Marian Banaś na celowniku CBA. "Trudno uwierzyć w takie nagromadzenie przypadków"

Zdumiewający dzień. Tak otwartej wojny między instytucjami w Polsce jeszcze nie było - mówił w TOK FM Andrzej Stankiewicz, dziennikarz Onetu komentując wydarzenia ze środy.
Zobacz wideo

W środę rano agenci CBA weszli do mieszkań Mariana Banasia, szefa NIK. Przeszukano też mieszkania jego córki i syna. Po południu agenci pojawili się w siedzibie NIK i chcieli wejść do gabinetu prezesa. Na początku nie zostali wpuszczeni, ale finalnie jednak doszło do przeszukania. Jednocześnie na jaw wyszła informacja, że w Prokuraturze Krajowej trwa kontrola NIK. Oprócz tego - również w środę rano - zatrzymany został Tomasz K., były agent CBA i były poseł Prawa i Sprawiedliwości. Prokuratura chce mu uzupełnić zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia "Helper".

Zdaniem Andrzeja Stankiewicza z Onetu to sytuacja bez precedensu. - Zdumiewający dzień, pracuję w dziennikarstwie od 25 lat i niewiele takich pamiętam. Tak otwartej wojny między instytucjami w Polsce jeszcze nie było - mówił Stankiewicz. Podkreślił, że środa była ostatnim dniem w fotelu szefa CBA, Ernesta Bejdy, któremu nie przedłużono kadencji. - Tego typu operacja w ostatnim dniu rządów zaufanego człowieka Mariusza Kamińskiego. Zdumiewający natłok wydarzeń. Za akcjami CBA stoi ta sama Prokuratura Regionalna w Białymstoku, kierowana przez Elżbietę Pieniążek, byłą agentkę CBA i bliską współpracowniczkę Mariusza Kamińskiego. Trudno uwierzyć w takie nagromadzenie przypadków – mówił dziennikarz Onetu.

Paweł Sulik przypomniał, że w środę po południu do mediów wyciekł list Mariana Banasia do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, w którym szef NIK oburza się na działanie służb. - Tylko że pani Witek nic z tym nie zrobi. Takie słowa nie mają znaczenia. Marian Banaś z jednej strony jest kłopotem dla PiS, ale z drugiem stał się też zręcznym elementem, którego można użyć w razie potrzeby. Nikt nie będzie się przejmował tym, co on tam w liście napisał – ocenił Stankiewicz.

Do akcji CBA odniosła się też w Wywiadzie Politycznym TOK FM posłanka PO Izabela Leszczyna. - Śmieję się, ale chce mi się płakać. Ludzie mają prawo się pogubić. To, co PiS robi z państwem prawa, przypomina działania Cosa Nostry. Najpierw mieliśmy kryształowego Banasia, który pełnił ważne funkcje. Coś nagle się stało i panowie w PiS się pokłócili, a teraz szukają zemsty. To jest początek końca rządu PiS – oceniła posłanka.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (147)
Marian Banaś na celowniku CBA. "Trudno uwierzyć w takie nagromadzenie przypadków"
Zaloguj się
 • gblo

  Oceniono 44 razy 42

  Pisobolszewia wykończy się sama, a swoją drogą co to za państwo ,gdzie najważniejsze stanowiska piastują typy z szemranymi interesami. Państwo i obywatele jako nadrzędna wartość jest na końcu łańcucha. Marian, Jarosław, Mateusz, Andrzej , ich rodziny, kolesie partyjni i władza za wszelką cenę, to są ich priorytety.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 41 razy 39

  To już nie jest państwo tylko jego parodia. Jeden wielki Monty Python. Można by się śmiać gdyby to się działo gdzieś w Ameryce Łacińskiej czy jakichś wyspach. Ale w centrum Europy? Kraj, którego rząd pitoli o obronie cywilizacji europejskiej a zachowuje sie jak rosyjska mafia.

 • alexcomp

  Oceniono 31 razy 31

  Wzruszenie wręcz nie pozwala mi pisać, muszę przetrzeć oko (środkowym palcem oczywiście). Żryjcie się PIS- dzielce, żryjcie. Niezależnie od tego jak skończy się ta sprawa i niezależnie jak długo jeszcze będziecie u władzy, właśnie dzisiaj rozpoczął się wasz upadek.
  WyPAD 2020.

 • zgryz3

  Oceniono 31 razy 31

  I to jest cały PiS czyli prawo i sprawiedliwość: od rana do późnej nocy afera goni aferę, sami wrogowie dookoła, sami zdrajcy, komuchy, postkomuchy. Jak żyć, panie premierze? Jak żyć?

 • stareradio

  Oceniono 27 razy 27

  Ziobro, Banaś a zwłaszcza Kamiński - tych ludzi najbardziej brakowało w tupolewie. A zginęło tylu porządnych.

 • morsik2

  Oceniono 26 razy 26

  W podobnej atmosferze skandali skończyły się poprzednie rządy pisu. Historia lubi się powtarzać.

 • marudna.maruda

  Oceniono 26 razy 26

  Dobry dzień, początek kampanii prezydenckiej Dudy. Będzie się jednoznacznie kojarzyć z prawymi i sprawiedliwymi instytucjami, obsadzonymi kryształami bez skazy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX