Nieoficjalnie: CBA zatrzymało Jakuba Banasia - syna prezesa NIK

To już kolejna akcja Centralnego Biura Antykorupcyjnego w środę. Jak podaje nieoficjalnie portal Onet, funkcjonariusze zatrzymali Jakuba Banasia - syna szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia.
Zobacz wideo

Dziennikarze Onetu nieoficjalnie podają, że "trwa przeszukanie samochodu oraz pokoju hotelowego, w którym przebywa" syn Mariana Banasia. Kilka godzin wcześniej CBA przeszukało także mieszkania samego szefa NIK w Warszawie i Krakowie, a także - jak podawał Onet - mieszkanie jego córki. 

Czynności funkcjonariuszy CBA mają związek ze śledztwem dotyczącym oświadczeń majątkowych Mariana Banasia, które od grudnia prowadzi Prokuratura Regionalna w Białymstoku

Kim jest Jakub Banaś?

O Jakubie Banasiu nieraz informowaliśmy w TOK FM. W jego karierze ważną rolę odebrał Antoni Macierewicz. W 2017 roku, kiedy na czele MON stał właśnie Macierewicz, syn Mariana Banasia trafił do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Po kilku miesiącach został prezesem firmy Maskpol, czołowego producenta sprzętu dla wojska.

Jakub Banaś, po odejściu z Maskpolu był m.in. pełnomocnikiem zarządu państwowego Banku Pekao S.A.; zasiadał też w radzie nadzorczej Związku Pracodawców Przedsiębiorstw Przemysłu Obronnego i Lotniczego, zrzeszającego państwowe firmy jak PGZ, Bumar czy Rosomak.

>> Więcej o karierze Jakuba Banasia czytaj tutaj

Warto też przypomnieć, że nim w kamienicy na krakowskim Podgórzu zaczął działać hotel z pokojami na godziny, Jakub Banaś chciał otworzyć tam centrum szkoleniowo-hotelowe. I dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej zdołał kupić część wyposażenia placówki, która nigdy nie zaczęła działać. To UE dołożyła się do zakupu m.in. kamery cyfrowej, mikrofonów bezprzewodowych, telewizora, kina domowego z zestawem głośników, wózka kelnerskiego, sejfu, odkurzacza.

DOSTĘP PREMIUM