Wroński o szefowej kampanii prezydenta: Turczynowicz-Kieryłło jest torpedą zmierzającą w kierunku statku Andrzeja Dudy

Nominacja na szefową sztabu Andrzeja Dudy mecenas Jolanty Turczynowicz-Kieryłło budzi coraz większe emocje. W jaki sposób pojawiające się na jej temat informacje wpłyną na notowania prezydenta? - Z politycznego punktu widzenia, to, co się obecnie dzieje, to jest katastrofa - ocenił w TOK FM Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej".
Zobacz wideo

Nim Jolanta Turczynowicz-Kieryłło została szefową kampanii prezydenta Andrzeja Dudy, mecenas dała się poznać m.in. z tego, że wysyłała pozwy do mediów, także do "Gazety Wyborczej" żądając usunięcia tekstów na temat afery KNF i związkach prezesa NBP Adama Glapińskiego z Markiem Chrzanowskim. Chodziło również o usunięcie artykułów dotyczących bardzo wysokich pensji współpracowniczek prezesa banku centralnego. Już po ogłoszeniu informacji, że to właśnie prawniczka będzie kierować pracami sztabu prezydenta, o Turczynowicz-Kieryłło zrobiło się głośno z powodu jej wypowiedzi na temat wolności słowa, którą opozycja oceniła jako zapowiedź wprowadzenia cenzury. Pojawił się też artykuł "GW" dotyczący ugryzienia przez prawniczkę jednego z mieszkańców Milanówka. 

Dominika Wielowieyska w TOK FM pytała swoich gości o to, czy osoba szefowej sztabu może stać się problemem dla Andrzeja Dudy. - Pani mecenas, która miała być "plusem dodatnim" do kampanii Andrzeja Dudy, jest teraz w gruncie rzeczy obciążeniem. Niektórzy mogą powiedzieć nawet: torpedą zmierzającą w kierunku jego statku - ocenił Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej". Zdaniem dziennikarza Andrzej Duda "będzie musiał coś zrobić z panią Turczynowicz". -  Schować ją odrobinę... Nie wiadomo, czy w ogóle jej nominacja nie wynikała z jakiejś paniki, zamieszania w sztabie i walk różnego rodzaju frakcyjnych - zastanawiał się. - Z politycznego punktu widzenia, to, co się dzieje, to jest obecnie katastrofa - ocenił Wroński.

"Poważne wątpliwości, dlaczego akurat pani mecenas została szefową sztabu Andrzeja Dudy"

Michał Sutowski z "Krytyki Politycznej" zwrócił uwagę, że sprawa szefowej sztabu Andrzeja Dudy jest problematyczna. Ale nie ze względu na sprawę pogryzienia z Milanówka, którą - zdaniem komentatora - wyborcy obu stron mogą interpretować w zasadzie w dowolny sposób. 

- Dużo poważniejszym według mnie problemem dla sztabu Andrzeja Dudy, jeśli chodzi o panią mecenas, jest praca dla Narodowego Banku Polskiego oraz wypowiedź dotycząca granic wolności słowa - mówił dziennikarz, podkreślając, że w jego ocenie z tych słów powinien się również wytłumaczyć prezydent. - W moim przekonaniu jest to, czy może być kłopotliwe dla istotnej części potencjalnych wyborców Dudy - stwierdził. Michał Sutowski przypomniał, że w kampanii urzędujący prezydent, by wygrać, będzie musiał nie tylko zdobyć głosy swojego twardego elektoratu, ale także zawalczyć o poparcie wyborców z centrum sceny politycznej. - Wypowiedź o wolności słowa, praca dla NBP za dość dziwaczne stawki (wysokie w porównaniu z rynkowymi - red.), biorąc pod uwagę zakres pracy wykonanej, czyli wysłanie tak naprawdę kilkunastu listów, to wydaje się kłopotliwe - ocenił komentator. Michał Sutowski przyznał, że nominacja dla Turczynowicz-Kieryłło może być potraktowana jako pewien "brak profesjonalizmu". Szczególnie jeśli pamiętamy poprzednie kampanie Prawa i Sprawiedliwości, które chwalić można nie tylko za skuteczność, ale i profesjonalizm.  - Bycie szefem sztabu to jest rzemiosło, które wymaga pewnych umiejętności. Mam poważne wątpliwości, jakie są powody, dla których akurat pani mecenas została mianowana, na to stanowisko (szefowej sztabu - red.) - podsumował. 

Całej rozmowy posłuchasz wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM. Pobierz i testuj przez dwa tygodnie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (268)
Jolanta Turczynowicz-Kieryłło. "Jest torpedą zmierzającą w kierunku statku Andrzeja Dudy"
Zaloguj się
 • munaciello

  Oceniono 53 razy 41

  Jeśli idziesz z dzieckiem na spacer o 2 w nocy w przeddzień wyborów, to naturalne jest, że zbiera się wtedy ulotki wyborcze z ulicy osoby, którą popieramy, a napastnik, który nas wówczas atakuje sam wzywa policję lub straż miejską.
  Proponuję towarzyszkę Durnowicz-Takieryło do komisji smoleńskiej.

 • angus1000

  Oceniono 37 razy 29

  Weźmy poprawkę na to, że to wszystko dotyczy pisowców. Oni całkiem inaczej postrzegają świat niż normalni ludzie. To co dla zwykłego człowieka jest szokujące dla pisowca jest normalne albo co najmniej akceptowalne. Nawet gdyby szefem kampanii Dudy została zwykła koza z jakiegoś gospodarstwa na Podkarpaciu która wsławiła się tym, że osikała płot w czasie ciszy wyborczej to i tak lud pisowski miałby to gdzieś.

 • mer-llink

  Oceniono 33 razy 27

  Tak a propos naszej Princess Grizeldy - stary rosyjski dowcip:

  Przez tajgę syberyjska dwóch myśliwych niesie truchło groźnego niedźwiedzia.
  Spotyka ich turysta i pyta:
  - Grizzli?
  - Nie. Strielali.

 • me_on_gazeta

  Oceniono 33 razy 27

  E tam. Kobieta, która biega w nocy po ulicy i gryzie do krwi napotkanych przechodniów jest w stanie pozytywnie poruszyć wyobraźnię mas i wręcz trwale zagrzewać do walki ;)

 • def11

  Oceniono 35 razy 23

  Nadaje się, mocno gryzie.

 • marudna.maruda

  Oceniono 31 razy 21

  Oni mają specjalny klucz do wybierania sobie współpracowników. Muszą mieć niezwykle ciekawą osobowość i zachowywać się krystalicznie wg pisich standardów. Nic dziwnego, że do Lichockich i Nawakowskich dołączyła ta pani.

 • Wojciech Joński

  Oceniono 17 razy 15

  PIS zaczyna przypominać gracza w kasynie, który chce się za wszelką cenę odegrać i odrobić poniesione straty. Puszczają nerwy i efekt jest odwrotny od zamierzonego. Popelnia błąd za błędem. Tak dalej Panowie a wyjdziecie nadzy i bosi. Ale w sumie to się Wam należało !

 • darasxx

  Oceniono 17 razy 13

  Bardzo się cieszę...Może ta torpeda rozwali w końcu ten pełen szowinizmu , homofobii i rasizmu okręt, a Dudzie zejdzie z twarzy ten głupi uśmiech...

 • grundol1

  Oceniono 17 razy 13

  To zaskakujące, ale Duda chyba chce powtórzyć sukces poprzedniej kampanii wyborczej Komorowskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX