Były szef CBA Paweł Wojtunik wygrał w sądzie. Zapadł wyrok ws. decyzji premier Beaty Szydło

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję premier Beaty Szydło ws. cofnięcia tzw. certyfikatów bezpieczeństwa byłemu szefowi CBA Pawłowi Wojtunikowi - pinformował Onet. "Zaskarżoną decyzję wydano z naruszeniem przepisu prawa materialnego" - czytamy w uzasadnieniu. WSA zasądził również od Prezesa Rady Ministrów na rzecz Pawła Wojtunika kwotę 857 zł, tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Zobacz wideo

Z ustaleń Onetu wynika, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał racje Pawła Wojtunika. Były szef CBA zaskarżył decyzję premier Beatu Szydło o odebraniu mu certyfikatów bezpieczeństwa, z powodu której nie mógł już zajmować stanowiska kierownika Biura - Wojtunik podał się do dymisji. 

 Po blisko czterech latach sąd uchylił decyzję byłej premier. "Skarga zasługuje na uwzględnienie. (...) Zaskarżoną decyzję wydano z naruszeniem przepisu prawa materialnego, zakreślającego przypadki, gdy można cofnąć poświadczenie (...) Miało to istotny wpływ na wynik sprawy. Organ nazbyt szeroko wyłożył dany przepis, określający warunek cofnięcia poświadczenia. Wystąpienie wskazanej nim przesłanki wiązał z samym faktem prowadzenia postępowań przygotowawczych, pozostających w pewnym związku z kwestiami ochrony informacji niejawnych, bądź mogących w takim związku pozostawać" - przytacza uzasadnienie wyroku sądu Onet.

WSA zasądził również od Prezesa Rady Ministrów na rzecz Pawła Wojtunika kwotę 857 zł, tytułem zwrotu kosztów postępowania.

"Ja zachowałem się honorowo, składając dymisję. Liczę, że osoby, które przyczyniły się do wszczęcia tego bezzasadnego postępowania i spowodowały lawinę różnych szykan i represji wobec mnie, również tak się zachowają" - skomentował sprawę były szef CBA. 

Paweł Wojtunik. Cofnięcie certyfikatów bezpieczeństwa 

W 2017 roku Piotr Pogonowski, szef ABW, zdecydował o cofnięciu Wojtunikowi dostępu do informacji niejawnych. Decyzję tłumaczono "uzasadnionym podejrzeniem", że Wojtunik mógł je ujawnić. 

Decyzja została następnie podtrzymana przez koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego oraz premier Beatę Szydło. Wojtunik zrezygnował, więc z funkcji szefa CBA przed upływem końca kadencji, ponieważ jak tłumaczył, bez poświadczeń bezpieczeństwa byłaby ona "farsą i fikcją". O sprawiedliwość zdecydował się jednak walczyć w sądzie. 

Paweł Wojtunik. Zarzuty wobec Pogonowskiego i Kamińskiego

Były szef CBA w swojej skardze do WSA i sądów wcześniejszych instancji wskazywał, że Piotr Pogonowski wielokrotnie jego zdaniem złamał prawo. Według niego ustawa o ABW została wykorzystana jako narzędzie w walce politycznej, które posłużyło do usunięcia osób niezależnych od obecnej władzy. 

Wojtunik zarzucał również Mariuszowi Kamińskiego zemstę za złożenie przeciwko niemu doniesienia do prokuratury ws. nielegalnych operacji w czasie tzw. afery gruntowej. Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego, zanim wyrok w jego sprawie zdążył się uprawomocnić. 

Paweł Wojtunik był gościem TOK FM 17 lutego. Posłuchaj rozmowy z nim wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Paweł Wojtunik. Zapadł wyrok ws. cofnięcia certyfikatów bezpieczeństwa byłemu szefowi CBA
Zaloguj się
 • jaja-kaczora

  Oceniono 2 razy 2

  skad to PiSSdzielstwo tyle tych krysztalowych nabralo? pyta sie furman z Tworkowa

 • jaja-kaczora

  Oceniono 2 razy 2

  i znow nas geba OBOROWEJ z broszka straszy! Powiedzial furman Otto z Tworkowa

 • zorro318

  0

  Te 857zl. to tylko koszty postepowania.Zapewne szykuje sie sprawa cywilna o solidne odszkodowanie, mam slaba nadzieje, ze zaplaci to Szydlo z Kaminskim, bedzie zapewne tak, jak z Maciarewiczem - zaplaci skarb panstwa.

 • rzydeta

  Oceniono 4 razy 0

  Po wyzwoleniu spod kaczystowskiej okupacji takich procesów będzie więcej. Szkoda tylko, że za te PiS-dzielskie bezprawie zapłacimy głównie my, podatnicy, tak jak było w przypadku odszkodowań za pomówienia zawarte w raporcie o likwidacji WSW przez sowieckiego agenta Macierewicza. Swoją drogą ciekawe, czy ktokolwiek odważy się opublikować ów sławetny aneks, którego wystraszył się nawet Lech Kaczyński. Dlatego jedną z pierwszych rzeczy po odzyskaniu niepodległości powinno być uchwalenie ustawy (może być nocą ) o odpowiedzialności osobistej i majątkowej kaczystowskich funkcjonariuszy za popełnione przez nich przestępstwa konstytucyjne i administracyjne. Komornicy będą mieli pełne ręce roboty, zwłaszcza z windykowaniem wielokrotnie skazanego za notoryczne łgarstwa Matołusza, który - niczym rasowy bandzior - przepisał cały majątek na żonę.

 • marudna.maruda

  Oceniono 3 razy -1

  "WSA zasądził również od Prezesa Rady Ministrów na rzecz Pawła Wojtunika kwotę 857 zł, tytułem zwrotu kosztów postępowania."- jak myślicie, Prezes Rady Ministrów zapłaci z własnej kieszeni sam czy po połowie z panią byłą premier? Bo coś mi się widzi, że znowu za najlepsze z najlepszych rządy zaplacimy my, podatnicy.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy -2

  Ha ha ha ha w imie hasla sady sa jeszcze nasze na poohybel wrogom dooktryny nojmanu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX