"GW": Prokurator zdymisjonowana przez ludzi Ziobry za ściganie byłego księdza Jacka M.

Wrocławska "Gazeta Wyborcza" informuje, że prokurator Małgorzata Kalecińska, która zdecydowała o zatrzymaniu byłego księdza Jacka M., straciła stanowisko szefowej wrocławskiej prokuratury na Starym Mieście. Według informatorów dziennika miała to być decyzja Prokuratury Krajowej.
Zobacz wideo

"GW"podkreśla, że choć nie ma jeszcze oficjalnej decyzji w tej sprawie, Kalecińska miała zostać już o niej poinformowana przez prokurator okręgową Agnieszką Mulką-Sokołowską. Osoby z otoczenia Kalecińskiej w rozmowie z gazetą przekazały, że jej odwołanie ma związek z grudniowym zatrzymaniem Jacka M.  

Jacek M. Śledztwo odebrane prowadzącej je prokurator

Były ksiądz został zatrzymany z powodu opublikowania w internecie manifestu "Polska w cieniu żydostwa. O masowej zdradzie i dywersji wobec odradzającego się Państwa Polskiego, czyli skrywana prawda na stulecie odzyskania niepodległości". "GW" przypomina, że działanie M. zostało przez prokuraturę zakwalifikowane jako wzywanie do nienawiści i stosowanie gróźb z powodów różnic etnicznych, rasowych i wyznaniowych. Byłemu księdzu przedstawiono zarzuty. Grozi mu pięć lat więzienia.

Jak przekazuje dziennik, nie wiadomo jednak, co będzie dalej ze śledztwem. "Tego samego dnia, kiedy Kalecińska została poinformowana o dymisji, śledztwo zostało odebrane prowadzącej je prokurator Justynie Trzcińskiej i przekazane innej prokuraturze rejonowej" - czytamy.

Jacek M. cieszy się z reform Zbigniewa Ziobry

"Gazeta Wyborcza" podkreśla, że mimo iż Małgorzata Kalecińska została szefową prokuratury na Starym Mieście po dojściu PiS do władzy, dała się poznać jako śledcza niezależna mimo nacisków przełożonych.

Dziennik przypomina sytuację, kiedy w sprawie innego aktu oskarżenia wobec byłego księdza - dotyczącego wzywania do nienawiści do Ukraińców i Żydów - interweniował Krzysztof Sierak, zastępca prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

"Było to po tzw. marszu patriotów w 2018 (...). Kiedy akt oskarżenia wpłynął do sądu, interweniował Sierak i zażądał, by sprawę z sądu wycofać, pod pretekstem uzupełnienia aktu oskarżenia" - czytamy. Z wniosku Sieraka bardzo zadowolony był były ksiądz. W internecie zamieścił z tej okazji specjalny film. Wznosi na nim toast wraz z Piotrem Rybakiem (który we Wrocławiu podpalił kukłę Żyda) za "reformy sprawiedliwości, które dokonują się z inicjatywy Patryka Jakiego i Zbigniewa Ziobry".

Kim jest Jacek M.?

O Jacku M. zaczęło być głośno kilka lat temu, gdy był jeszcze księdzem. Wiosną 2016 r. został objęty zakazem aktywności w mediach. Zakaz wydano po tym, jak ksiądz wygłosił kazanie na nabożeństwie poprzedzającym marsz w ramach obchodów rocznicy ONR w Białymstoku. Kilka dni później Kuria Archidiecezjalna przeprosiła tych, którzy poczuli się dotknięci "zachowaniem członków ONR w katedrze białostockiej", a przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wyraził "zdecydowaną dezaprobatę" wobec wykorzystywania świątyni do głoszenia poglądów obcych wierze chrześcijańskiej. Ostatecznie prokuratura w Białymstoku umorzyła dochodzenie ws. wydarzeń w Białymstoku.

We wrześniu 2016 r. podano, że ksiądz Jacek M. wystąpił ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, co w praktyce oznacza odejście z kapłaństwa. W lutym 2018 roku sąd II instancji utrzymał wyrok skazujący Jacka M. na karę pół roku ograniczenia wolności polegającą na obowiązku nieodpłatnej pracy na cele społeczne za wpis na Twitterze. Sądy uznały, że b. ksiądz dopuścił się zniewagi posłanki Joanny Scheuring-Wielgus. Jacek M. jest też jednym z organizatorów marszów narodowców we Wrocławiu, które odbywają się 11 listopada. Regularnie dochodzi na nich do starć uczestników z policją.

13 grudnia 2019 roku Jacek M. został zatrzymany przez ABW. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygdonie za darmo.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM