Afera hejterska w Ministerstwie Sprawiedliwości. Rozpoczęły się przesłuchania pokrzywdzonych sędziów

Śledczy z Prokuratury Regionalnej w Lublinie przesłuchują sędziów pokrzywdzonych w tzw. aferze hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wiemy, że wśród przesłuchanych jest już prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" sędzia Krystian Markiewicz.
Zobacz wideo

Z informacji zebranych przez reporterkę TOK FM Annę Gmiterek-Zabłocką wynika, że prokurator jeździ do sędziów, w których wycelowana była kampania zniesławiania. Śledztwo dotyczy nielegalnego przetwarzania danych osobowych oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych i liczy już ponad 13 tomów akt. 

Afera hejterska. Przesłuchania sędziów  

Sprawa początkowo trafiła do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, ale ta nie chciała jej prowadzić. Ostatecznie śledztwo toczy się w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie. Jak wynika z potwierdzonych w kilku źródłach nieoficjalnych ustaleń TOK FM, śledztwo prowadzone jest przez prokuratora Piotra Komotajtisa - zastępcę szefa lubelskiej prokuratury - który już raz za rządów PIS piastował to stanowisko. 

Pełnił tę funkcję od 2016 do września 2018 roku. Odszedł w związku ze zmianami kadrowymi w jednostce, ale ostatecznie na to stanowisko powrócił. 

Z naszych informacji wynika też, że śledczy (oprócz Piotra Komotajtisa sprawą zajmuje się jeszcze jedna osoba) byli już m.in. w Katowicach u sędziego Krystiana Markiewicza oraz u sędziów z Gorzowa Wielkopolskiego, w tym sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek i Bartłomieja Starosty. Kolejne przesłuchania mają odbyć się jeszcze w tym tygodniu w Krakowie i Gliwicach. Przesłuchany ma zostać m.in. Waldemar Żurek, były rzecznik KRS. Ponownie przesłuchany zostanie także sędzia Krystian Markiewicz i jego partnerka. 

Afera hejterska. Prawnicy nie wierzą w dobre intencje

Sprawę przesłuchań komentują już niektórzy prawnicy. Mecenas Lucyna Relewicz stwierdziła na Twitterze, że trudno jej uwierzyć w dobre intencje prokuratury. 

Sami sędziowie o przebiegu przesłuchań z oczywistych względów rozmawiać nie chcą. Rzecznika Prokuratury Regionalnej w Lublinie zapytaliśmy m.in. o to, ile osób zostało już przesłuchanych, ile osób ma status pokrzywdzonego oraz czy ktoś usłyszał już w tej sprawie zarzuty. Czekamy na odpowiedź.

Afera hejterska w Ministerstwie Sprawiedliwości. 

Zgodnie z ustaleniami Onetu jeszcze z sierpnia 2019 roku w resorcie sprawiedliwości miała działać grupa, która zdalnie, przez jeden z komunikatorów internetowych, ustalała, kogo i w jaki sposób oczernić. Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak był w kontakcie z kobietą o imieniu Emilia, która organizowała hejt na sędziów sprzeciwiających się wprowadzanym przez PiS zmianom. Z resortu miały też wyciekać poufne dane sędziów, które następnie miały być wykorzystywane przez Emilię.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (18)
Afera hejterska w Ministerstwie Sprawiedliwości. Pokrzywdzeni sędziowie są przesłuchiwani
Zaloguj się
 • guru133

  Oceniono 12 razy 12

  W aferze dwóch wież Srebrnej prokuratrura do znudzenia przesłuchiwała pokrzywdzonego a sprawca afery do dziś przesłuchany nie został a o postawieniu mu zarzutów............ ech.

 • lese_majeste

  Oceniono 9 razy 9

  przypomnijmy emilka jest żoną sędziego Tomasza Szmydta dopiero poujawnieniu afery odsuniętego od orzekania w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym do czasu wyjaśnienia sprawy. Cofnięto mu też delegację do Krajowej Rady Sądownictwa.
  czyli same ładne powiązania hejt w imieniu KRS, bo w to że sędzia nie wiedział co wyczynia jego żona wraz z jego kolegami sędzismi z ministerstwa sprawiedliwości, to nie uwierzę

 • zd46

  Oceniono 4 razy 4

  Dudy, Ziobry ,Morawieckiego
  I prezesa PiS etyka,
  Uczciwym sędziom
  i prokuratorom
  usta kagańcem zatyka,
  a etyczna
  nieetycznie wybrana
  przez Ziobrę
  KRS-u KASTA,
  jest, jak
  spod latarni
  "uliczna niewiasta"
  Zd46 28-08-2019

 • naw18

  Oceniono 4 razy 4

  Prokurator jeździ do sędziow z namowa, aby siedzili cicho, bo przeciez mają pracę a jego Ziobro moze usunać z zawodu...

 • justas32

  Oceniono 4 razy 4

  Świnie żrą się przy korycie - takie życie, takie życie ...

 • lina555

  Oceniono 3 razy 3

  Mam nadzieję, że te cha złamane zapłacą kiedyś za łamanie prawa, krzywdzenie uczciwych ludzi, niszczenie przyrody, upokarzanie niepełnosprawnych i robienie ludziom wody z mózgu, że o ośmieszaniu Polski nie wspomnę!

 • ziaburek

  Oceniono 3 razy 3

  No to prokuratorzy mają sezon wycieczkowy, który skończy się umorzeniem sprawy. I tyle.

 • vomitorium1

  Oceniono 2 razy 2

  ”Rozpoczęły się przesłuchania pokrzywdzonych sędziów”
  pokrzywdzeni sędziowie
  zostaną surowo ukarani
  (za rzucanie
  złego światła
  na przeprowadzone przez pis zmiany w sądownictwie)

 • cleryka

  Oceniono 1 raz 1

  Pozorne działania będą trwać aż do końca maja,a potem umorzą,jak wygra duduś,czego oczywiście nie życzę Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX