Afera hejterska w Ministerstwie Sprawiedliwości. Rozpoczęły się przesłuchania pokrzywdzonych sędziów

Śledczy z Prokuratury Regionalnej w Lublinie przesłuchują sędziów pokrzywdzonych w tzw. aferze hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wiemy, że wśród przesłuchanych jest już prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" sędzia Krystian Markiewicz.
Zobacz wideo

Z informacji zebranych przez reporterkę TOK FM Annę Gmiterek-Zabłocką wynika, że prokurator jeździ do sędziów, w których wycelowana była kampania zniesławiania. Śledztwo dotyczy nielegalnego przetwarzania danych osobowych oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych i liczy już ponad 13 tomów akt. 

Afera hejterska. Przesłuchania sędziów  

Sprawa początkowo trafiła do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, ale ta nie chciała jej prowadzić. Ostatecznie śledztwo toczy się w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie. Jak wynika z potwierdzonych w kilku źródłach nieoficjalnych ustaleń TOK FM, śledztwo prowadzone jest przez prokuratora Piotra Komotajtisa - zastępcę szefa lubelskiej prokuratury - który już raz za rządów PIS piastował to stanowisko. 

Pełnił tę funkcję od 2016 do września 2018 roku. Odszedł w związku ze zmianami kadrowymi w jednostce, ale ostatecznie na to stanowisko powrócił. 

Z naszych informacji wynika też, że śledczy (oprócz Piotra Komotajtisa sprawą zajmuje się jeszcze jedna osoba) byli już m.in. w Katowicach u sędziego Krystiana Markiewicza oraz u sędziów z Gorzowa Wielkopolskiego, w tym sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek i Bartłomieja Starosty. Kolejne przesłuchania mają odbyć się jeszcze w tym tygodniu w Krakowie i Gliwicach. Przesłuchany ma zostać m.in. Waldemar Żurek, były rzecznik KRS. Ponownie przesłuchany zostanie także sędzia Krystian Markiewicz i jego partnerka. 

Afera hejterska. Prawnicy nie wierzą w dobre intencje

Sprawę przesłuchań komentują już niektórzy prawnicy. Mecenas Lucyna Relewicz stwierdziła na Twitterze, że trudno jej uwierzyć w dobre intencje prokuratury. 

Sami sędziowie o przebiegu przesłuchań z oczywistych względów rozmawiać nie chcą. Rzecznika Prokuratury Regionalnej w Lublinie zapytaliśmy m.in. o to, ile osób zostało już przesłuchanych, ile osób ma status pokrzywdzonego oraz czy ktoś usłyszał już w tej sprawie zarzuty. Czekamy na odpowiedź.

Afera hejterska w Ministerstwie Sprawiedliwości. 

Zgodnie z ustaleniami Onetu jeszcze z sierpnia 2019 roku w resorcie sprawiedliwości miała działać grupa, która zdalnie, przez jeden z komunikatorów internetowych, ustalała, kogo i w jaki sposób oczernić. Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak był w kontakcie z kobietą o imieniu Emilia, która organizowała hejt na sędziów sprzeciwiających się wprowadzanym przez PiS zmianom. Z resortu miały też wyciekać poufne dane sędziów, które następnie miały być wykorzystywane przez Emilię.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

DOSTĘP PREMIUM