Prokuratura: kolejne zawiadomienie CBA o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariana Banasia

Do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku wpłynęło w ostatnich dniach kolejne zawiadomienie CBA o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariana Banasia - podał w przesłanym PAP w środę wieczorem komunikacie rzecznik tej prokuratury Paweł Sawoń.
Zobacz wideo

Prokuratura wydała komunikat z informacją o tym, że w ramach śledztwa dotyczącego m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych b. szefa służby celnej i b. ministra finansów, a obecnie szefa NIK Mariana Banasia, funkcjonariusze CBA dokonali w środę przeszukań w "mieszkaniach prywatnych szeregu osób, firmach oraz pomieszczeniach służbowych mieszczących się w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli".

"Przeprowadzenie tych czynności jest konsekwencją nowych ustaleń dowodowych pozyskanych w ramach postępowania prowadzonego przez CBA. Wśród nich znajdują się ujawnione kopie umowy dzierżawy nieruchomości zawarte między panem Marianem Banasiem, a osobą wynajmującą. Dowody te poddają w wątpliwość prawdziwość oświadczenia złożonego przez pana Mariana Banasia, co do okoliczności mających istotne znaczenie dla wyjaśniania sprawy" - napisał w komunikacie prok. Sawoń.

Dodał, że w oparciu o nie funkcjonariusze CBA zwrócili się z wnioskiem do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku o wydanie postanowienia o przeszukaniu "celem znalezienia i zabezpieczenia istotnych dokumentów w sprawie". "Konieczność przeszukań wynika również z analizy dokumentacji pozyskanej przez organy skarbowe" - dodał prok. Sawoń.

Poinformował w komunikacie, że w ostatnich dniach CBA dołączyło do sprawy kolejne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez pana Mariana Banasia. Szczegółów zawiadomienia prokuratura na razie nie podaje.

Prokurator Sawoń poinformował, że w tej sytuacji (czyli po wpłynięciu zawiadomienia) należało - zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego - niezwłocznie zweryfikować zawarte w tym doniesieniu okoliczności poprzez zabezpieczenie niezbędnych dokumentów. "Celem czynności jest więc realizacja zadań wynikających z przepisów prawa tj. zabezpieczenie rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie, a więc m.in. dokumentów dotyczących nabywania nieruchomości, ich odsprzedaży, najmu lub dzierżawy. Obowiązkiem organów ścigania jest przeprowadzenie czynności procesowych wszędzie tam, gdzie mogą znajdować się dowody istotne dla wyjaśnienia okoliczności sprawy" - dodał prokurator Sawoń.

Odnosząc się do zarzutów, że prezesa NIK chroni immunitet dodał, że "wbrew doniesieniom medialnym, przeszukania pomieszczeń nie są objęte immunitetem". Przypomniał, że na obecnym etapie w tym postępowaniu nikomu nie przedstawiono zarzutów.

Śledztwo zostało wszczęte na początku grudnia. Podstawą były wówczas trzy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które wpłynęły do białostockiej prokuratury od grupy posłów opozycji w tym m.in. posła Jana Grabca (Koalicja Obywatelska), Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz z Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

"Śledztwo dotyczy złożenia fałszywych oświadczeń o stanie majątkowym i podania nieprawdy co do wysokości posiadanych zasobów pieniężnych oraz innych dodatkowych danych o stanie majątkowym, w związku z osiągnięciem dochodu z wynajmu posiadanych nieruchomości, a także składania - zawierających nieprawdę - deklaracji i zeznań podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych, poprzez niewykazywanie przychodów osiąganych z tytułu wynajmu nieruchomości, przez co narażono podatek na uszczuplenie, w kwocie dotąd nie ustalonej" - mówił wtedy PAP prok. Sawoń.

Czyny takie kwalifikowane są z Ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz z Kodeksu karnego skarbowego; grozi za nie do 5 lat więzienia.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Prokuratura: kolejne zawiadomienie CBA o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariana Banasia
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 3 razy 3

  Dziwne, że te zawiadomienia mnożą się

  teraz jak króliki...

  ...przecież był taki kryształowy...

 • jkw7777

  Oceniono 2 razy 2

  prawie rok sprawdzali Banasia - i nic, a teraz nagle jak z rękawa sypią zawiadomieniami? Coś tu się nie klei...

 • marudna.maruda

  Oceniono 4 razy 2

  No naprawdę, nieprawidłowości zaistniały? Fajnie, że się CBA pochyliło nad problemem. A może CBA wyjaśni dlaczego dzisiaj, a nie wtedy, kiedy my byliśmy oburzeni historią krakowskiej kamieniczki darowanej przez kombatanta, a Karczewski zaręczał, że kryształowy człowiek, znakomita przeszłość...?

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 1 raz 1

  Uderzenie w Banasia to także uderzenie w Morawieckiego. Przecież to on go wynalazł, on zrobił szefem finansów i to wtedy właśnie powstała w ministerstwie mafia wyłudzająca VAT. Zatrzymano podsekretarza stanu, parę innych osób, zamknięto im usta obietnicą niskiej kary i cisza. Ile milionów przywłaszczyli, z kim się dzielili nie wiemy.

 • lese_majeste

  Oceniono 1 raz 1

  pisie buldogi wylazły spod dywanu

 • pn-ski

  Oceniono 3 razy 1

  Marian uszczknal sobie costam na boku, dopomagal zakochanym bez mieszkania, zupelne nic w porównaniu z legalnym przekretami (2 mld na propagande PiS, czyli do kieszeni kurskich i lichockich, na przykład).

 • gblo

  0

  Jak miło patrzeć na gryzące się pisobolszewickie kreatury, jedni warci drugich. To dopiero przystawka , bo kiedy prezes państwa przestanie panować nad tą hordą lub pójdzie w odstawkę, to dopiero się zacznie wojna. CBA i prokuratura nie wyrobią się. Taki kraik tragikomiczny.

 • kocis1

  Oceniono 2 razy 0

  Miałeś Banaś złoty róg ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX