Prezydent Duda podpisał ustawę w sprawie trzynastych emerytur i rent

Emeryci i renciści corocznie będą otrzymywać dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury - przewiduje ustawa podpisana we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę. Większość "trzynastek" zostanie wypłacona w kwietniu. W tym roku dodatkowe świadczenia wyniosą 1200 zł brutto.
Zobacz wideo

Uroczyste podpisanie przez prezydenta ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów odbyło się w hali widowiskowej Aqua Park w Żyrardowie (woj. mazowieckie).

- Realizujemy to, co bardzo istotne w każdym praworządnym państwie, które chce, aby jego gospodarka była ukształtowana na zasadzie społecznej gospodarki rynkowej; chcemy, by każde pokolenie było w należyty sposób zabezpieczone - mówił prezydent.

Prezydent Duda zapowiedział również, że jeżeli na jego biurko trafi ustawa dotycząca "czternastej" emerytury, także ją podpisze. - To świadczenie jest polskim emerytom potrzebne - mówił. - Mam nadzieję, że będzie 14. emerytura, daj Boże potem 15. emerytura, aż dojdziemy do tego, że podwyższymy państwu wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znaczący - stwierdził.

"Trzynastka". Ile wyniesie, kto ją dostanie?

"Trzynastki" otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. 

Całkowity koszt wypłaty trzynastych emerytur i rent to prawie 12 mld zł. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w 2020 roku zostanie wypłacone dla ok. 9,8 mln świadczeniobiorców, w tym dla blisko 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające "Mama 4 plus".

Źródłem finansowania "trzynastek" mają być pieniądze Funduszu Solidarnościowego (dawniej: Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych) i z budżetu państwa.

Ustawa dotycząca tego świadczenia przeszła przez Sejm 13 lutego. Posłowie odrzucili poprawki zaproponowane przez Senat. Główna z nich zakładała wykreślenie zapisów wskazujących, że "trzynastki" będą wypłacane z Funduszu Solidarnościowego. 

13. emerytura. Kiedy trafi do Polaków?

Po raz pierwszy "trzynastki", w kwocie 1100 zł brutto, zostały wypłacone w 2019 roku. Wsparcie trafiło wówczas do 9,8 mln osób. Jeśli chodzi o ten rok - prezes ZUS Gertruda Uścińska informowała niedawno, że większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Przypomniała, że "trzynastki" będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 roku będzie to 1200 zł brutto (981 zł netto). Dodała, że z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (5)
Prezydent Duda podpisał ustawę w sprawie trzynastych emerytur i rent
Zaloguj się
 • modulo

  Oceniono 2 razy 2

  Byle cep potrafi rozdac. Prawaki nie potrafia zarobic. Biedni ludzie ktorzy pojda na emerytury za lat N.

 • marudna.maruda

  Oceniono 2 razy 2

  Czy to te trzynaste emerytury, które DAŁ nam PREZES bez trybu? Nie doceniam hojności, takie gesty mojego głosu w wyborach nie kupią. Rozumiem, że dla równowagi pod osłoną nocy prezydent podpisze skromną dotację dla TVPiS. Bo nagrody dla sfer rządowych wypłacone w terminie i z gestem, wszak SIĘ NALEŻAŁO.

 • pn-ski

  0

  Pan Prezydent tyle ustaw podpisal, ze pobil rekord Lewandowskiego w Bundeslidze i prowadzi w klasyfikacji.
  Tak dobrego podpisywacza jeszcze nie mielismy. Oby tylko nie nabawil sie kontuzji przedramienia albo nie zarazil koronawirusem od którejs z foczek.

 • zmudzin_jozef1

  0

  PAD uczynił ten podpis w światłach jupiterów i kamer TVP PiS, a nie jak zawsze w nocy - to typowa propaganda przedwyborcza i pisowski cyrk.

 • eski57

  0

  - Emeryci otrzymujący 13-tki , 14-tki powinni mieć świadomość , że przyjmowanie tych pieniędzy NIE zobowiązuje do głosowania na Partie przyznające te pieniądze , a nawet Emeryci NIE powinni głosować na Partie przyznające .. , żeby NIE spotkali się z zarzutami , że popierają , bo dostali pieniądze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX