Poseł PO o działania prokuratury wobec sędziego Tulei: Zemsta na nim i straszenie środowiska sędziowskiego

W Wyborach w TOK-u Robert Kropiwnicki, poseł PO uznał, że działania prokuratury to z jednej strony "zemsta na sędzim Tuleyi, za całą działalność, nie tylko wyrok z Sali Kolumnowej, z drugiej pokazanie wszystkim sędziom - bójcie się, bo możecie być następni".
Zobacz wideo

Prokuratura chce postawić sędziemu Tulei zarzut karny przekroczenia uprawnień z powodu dopuszczenia do udziału mediów w posiedzeniu dotyczącym obrad Sejmu w Sali Kolumnowej w 2016 r. 20 marca wniosek prokuratury o zniesienie immunitetu rozpatrzy Izba Dyscyplinarna.

- Zarzuty absurdalne. Może moja sprawa będzie krzykiem rozpaczy, który usłyszy Europa, dziś reakcje Unii są niezdecydowane, jesteśmy traktowani jak peryferia - mówi sędzia Igor Tuleya w wywiadzie opublikowanym w sobotę Gazecie Wyborczej

O jego sprawie mówili politycy w Wyborach w TOK-u. Z Krzysztofem Śmiszkiem, posłem Wiosny, Jackiem Wilkiem z Konfederacji, Robertem Kropiwnickim, posłem PO, Krzysztofem Kwiatkowskim - senatorem niezrzeszonym i Januszem Piechocińskim, byłym ministrem gospodarki, i byłym wicepremierem rozmawiała Karolina Lewicka

- To kuriozalna sytuacja, w której prokuratura nie zgadza się z wyrokiem sądu i stawia zarzuty sędziemu. To pogwałcenie wszelkich zasad przyzwoitości i praworządności. Jak prokurator nie będzie się zgadzał z sądem to będzie stawiał inne zarzuty? - pytał Robert Kropiwnicki. - Opinia publiczna musi dać sprzeciw tej sprawie, to znaczy, że sądownictwo przestaje pełnić swoją funkcje. Zbliżamy się do sytuacji, gdy sędziowie są podporządkowani ministrowi. A jeśli tak będzie, to nie mamy niezależnego wymiaru sprawiedliwości. Pogwałcenie standardów polskich i europejskich - dodał Kropiwnicki. Powiedział też, że według niego działania prokuratury to z jednej strony "zemsta na sędzim Tuleyi, za całą działalność, nie tylko wyrok z Sali Kolumnowej, z drugiej pokazanie wszystkim sędziom - bójcie się, bo możecie być następni".

Krzysztof Kwiatkowski zauważył, że postawienie zarzutów sędziemu Tuleyi oznacza, że "pierwszy raz przeszliśmy do odpowiedzialności karnej." -  Pierwszy raz Ministerstwo Sprawiedliwości tak zaczęło postępować. Przekraczamy kolejne granicę. A w międzyczasie mamy fizyczną napaść na sędzię z Rybnika i co mówi wiceminister sprawiedliwości? Że co to za napaść, że to był tyko nożyk do obierania ziemniaków a nie nóż - przypomniał Kwiatkowski. Krzysztof Śmiszek uważa, że teraz cała opozycja i "wszystkie przyzwoite osoby" powinny stanąć po stronie sędziego Tuleyi. 

-Nie wzięcie go w obronę to będzie milcząca zgoda na te praktyki. Rząd dosypuje ciągle do pieca, a potem się dziwi, że Europa się nami interesuje. Od pięciu lat mamy festiwal zmiany dot wymiaru spraw, gdzie jest przepis który by ułatwił dostęp obywatela do sądów? My za takimi standardami jesteśmy już znacznie bliżej Turcji, gdzie sędziów bije się na ulicach i sędziowie siedzą w więzieniach. Ustawa kagańcowa to bat i kaganiec - mówił Krzysztof Śmiszek w TOK FM. Rozmówcy przypomnieli, że opłaty sądowe też w trakcie reformowania systemu podrożały, więc dostępność sądów dla obywateli de facto się zmniejsza. 

- To jest metoda krok po kroku podporządkowania sobie państwa. Nikt nie może czuć się bezpiecznie w takim państwie - zaznaczył Janusz Piechociński. Pytał o to, jak wyjaśnić ujawnienie fragmentów śledztwa prowadzonego przez CBA w sprawie rzekomej willi Kwaśniewskich? O to dlaczego prokurator generalny nie działa w tej sprawie, i nikt nie ma odpowiedzialności karnej. A także o to, jak wyjaśnić zaginięcie dokumentów w sprawie wypadku pani premier pod Oświęcimiem i jej oświadczeń? - Polska przez 25 lat po 1989 roku była pokazywana jako przykład kraju, który zrobił coś wartościowego. Nikt nie docenia jak ważna jest opinia o kraju. Np z punktu widzenia inwestorów, czy będą wierzyć, że to bezpieczny kraj, szanujący prawo. Każdy dzień tego typu działań powoduje, że będzie coraz trudniej z tego wychodzić - twierdził też. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM