Polityczne "akty zgonu" dla prezydentów miast. Czy prokuratura wznowi śledztwo? W marcu decyzja sądu
Zawiadomienie na policję dotyczące działań Młodzieży Wszechpolskiej, która przygotowała "akty politycznego zgonu" dla prezydentów miast, złożył nieżyjący już prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Prokuratura Rejonowa Gdańsk Śródmieście, która podjęła postępowanie w tej sprawie, ostatecznie jednak - pod koniec grudnia 2018 roku - śledztwo umorzyła. Nie dopatrzono się w tej sprawie przestępstwa.
W styczniu 2019 roku zażalenie na postanowienie prokuratury złożyli: europoseł Magdalena Adamowicz (żona zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza), była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Lublina - Krzysztof Żuk, Poznania - Jacek Jaśkowiak oraz Bydgoszczy - Rafał Burski.
W poniedziałek odbyło się pierwsze niejawne posiedzenie sądu w tej sprawie. - Nie zgadzamy się z treścią orzeczenia dotyczącego odmowy podjęcia działań w zakresie czynów zabronionych, groźby, jak również znieważenia prezydentów - powiedziała pełnomocniczka Magdaleny Adamowicz, Agata Celmer. Jak dodała, sąd - po rozpoznaniu zażaleń - może uchylić postanowienie prokuratury i nakazać dalsze prowadzenie sprawy, wskazując określone wytyczne, jakimi prokurator ma się zająć. - Może też utrzymać w mocy to postanowienie - nadmieniła.
Decyzję sądu mamy poznać 3 marca.
Akty "politycznego zgonu" dla prezydentów miast
Przypomnijmy, w 2017 roku Młodzież Wszechpolska zamieściła na oficjalnym fanpage'u "akty zgonu politycznego" 11 prezydentów miast, którzy podpisali deklarację o współdziałaniu w dziedzinie migracji. Grafiki przypominały prawdziwe dokumenty. Na każdym widniało zdjęcie i dane - informacje o dacie, godzinie i miejscu zgonu. Jako przyczynę "zgonu polityka" podano: "liberalizm, multikulturalizm, głupota". W polu "Organ wydający akt" wpisano naród polski i Młodzież Wszechpolską.
30 czerwca 2017 roku w Gdańsku 11 prezydentów miast zadeklarowało m.in. "otwartość i wolę partnerskiej współpracy z administracją rządową, organizacjami pozarządowymi i związkami religijnymi w zakresie tworzenia i wdrażania polskiej polityki migracyjnej, opartej o zarządzaniu bezpiecznymi migracjami". "Polskie duże miasta od wielu lat są otwarte na procesy migracyjne i różnorodność mieszkańców" - napisano w dokumencie sygnowanym przez prezydentów Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.
DOSTĘP PREMIUM
- "Rosjanie bili do momentu, aż uleciało z niego życie". Putin: Usiadłem w kącie i zapłakałem
- "To nie jest zwykła kolonia karna, to są tortury". Zarembiuk załamany po wyroku na Poczobuta
- Po co Zełenskiemu tournée po Europie? "Prezydent brutalnie to powiedział"
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Katarzyna Lubnauer straci immunitet? Komisja jest na "tak". Wszystko przez Łukasza Piebiaka
- Polski strażak, który szuka ocalałych po trzęsieniu ziemi w Turcji. "Czas jest nieubłagany"
- Sensacji nie było. PiS w Sejmie odrzucił wszystkie poprawki Senatu do noweli ustawy o SN
- Ustawa wiatrakowa. Sejm podjął ważne decyzje ws. odległości wiatraków od domów
- KO przed Zjednoczoną Prawicą, ale o włos. Pięć partii w Sejmie
- Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej