Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda z dużą przewagą nad Małgorzatą Kidawą-Błońską [SONDAŻ]

W wyborach prezydenckich w pierwszej turze największe poparcie będzie miał Andrzej Duda - 41,9 proc.; następna w kolejności jest Małgorzata Kidawa-Błońska z poparciem 22,2 proc. - wynika z sondażu United Survey Company dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.
Zobacz wideo

Według sondażu na trzecim miejscu w pierwszej turze wyborów prezydenckich znalazłby się Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) - 10,4 proc., a za nim Robert Biedroń (Lewica) - 8,2 proc, Szymon Hołownia (niezależny) - 7,4 proc. oraz Krzysztof Bosak (Konfederacja) - 4,1 proc.

Z kolei w drugiej turze wyborów - gdyby doszło do pojedynku Andrzeja Dudy z Małgorzatą Kidawą-Błońską - urzędujący prezydent mógłby liczyć na 49,6 proc. poparcia, zaś wicemarszałek Sejmu na 41,6 proc.; 5,1 proc. nie wie, na kogo by oddało głos. W pojedynku z Kosiniakiem-Kamyszem Duda otrzymałby 43,9 proc., zaś kandydat PSL 45,9 proc.; w tym przypadku 7,5 proc. nie wie, na kogo by oddało głos.

Sondaż IBRIS - United Survey dla "Dziennika Gazety Prawnej", Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonano 22 lutego 2020 r. na ogólnopolskiej próbie 1100 dorosłych Polaków metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). 

Warto przypomnieć, że w minioną sobotę opublikowano sondaż przygotowany dla wPolityce.pl, z którego wynikało, że Andrzej Duda w I turze może liczyć na 40 proc. głosów; o 6 pkt proc. mniej w porównaniu z poprzednim sondażem. Małgorzatę Kidawę-Błońską poparłoby 25 proc. badanych.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Jeśli nie uda się wybrać prezydenta - druga tura odbędzie się 24 maja.

DOSTĘP PREMIUM