Igor Tuleya na celowniku. Prokuratura chce postawić sędziemu zarzut karny

Prokuratura chce postawić zarzut karny sędziemu Igorowi Tulei. W tym celu zawnioskowała o uchylenie mu immunitetu. Chodzi o sprawę z 2017 roku, kiedy sędzia Tuleya uchylił decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie głosowania w Sali Kolumnowej.
Zobacz wideo

Prokuratura Krajowa domaga się uchylenia immunitetu sędziego Igora Tulei. "Prokuratura Krajowa zwróciła się do Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Igora Tulei" - czytamy we wniosku zamieszczonym na stronie PK.  

Jako pierwsi o sprawie informowali przedstawiciele Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. W mediach społecznościowych opublikowali oni m.in. wniosek Prokuratury Krajowej do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. PK domaga się w nim uchylenia immunitetu sędziego Tulei oraz informuje, że zamierza postawić mu zarzut.

Sprawa dotyczy wydarzeń z grudnia 2016 roku. To wtedy posłowie opozycji blokowali mównicę sejmową na sali plenarnej, czym uniemożliwiali ówczesnemu marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu prowadzenie obrad. Zrobili to w proteście przeciwko wykluczeniu z posiedzenia posła Platformy Obywatelskiej Michała Szczerby. Obrady przeniosły się do Sali Kolumnowej, gdzie głosowania odbywały się poprzez podniesienie ręki, a głosy liczyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Opozycja uważała to posiedzenie za nielegalne i złożyła zawiadomienie do prokuratury. Ta odmówiła wszczęcia śledztwa, lecz w grudniu 2017 roku Sąd Okręgowy w Warszawie - pod przewodnictwem właśnie sędziego Igora Tuleyi - uchylił tę decyzję i nakazał wznowienie postępowania.

Sędzia "nie dopełnił obowiązków"

We wniosku Prokuratury Krajowej, opublikowanym przez Iustitię, czytamy, że Igor Tuleya nie dopełnił swoich obowiązków i przekroczył uprawnienia w ten sposób, że: "zezwolił przedstawicielom środków masowego przekazu na utrwalanie obrazu i dźwięku podczas posiedzenia Sądu Okręgowego w Warszawie (..) oraz ogłoszenia postanowienia w tej sprawie i jego ustnych motywów, w wyniku czego ujawnił osobom nieuprawnionym, bez wymaganego przepisami prawa zezwolenia osoby uprawnionej, wiadomości z postępowania przygotowawczego Prokuratury Okręgowej w Warszawie (..)."

Wnioskiem Prokuratury Krajowej Izba Dyscyplinarna ma się zająć 20 marca, o godzinie 9. Rozpatrywać go - jak podaje Iustitia - będzie rozpoznawał były prokurator Jacek Wygoda.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM