Jerzy Owsiak na Nowogrodzkiej. Składa list do prezesa PiS i posłanki Lichockiej. Chce, by zrzekła się mandatu

"Poczułem się osobiście obrażony pokazanym przez Panią obscenicznym gestem 'f**k off'" - pisze w liście do Joanny Lichockiej Jerzy Owsiak. Apeluje do posłanki PiS, by przeprosiła za swoje zachowanie i zrzekła się mandatu. Kopię dokumentu wysyła także do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz marszałek Sejmu Elżbiety Witek.
Zobacz wideo

Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w liście do Joanny Lichockiej przekonuje, że pokazując środkowy palec "pokazała pogardę" dla obywateli płacących podatki, z których utrzymywany jest polski parlament, w tym jej poselska dieta. 

"Żądam od Pani, by w trakcie posiedzenia Sejmu z mównicy sejmowej przeprosiła Pani wszystkich posłów, a także wszystkich Polaków, za swoje obsceniczne zachowanie, po czym - by złożyła Pani swój mandat poselski i zrezygnowała z pełnienia zaszczytnej funkcji posła na Sejm RP" - apeluje Jerzy Owsiak. Dalej podkreśla, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, którą kieruje od wielu lat, jest organizacją o najwyższym zaufaniu społecznym spośród wszystkich instytucji życia publicznego w Polsce. "W badaniach realizowanych w styczniu 2020 roku, zaufanie do Orkiestry zadeklarowało 87 proc. Polaków" - podaje i podkreśla, że wynik ten "upoważnia go" do wychodzenia z tego typu żądaniami.

"Pani zachowanie w sposób oczywisty dyskredytuje funkcję posła RP. W Polskim Sejmie takie zdarzenia nie mają prawa mieć miejsca" - pisze dalej Jerzy Owsiak.

Kopię dokumentu szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy złożył także w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej oraz w Sejmie. Na swoim Facebooku udostępnił film, na którym można zobaczyć, jak przygotowuje dokumenty i jak składa je w wyżej wymienionych miejscach. Na profilu Owsiaka znaleźć można tam także całą treść listu do Lichockiej.

Wulgarny gest posłanki Lichockiej

Przypomnijmy, posłanka PiS pokazała środkowy palec podczas sejmowej debaty dotyczącej przekazania blisko 2 mld zł na media państwowe. Opozycja proponowała przeznaczenie tych pieniędzy na leczenie onkologii w Polsce - tak się jednak nie stało. Lichocka długo zapewniała, że podczas debaty nie pokazała opozycji żadnego wulgarnego gestu. Przekonywała, że środkowym palcem pocierała jedynie oko. Ostatecznie przeprosiła "wszystkich, którzy zostali urażeni" jej zachowaniem w piątek po południu.

Gest Lichockiej odbił się bardzo szerokim echem. Jak mówiła w sobotę w TOK FM Anna Mierzyńska, która bada politykę w internecie - zdjęcie posłanki pokazującej środkowy palec "dotarło do wszystkich aktywnych użytkowników mediów społecznościowych w Polsce".

Dopytywana o reakcje, jakie budzi to zachowanie, Mierzyńska poinformowała, że są one w przeważającej części negatywne i krytyczne. Ekspertka poinformowała również, że jednym z najpopularniejszych postów na ten temat w sieci był wpis właśnie Jerzego Owsiaka, który ukazał się w czwartek, tuż przed północą. Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy bardzo konkretnie umiejscowił palec posłanki w całej sytuacji dotyczącej przekazania 2 mld zł mediom publicznym. Zestawił tę kwotę z pieniędzmi, jakie WOŚP zebrała do tej pory przez wszystkie swoje edycje i pokazał, jak wiele za te dwa 2 mld można by w służbie zdrowia zrobić.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM