Francuska gmina zrywa partnerstwo z Tuchowem przez uchwałę o LGBT. Burmistrzyni ubolewa: Nie miałam w radzie większości

- Uważam, że źle się stało, że taka uchwała funkcjonuje i jeśli miałabym większość w radzie, tobym do niej nie dopuściła. Teraz zbieram wszystkie cięgi za osoby, które podjęły taką decyzję i wprowadziły politykę do samorządów - podkreśliła Magdalena Marszałek, burmistrzyni Tuchowa na antenie TOK FM.
Zobacz wideo

Po 26 latach wspólnych działań partnerskich gmina Saint-Jean-de-Braye we Francji zawiesiła oficjalne stosunki z gminą Tuchów (woj. małopolskie). Taką informacje podały w poniedziałek rano francuskie media. W jej ramach uczniowie z liceum we Francji i w Tuchowie wyjeżdżali np. na wymiany czy staże. Powód zerwania współpracy to uchwała o "strefie wolnej od LGBT", którą przyjęli radni tego miasteczka w maju 2019 roku. Gościem Popołudnia w TOK FM była Magdalena Marszałek, burmistrzyni Tuchowa, która zaznaczyła, że wciąż czeka na oficjalne pismo, potwierdzające zerwanie partnerstwa. 

- Nie wiem, skąd takie decyzje w tej chwili. Może przyczyniła się do tego mapa nienawiści, która funkcjonuje w internecie ("Atlas nienawiści" to interaktywna mapa Polski, na której zaznaczono samorządy, w których odrzucono, przyjęto lub wciąż trwają prace nad uchwaleniem "deklaracji anty-LGBT" - red.). Ze strony francuskiej dostaliśmy powołanie się na tę mapę - mówiła burmistrzyni Marszałek na antenie TOK FM. 

Paweł Sulik, prowadzący audycję, pytał, jak to się dokładnie stało, że w maju zeszłego roku radni Tuchowa przyjęli taką uchwałę. - Ja nie byłam zwolennikiem tej uchwały. Nie miałam w radzie większości. Uchwała została zgłoszona przez klub PiS. Przekonywałam o swoim stanowisku długo i nie tylko ja to robiłam - opowiadała z rozgoryczeniem w głosie. Dziennikarz TOK FM dopytywał ją o to, jakich argumentów używała. - Po pierwsze nie widzę uzasadnienia w prawodawstwie, po drugie Konstytucja gwarantuje równość obywatelom, po trzecie taka uchwała może obrażać wiele osób, które nikomu nie robią krzywdy, a je dotyka - wymieniła.

Opowiadała też, że wskazywała wtedy na przykłady osób, które wiele lat temu wyjechały do Anglii z Tuchowa, bo w rodzinnej miejscowości źle się czuły ze względu na swoją orientację. - Uważam, że źle się stało, że taka uchwała funkcjonuje i jeśli miałabym większość w radzie, tobym do niej nie dopuściła. Teraz zbieram wszystkie cięgi za osoby, które podjęły taką decyzję i wprowadziły politykę do samorządów -podkreśliła. 

Zapewniała, że od dnia objęcia urzędu pracuje nad tym, żeby budować wizerunek Tuchowa jako miasta otwartego i że dziś ta jej praca "legła w gruzach". - Tu naprawdę się bardzo sympatycznie żyje. To, co się dzieje po linii partyjnej, to nie jest to, co się dzieje wśród mieszkańców. My naprawdę jesteśmy bardzo otwartym miastem. Zaczyna mi też brakować cierpliwości. Wypowiadać się powinny te osoby, które broniły tej uchwały i w ogóle wpadły na taki pomysł - zakończyła burmistrzyni Tuchowa. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (106)
Strefy wolne do LGBT. Magdalena Marszałek, burmistrz Tuchowa: Jakbym miała większość w radzie, to nie dopuściłabym do tej ustawy
Zaloguj się
 • dirk.gently

  Oceniono 23 razy 15

  "Tu naprawdę się bardzo sympatycznie żyje", no chyba że masz nieprawomyślną orientację.

 • benia_krzyk

  Oceniono 18 razy 14

  Wstyd za głupków z PiS. Nie pierwszy nie ostatni. Z czasem musimy jednak dojść do porozumienia i wzajemnej tolerancji, bo Polacy są różni i nic nie wskazuje na to, żeby mieli się z czasem różnić mniej. Raz procesja, raz parada, raz wiec pierwszomajowy. Nie ma powodu do skakania sobie do gardeł. Niestety prawicowa polityka opiera się o robienie konfliktu tam, gdzie go nie ma i ujeżdżanie strachu i niechęci do stajenki władzy.

 • getz54

  Oceniono 21 razy 13

  Lichocka jak tylko się dowie o decyzji Francvuzów pokaze im zaraz fucka okazując tym samym wyzszośc kultury polskiej nad francuską. W ten sosób, krok po kroku, krok po kroku, Polska jest odgradzana kordonem sanitarnym.
  Kościół katolicki uparcie jednak piłuje tą gałąz na której siedzi. Uciekają po cichu zagraniczne firmy, pozostawiając po sobie bezrobocie i biedę w strefach ,,wolnych od LGBT,, Uciekają ze skazonych ekologicznie stref wokół kopalni węgla, powodując powolne umieranie Bełchatowa, Bogdanki, Śląska. Proboszczowie w tych regionach podwyzszają ceny za swoje usługi cmentarno ideologiczne. Coraz mniej chętnych ustawia się po nie w kolejce.
  Bieda. Tylko dlaczego kościoły katolickie nie są otoczone zółtą taśmą i oznakowane tabliczkami ,,Danger,, Strefa skazona LGBT, nie mogę tego zrozumiec.

 • acide94

  Oceniono 17 razy 11

  "Tu się bardzo sympatycznie żyje" - taaa... Ale nie osobom LGBT i pewnie wszystkim jakoś nie pasującym do lokalnego wzorca białego, niezbyt wykształconego katolickiego mężczyzny mieszkającego tam od pokoleń, z tylko polskimi korzeniami, głosującego na pis, chodzącego do kościoła, interesującego się piłką i skokami i słuchającego Zenka.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 23 razy 11

  Mniej w Polsce przeszkadza dość powszechne pijaństwo na drogach, przemoc w rodzinach, wandalizm pseudokibiców, oszustwa podatkowe, etc. Tu nie trzeba powoływać stref wolnych od pijaków i chuligaństwa.
  Lesbijki i geje to jest zagrożenie!
  Nie wiem z czego ta obawa wynika. Przecież przestrzeń publiczna jest już zajęta przez krzyże i krucyfiksy.
  Najpierw trzeba zwalczyć inną ideologię, która już wlazła brudnymi buciorami w życie wszystkich Polaków, nim się zacznie domagać, by przestrzeń publiczna była wolna od innej ideologii (choćby urojonej w głowach nakrytych beretami).

 • geski

  Oceniono 13 razy 9

  W Tuchowie znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne Redemptorystów więc nie dziwota, że Rydzyk tam rządzi.

 • dirk.gently

  Oceniono 14 razy 8

  W ramach współpracy uczniowie z Tuchowa mieli możliwość wyjazdu do Francji na wymiany.
  Niestety, radni pis przegłosowali "strefę wolną od LGBT", a radni Saint-Jean-de-Braye przegłosowali w odpowiedzi strefę wolną od katolskiego kołtuństwa, i wyjazdy dla uczniów się skończyły.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX