Agent Tomek zatrzymany. Chodzi o śledztwo ws. stowarzyszenia "Helper"

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku zatrzymany został w środę Tomasz K., były agent CBA. Śledczy chcą mu uzupełnić zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia "Helper".
Zobacz wideo

"Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń potwierdził, że do zatrzymania doszło właśnie na polecenie jej śledczych. Sprawą prowadzonego przez byłego posła PiS stowarzyszenia 'Helper'" zajmują się oni od kilku lat - informuje na Twitterze reporter TOK FM Jakub Medek.

W połowie listopada Tomaszowi K. śledczy postawili mu już zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami ok. 10 mln zł oraz oszustw w związku z nienależnym przyznaniem ponad 39 mln zł dotacji, a także tzw. prania pieniędzy - w kwocie 2 mln zł.

Prokuratura nie ujawnia na razie, jakie nowe zarzuty zamierza zatrzymanemu postawić.

Głównym wątkiem śledztwa jest wyjaśnienie nadużyć finansowych związanych z prowadzeniem w latach 2011-2017 domów opieki dla seniorów na Warmii i Mazurach. Prowadziło je olsztyńskie stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego "Helper", korzystając z państwowych dotacji. "Helperem" przez pewien czas kierował były agent Tomek. 

Część z tych pieniędzy miała zostać przywłaszczona lub wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem. Zarzuty przedstawiono dotąd prawie 40 osobom. Podejrzana jest też żona Tomasza K. 

Sprawa willi w Kazimierzu

O dawnym agencie Tomku w ostatnich tygodniach zrobiło się głośno po materiale "Superwizjera" TVN. K. opowiadał tam o kulisach postępowania dotyczącego tzw. willi Kwaśniewskich w Kazimierzu. Były agent - który brał udział w tej operacji - mówił dziennikarzom, że składał nieprawdziwe notatki służbowe. Przekonywał, że działał na polecenie przełożonych - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. 

- Miałem wytworzyć przeświadczenie, że dom w Kazimierzu Dolnym należy do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Moje notatki i złożone zeznania są efektem nacisków ze strony moich byłych przełożonych - mówił reporterom TVN24 był funkcjonariusz Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Agent Tomek zatrzymany. Chodzi o śledztwo ws. stowarzyszenia Helper
Zaloguj się
 • realizmforte2

  Oceniono 4 razy 2

  czarno czerwona = brunatna komuna - działania jak z podręczników historii o latach trzydziestych ubiegłego stulecia.
  „Sukcesem na polu polityki zagranicznej, był się podpisany w 1933 r. konkordat z Watykanem. Dzięki niemu Hitler uzyskał legitymizację międzynarodową. Hitler na każdym kroku podkreślał chrześcijaństwo Narodowego Socjalizmu Negocjacje zainicjowały obie strony, wzorując się na obopólnie korzystnym konkordacie z 1929 r. pomiędzy Watykanem i Mussolinim. Jeszcze przed podpisaniem konkordatu, ogłosił cieszący się złą sławą dekret wprowadzający przymusową sterylizację mniejszości seksualnych i chorych umysłowo, co stanowiło jawny afront względem nauki Kościoła. Jednak nawet ta prowokacja nie osłabiła zapału Stolicy Apostolskiej do zawarcia konkordatu
  Podpisany 20 lipca 1933 r. dokument można określić jako typową polityczną łapówkę. Kościół udzielił swojego poparcia największej dyktaturze, w pełni akceptując faktyczną likwidację demokracji i wolności słowa. W dodatku przywiązał swoich biskupów do hitlerowskiej rzeszy przysięgą lojalności. W zamian otrzymał ogromne dochody i ochronę swoich przywilejów. Lekcje religii oraz modlitwa w szkołach zostały przywrócone, a krytyka Kościoła surowo zabroniona. ”
  Gregory S. Paul, Rola chrześcijaństwa w powstaniu nazizmu

 • chri-s48

  Oceniono 1 raz 1

  Kabaret się zaczął i mamy z czego się pośmiać. Te nerwowe ruchy pisowskich aparatczyków są o tyle śmieszne, że były do przewidzenia - cham mści się zawsze a cham pisowski nawet dwa razy. Cudownie.....

 • getz54

  Oceniono 5 razy 1

  Kampania wyborcza Dudy ruszyła pełną parą. Wszystko przebiega zgodnie z planem, jak za głębokiej komuny. Przed wyborami komuniści zamykali do więzień Michnika, Kuronia, Modzelewskiego, Frasyniuka, Wałęsę, bo ich się bali najbardziej, oni mówili odwaznie o ich przestępstwach. Jaka władza tacy wrogowie. Teraz komuniści z PiS-u
  zamykają swoich kompanów od brudnej roboty, Banasia, Kaczmarka, odłączają ich od PiS-owskiej kroplówki. I tak jak komuniści, swoją zemstę rozszerzyli na rodziny zdrajców. Dla takich właśnie operacji był im potrzebny Pegasus. Bukmacherzy przyjmują juz zakłady kto następny. Największe szanse mają mecenasi, Giertych, Dubois, znowu pan
  Frasyniuk, Jurek Owsiak, Lech Wałęsa. Komuna wróciła, po cichu przytruptała do nas jak Auschwitz, przed którym ostrzegał nas nie tak dawno pan Marian Turski.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  To jest taki mniej wiecej tensam poziom budka nojmanu schetyna nitras pichowicz i rozpracowana przez agenta Tomka Beata Sawicka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX