselskimi do papierów, tylko, żeby autentycznie, realnie można się było w nich spotkać z samorządowcami, z działaczami organizacji pozarządowych, z ludźmi, którzy coś chcą i umieją robić – tłumaczył Hołownia.

Zapowiedział też, że nie wróci do telewizji, bo dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki. Ale będzie dalej pisał książki. – Ponieważ jak się jest spełnionym i szczęśliwym grafomanem tak jak ja, to książki się tłucze jedna za drugą. A telewizja? Jeżeli uda mi się osiągnąć mój cel i zostać prezydentem w maju to proszę pamiętać, że prezydentowi przysługuje prawo wygłaszania orędzia w mediach publicznych, a więc bardzo chętnie swoje umiejętności telewizyjne jeszcze raz rozwinę, ale tym razem na innej antenie – powiedział Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia. Program wyborczy

Swój program zamyka w czterech obszarach: środowisko naturalne i wyzwania klimatyczne, które przed nami stoją; szeroko rozumiane bezpieczeństwo narodowe; samorządy i działalność obywatelska oraz solidarność społeczna. – To jest coś, co zawsze było specjalnością Polaków, tylko musimy sobie przypomnieć po 30 latach budowania domu, jak mieszkać w tym domu tak, abyśmy wszyscy byli w stanie – mimo różnic, które są między nami – wytrzymać – dodał kandydat.

Szymon Hołownia chce zawalczyć o tych wyborców, którzy nie głosują. – Mamy w Polsce około 7 milionów osób, w tym ludzi młodych. Staramy się powiedzieć: „Przyjdźcie na te wybory, spróbujcie, bo my wam oferujemy zupełnie nową rzecz. Oferujemy wam politykę, która nie jest partyjna. I mówimy wprost: dość głosowania na mniejsze zło” – przekonywał w Lublinie Hołownia. – Nie jest złe, że się różnimy. Złe jest to, że różnice sprawiają, że nie możemy jechać do przodu, a wykańczamy siebie nawzajem. Skończmy w końcu tę absurdalną polsko–polską wojnę – stwierdził.

Szefem sztabu Szymona Hołowni jest Jacek Cichocki, który w latach 2008-2015 był minister w rządach PO-PSL

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Komitety wyborcze mają czas do 26 marca, by zebrać 100 tys. podpisów, które są potrzebne do zarejestrowania kandydata na prezydenta.

DOSTĘP PREMIUM