Józef Pinior skazany. Kara bezwzględnego więzienia dla byłego senatora

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście ogłosił w piątek wyrok w sprawie Józefa Piniora, oskarżanego o korupcję. Były senator dostał karę bezwzględnego więzienia.
Zobacz wideo

Były opozycjonista i senator Józef Pinior został uznany za winnego przyjęcia łapówki. Jak informuje nasza reporterka, sąd skazał go na półtora roku bezwzględnego więzienia, 5 tys. zł grzywny oraz przepadek kwot otrzymanych w ramach korupcji. Asystent senatora Jarosław Wardęga również został uznany za winnego - usłyszał wyrok roku i 6 miesięcy więzienia, 3 tys. zł grzywny oraz przepadku korzyści uzyskanej w efekcie korupcji.

Sędzia Marek Górny uzasadniając wyrok stwierdził, że "wina jest bezsporna", a "kluczowym dowodem były nagrania". Senator miał przyjąć 40 tys. zł. 

Wręczający korzyść Tomasz G. został uznany za winnego i skazany na rok więzienia. Krystian S., który też wręczył pieniądze został skazany na 10 miesięcy więzienia.

Wyrok nie jest prawomocny. Piniorowi przysługuje odwołanie do sądu wyższej instancji. Podobnie pozostałym oskarżonym.

Sprawa Piniora 

Były senator klubu PO i europoseł Józef Pinior oraz jego asystent Jarosław Wardęga (obaj wyrażali zgodę na podawanie pełnym nazwisk) byli oskarżeni o to, że przyjęli łapówki w kwocie co najmniej 40 tys. zł w zamian za załatwienie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie korzystnego rozstrzygnięcia sprawy dolnośląskiego biznesmena Tomasza G. Korzyść majątkową w kwocie 20 tys. zł mieli im obiecać, a wręczyć 6 tys. zł i 5 tys. zł również kolejni dwaj biznesmeni, którzy zabiegali o budowę kopalni kruszywa.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. Pinior i Wardęga zostali zatrzymani wraz z innymi osobami pod koniec 2016 roku. Były senator usłyszał zarzuty korupcji i płatnej protekcji. W 2017 roku usłyszał też zarzut oszustwa. 

Józef Pinior od początku nie przyznawał się do stawianych mu zarzutów. - Widzę tę sprawę na tle tego, co dzieje się w Polsce, czyli próbie podporządkowania sobie sfery politycznej wymiaru sprawiedliwości przez większość parlamentarną. Sprawę ze mną można było rozwiązać inaczej - mówił w grudniu 2016 roku w TOK FM.

Podczas ostatniej rozprawy - Józef Pinior prosił sąd o uniewinnienie. Prokurator z kolei zażądał kar po 3,5 roku bezwzględnego więzienia dla Piniora i Wardęgi oraz kar roku i 8 miesięcy bezwzględnego więzienia dla osób wręczających łapówki.

Józef Pinior to jeden z liderów dolnośląskiej Solidarności w latach 80. Zasłynął m.in. tym, że 3 grudnia 1981 roku razem z Piotrem Bednarzem, Stanisławem Huskowskim i Tomaszem Surowcem wypłacił z banku fundusze "Solidarności" (w sumie 80 milionów złotych) i zdeponował je u arcybiskupa Henryka Gulbinowicza.

Po 1989 r. był związany z różnymi formacjami lewicowymi. W latach 1998-1999 był wiceszefem Unii Pracy. W 2004 r. z ramienia Socjaldemokracji Polskiej dostał się do Parlamentu Europejskiego. W 2011 r. jako bezpartyjny kandydat został senatorem, należał do klubu PO. Zarówno w PE, jak i w Senacie angażował się m.in. w wyjaśnianie sprawy więzień CIA w Polsce. W 2015 r. przegrał w wyborach do Senatu.

DOSTĘP PREMIUM