Marian Banaś wciąż groźny dla PiS. "Ma broń, której może użyć - wiedzę"

Obserwujemy skumulowane skutki patologii, jaka w naszym kraju ma miejsce od kilku lat. Jedna partia zawładnęła wszystkim, czym się da i robiono to według kryteriów nie mających wiele wspólnego z kompetencjami, kwalifikacjami, czy uczciwością - mówił w "Wywiadzie Politycznym" TOK FM Włodzimierz Cimoszewicz, były premier.
Zobacz wideo

W piątek marszałek Sejmu Elżbieta Witek rozmawiała z Marianem Banasiem. Szef NIK wystąpił o takie spotkanie po tym, gdy na zlecenie prokuratury w Białymstoku funkcjonariusze CBA przeprowadzili przeszukania w 20 miejscach na potrzeby śledztwa dotyczącego m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Banasia; CBA weszło także do siedziby NIK, w tym do gabinetu szefa Izby.

Banaś oświadczył, że jako prezes NIK "stanowczo sprzeciwia się naruszeniu konstytucyjnej zasady niezależności NIK". Według Włodzimierza Cimoszewicza konflikt między CBA a szefem NIK to wynik "skumulowania patologii". - Jedna partia zawładnęła wszystkim, czym się da i robiono to według kryteriów nie mających wiele wspólnego z kompetencjami, kwalifikacjami, czy uczciwością. W związku z tym pojawili się rozmaici ludzie, którzy okazali się dla tej władzy kompromitujący – przekonywał były premier.

W jego ocenie Marian Banaś jest "dużym kamieniem w bucie PiS, który poważnie ich uwiera". - Z jednej strony ich przecież kompromituje, bo przecież jest od nich. Z drugiej strony nie daje się odwołać i przez to jest groźny. Nie tylko przez kontrole, które zarządza. Ma też wiedzę, którą może ujawnić. Zgromadził ją pewnie, gdy zajmował wysokie stanowiska, czy ma ją w związku z wcześniejszymi kontrolami NIK. Ma broń, której może użyć. Dlatego mamy bitwę między kamratami z tej samej ferajny – przekonywał europoseł KE.

Według Cimoszewicza ta sytuacja to "dramat naszego państwa", który będzie miał konsekwencje. - Bo to uczy przyszłe pokolenia manipulatorskiego podejścia do uprawiania polityki, gdzie nie respektuje się fundamentalnych zasad. Gdzie działa prawo do łupów, a nie ma państwa czy interesu publicznego – podkreślał gość "Wywiadu Politycznego".

Prowadząca audycję Karolina Lewicka zacytowała też słowa Elżbiety Witek po spotkaniu z Marianem Banasiem, że w obozie władzy nie funkcjonuje "doktryna Neumanna" i "nikt nie będzie chroniony, jeśli złamał prawo". Cimoszewicz odparł, że to "zwykła paplanina". - Skoro wszyscy są równi, to jak się potoczyła sprawa dwóch wież i spółki Srebrna? Umorzono postępowanie bez przesłuchania najbardziej zainteresowanego -  Jarosława Kaczyńskiego. Wszyscy są równi wobec prawa? Widać, że co najmniej jeden jest równiejszy – ironizował były premier.

Cimoszewicz podkreślał również, że PiS zawładnął wszystkimi instytucjami państwa, więc nie ma szans na uczciwą kontrolę działań władzy. - Na przykład pociechą dla Amerykanów, przy takim prezydencie jak Donald Trump, jest siła instytucji. Tam jeden sędzia może zablokować jakaś decyzję prezydenta. A u nas, jeżeli sędzia chce dociec prawdy, to ma postępowanie dyscyplinarne i obniżone uposażenie – komentował były premier odnosząc się do słynnej sprawy sędziego Pawła Juszczyszyn.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (92)
Marian Banaś wciąż groźny dla PiS. "Ma broń, której może użyć - wiedzę"
Zaloguj się
 • lastm10

  Oceniono 33 razy 31

  Cimoszewicz na tle obecnych PiSbolszewickich elyt to mąż stanu.

  Taka prawda pisbolszewickie niedouczone trolle.

 • villk

  Oceniono 28 razy 22

  gdzie są te zdjęcia jak mu w Sejmie cały pisowski rząd gratuluje NIK-owskiego stołka... Jacy oni radośni wtedy byli ....

 • trzynasty

  Oceniono 24 razy 20

  Banaś powinien jeszcze zlecić kontrolę wydatków podkomisji smoleńskiej maciarenki.

 • Misue Tanaka

  Oceniono 21 razy 17

  Banaś gangster jesteś to fakt i w wolnej Polsce będziesz siedział, ale daj popalić tej pisowskiej osmiornicy ile wlezie do samego dna i poniżej,aż się posraja.

 • marek2ci

  Oceniono 23 razy 17

  Jeśli ktoś zapomniał, bądź z racji wieku nie może pamiętać jak działał PRL - to właśnie tak. Jak teraz. PZPR miał tyle wspólnego z komunizmem co obecna partia władzy ze sprawiedliwością i prawem. Mierny ale wierny był w cenie. Według tego klucza obsadzane były stanowiska. Plus zgraja koniunkturalistów stojąca w kolejce po legitymacje partyjne, które podobno wiele ułatwiały. Zasadnicza różnica polega na tym że PRLowscy towarzysze jeździli na „konsultacje“, na Belwederską 49, i dalej, aż do Moskwy (nie kina), a obecni muszą do Torunia, na "dywanik" do biskupów, no i do samego Watykanu.
  Do tego obecnie w grę wchodzą o wiele większe pieniądze. Jest o co walczyć.

 • villk

  Oceniono 22 razy 16

  Zawsze mówię , że WIEDZA to WŁADZA a INFORMACJA TO BROŃ.

  Ciekawe czego oni u niego szukali , kwitów na niego czy na siebie...? Raczej obstawaiem ten drugi wariant

 • tcas

  Oceniono 11 razy 9

  Nędznych idiotów nie sieją. Oni sami się znajdują w PiS. Niestety z wielką szkodą dla Polski.

 • minorek55

  Oceniono 13 razy 9

  Witam. Miłością nie pałam do Pi-dzielcow ,lecz P.Banas powinieneś zrobić kontrole w siedzibie Pisu,i w innych urzędach będących pod katrola tych mend. Chyba , że nie masz Jaj ... Powiedziałeś A powiedz Z.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX