Polityczne "akty zgonu" dla prezydentów miast. Czy prokuratura wznowi śledztwo? W marcu decyzja sądu

3 marca gdański sąd podejmie decyzję w sprawie aktów politycznego zgonu wystawionych przez Młodzież Wszechpolską prezydentom polskich miast. Prokuratura nie dopatrzyła się w tym przestępstwa. W poniedziałek sąd rozpoczął rozpatrywanie zażalenia na umorzenie tego postępowania.
Zobacz wideo

Zawiadomienie na policję dotyczące działań Młodzieży Wszechpolskiej, która przygotowała "akty politycznego zgonu" dla prezydentów miast, złożył nieżyjący już prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Prokuratura Rejonowa Gdańsk Śródmieście, która podjęła postępowanie w tej sprawie, ostatecznie jednak - pod koniec grudnia 2018 roku - śledztwo umorzyła. Nie dopatrzono się w tej sprawie przestępstwa. 

W styczniu 2019 roku zażalenie na postanowienie prokuratury złożyli: europoseł Magdalena Adamowicz (żona zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza), była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Lublina - Krzysztof Żuk, Poznania - Jacek Jaśkowiak oraz Bydgoszczy - Rafał Burski. 

W poniedziałek odbyło się pierwsze niejawne posiedzenie sądu w tej sprawie. - Nie zgadzamy się z treścią orzeczenia dotyczącego odmowy podjęcia działań w zakresie czynów zabronionych, groźby, jak również znieważenia prezydentów - powiedziała pełnomocniczka Magdaleny Adamowicz, Agata Celmer. Jak dodała, sąd - po rozpoznaniu zażaleń - może uchylić postanowienie prokuratury i nakazać dalsze prowadzenie sprawy, wskazując określone wytyczne, jakimi prokurator ma się zająć. - Może też utrzymać w mocy to postanowienie - nadmieniła.

Decyzję sądu mamy poznać 3 marca.

Akty "politycznego zgonu" dla prezydentów miast

Przypomnijmy, w 2017 roku Młodzież Wszechpolska zamieściła na oficjalnym fanpage'u "akty zgonu politycznego" 11 prezydentów miast, którzy podpisali deklarację o współdziałaniu w dziedzinie migracji. Grafiki przypominały prawdziwe dokumenty. Na każdym widniało zdjęcie i dane - informacje o dacie, godzinie i miejscu zgonu. Jako przyczynę "zgonu polityka" podano: "liberalizm, multikulturalizm, głupota". W polu "Organ wydający akt" wpisano naród polski i Młodzież Wszechpolską.

30 czerwca 2017 roku w Gdańsku 11 prezydentów miast zadeklarowało m.in. "otwartość i wolę partnerskiej współpracy z administracją rządową, organizacjami pozarządowymi i związkami religijnymi w zakresie tworzenia i wdrażania polskiej polityki migracyjnej, opartej o zarządzaniu bezpiecznymi migracjami". "Polskie duże miasta od wielu lat są otwarte na procesy migracyjne i różnorodność mieszkańców" - napisano w dokumencie sygnowanym przez prezydentów Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM