Jarosław Kaczyński mobilizuje wyborców. O zwycięstwie Andrzeja Dudy w I turze mówi: Możliwe, a nawet prawdopodobne

Rozstrzygnięcie wyborów prezydenckich w I turze jest możliwe, a nawet prawdopodobne - ocenił w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślał przy tym, że potrzebna jest ogromna mobilizacja, największa z dotychczasowych.
Zobacz wideo

Jarosław Kaczyński zapytany w piątek w radiowej "Jedynce", o to, że II tura wyborów prezydenckich zapowiada się jako atak wszystkich przeciwko prezydentowi Andrzejowi Dudzie, powiedział, że dlatego lepiej byłoby gdyby była tylko I tura.

Jarosław Kaczyński o niełatwej sytuacji

Prezes PiS pytany, czy możliwe jest rozstrzygnięcie wyborów w I turze, szef PiS odpowiedział, że tak. - Oczywiście nie jestem tego pewien, ale uważam, że jest możliwe i nawet, że jest prawdopodobne - powiedział Kaczyński.

- To będzie sytuacja niełatwa, ale proszę pamiętać, że gdyby chodziło tutaj o zwarte partie polityczne, których przedstawiciele czy nawet gremia, gdzie wszyscy członkowie mieliby decydować, to rzeczywiście pewnie sytuacja (byłaby) już zdecydowana na niekorzyść Andrzeja Dudy, ale tu chodzi o elektoraty - stwierdził lider Prawa i Sprawiedliwości.  Dodał, że "jest wielu rozsądnych ludzi", którzy nie są zwolennikami PiS, ale - jak mówił - "obecności w Pałacu Prezydenckim pani (kandydatki PO na prezydenta, Małgorzaty) Kidawy-Błońskiej, bo pewnie ona byłaby tym przeciwnikiem, by sobie nie życzyli".

Zaznaczył, że nie ma żadnej wątpliwości, że liderzy partii opozycyjnych będą namawiać do głosowania w wyborach prezydenckich przeciwko Prawu i Sprawiedliwości.

Jarosław Kaczyński: Potrzebna jest ogromna mobilizacja

W kontekście swej wypowiedzi, że warunkiem wygranej prezydenta Andrzeja Dudy jest mobilizacja wyborców PiS, Kaczyński został zapytany, czy widzi zagrożenie dla takiej mobilizacji. Odpowiedział, że po zwycięskich wyborach "zawsze grozi takie przeświadczenie, że teraz samo będzie szło". - A nigdy nie idzie samo, zawsze wybory są trudną próbą i zawsze społeczeństwo ma prawo wymagać - dodał Jarosław Kaczyński.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że społeczeństwo ma prawo wymagać odpowiedzi na pytanie, dlaczego Andrzej Duda ma być po raz kolejny prezydentem. - I my tej odpowiedzi udzielimy społeczeństwu, ale to musi dotrzeć do ludzi i to jest ogromny wysiłek - dodał, zaznaczając, że musi być to wysiłek wielu tysięcy ludzi. Szef PiS zaznaczył ponadto, że ważna jest też kontrola liczenia głosów.

- Jest potrzebna ogromna mobilizacja, może największa z tych wszystkich, które były dotychczas - dodał Kaczyński. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM