Igor Tuleya na celowniku. Prokuratura chce postawić sędziemu zarzut karny

Prokuratura chce postawić zarzut karny sędziemu Igorowi Tulei. W tym celu zawnioskowała o uchylenie mu immunitetu. Chodzi o sprawę z 2017 roku, kiedy sędzia Tuleya uchylił decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie głosowania w Sali Kolumnowej.
Zobacz wideo

Prokuratura Krajowa domaga się uchylenia immunitetu sędziego Igora Tulei. "Prokuratura Krajowa zwróciła się do Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Igora Tulei" - czytamy we wniosku zamieszczonym na stronie PK.  

Jako pierwsi o sprawie informowali przedstawiciele Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. W mediach społecznościowych opublikowali oni m.in. wniosek Prokuratury Krajowej do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. PK domaga się w nim uchylenia immunitetu sędziego Tulei oraz informuje, że zamierza postawić mu zarzut.

Sprawa dotyczy wydarzeń z grudnia 2016 roku. To wtedy posłowie opozycji blokowali mównicę sejmową na sali plenarnej, czym uniemożliwiali ówczesnemu marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu prowadzenie obrad. Zrobili to w proteście przeciwko wykluczeniu z posiedzenia posła Platformy Obywatelskiej Michała Szczerby. Obrady przeniosły się do Sali Kolumnowej, gdzie głosowania odbywały się poprzez podniesienie ręki, a głosy liczyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Opozycja uważała to posiedzenie za nielegalne i złożyła zawiadomienie do prokuratury. Ta odmówiła wszczęcia śledztwa, lecz w grudniu 2017 roku Sąd Okręgowy w Warszawie - pod przewodnictwem właśnie sędziego Igora Tuleyi - uchylił tę decyzję i nakazał wznowienie postępowania.

Sędzia "nie dopełnił obowiązków"

We wniosku Prokuratury Krajowej, opublikowanym przez Iustitię, czytamy, że Igor Tuleya nie dopełnił swoich obowiązków i przekroczył uprawnienia w ten sposób, że: "zezwolił przedstawicielom środków masowego przekazu na utrwalanie obrazu i dźwięku podczas posiedzenia Sądu Okręgowego w Warszawie (..) oraz ogłoszenia postanowienia w tej sprawie i jego ustnych motywów, w wyniku czego ujawnił osobom nieuprawnionym, bez wymaganego przepisami prawa zezwolenia osoby uprawnionej, wiadomości z postępowania przygotowawczego Prokuratury Okręgowej w Warszawie (..)."

Wnioskiem Prokuratury Krajowej Izba Dyscyplinarna ma się zająć 20 marca, o godzinie 9. Rozpatrywać go - jak podaje Iustitia - będzie rozpoznawał były prokurator Jacek Wygoda.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (20)
Ustawa kagańcowa. Igor Tuleya na celowniku. Prokuratura chce postawić sędziemu zarzut karny
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 10 razy 4

  Mamy rok 2020. Teraz sobie przypomnieli o wydarzeniu z 2017? Znowu odwracanie uwagi od bagienka w najlepszej zmianie.

 • kowalskyy49

  Oceniono 13 razy 3

  Pisbolszewia już wie że tonie, więc będzie chwytać się każdego łajdactwa żeby choć trochę przedłużyć czas dojenia państwa.

 • robertes777

  Oceniono 1 raz 1

  Sądy niezawisłe, sądy bezstronne? Przypomnę dla jasności sprawę Pana Romana Kluski (za czasów Kwaśniewskiego i Millera), który się nie uginał i jako biznesmen nie dawał w łapę, ale za to że nie chciał się dzielić z ówczesną władzą, zrobiono z Niego przestępcę. Sprawa pokazała opinii publicznej nieprawidłowości w działaniu polskiej administracji publicznej, w szczególności resortów finansów, sprawiedliwości i obrony. Zgodnie z późniejszymi wyrokami NSA – działania podejmowane wobec Kluski nie miały podstaw prawnych, były prowadzone w sposób naruszający standardy państwa prawa i miały charakter zorganizowanej nagonki.

 • endrju1521

  Oceniono 1 raz 1

  Postępowanie sądowe, zgodnie z konstytucją, było JAWNE ! ! ! ! !

 • sop3

  Oceniono 7 razy 1

  Czy Tuleya to ten który przyznał więzniowi odszkodowanie za to że siedzi?Chyba ze 200 tys to było.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Juz dawn powinni zrobic z tym dauniakiem porzadek przypomne, iz spowodwal zatrzymanie sledztwa w sprawie gangu obcinaczy palcow notoryczna wspolprace ze swiatkiem przestepczym oraz sprzeczne ze statusem sedziego zaangazwanie polityczne.

 • katon2019

  Oceniono 2 razy 0

  Nietykalna kasta teraz powstała i ma się niezwykle dobrze.

 • mgrstepien

  Oceniono 10 razy 0

  Kasta straciła królewski przywilej nietykalności?
  Miód na moje uszy!!

 • pd2016

  Oceniono 1 raz -1

  Prokuratura Ziobry walczy z sędziami, tymczasem powinna zająć się żoną Ziobry - związki Koteckiej z "Brodą" i "Bąblem" są niezaprzeczalne - to grzechy młodości, za które nie może nie odpowiedzieć - panowie prokuratorzy od Ziobry zamiast za sędziów, wziąć się za p. Kotecką i jej związki z gangsterami!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX