Były radny PiS, członek prezydenckiej rady zarabia na koronawirusie? "Firma z Gdańska otrzymała rządowe zlecenie na 3,5 mln zł"

Posłowie Koalicji Obywatelskiej poinformowali podczas konferencji prasowej o rządowym zleceniu dotyczącym produkcji testów na koronawirusa opiewającym na 3,5 mln złotych. Jak przekazali, otrzymała je gdańska firma, której akcjonariuszem i członkiem rady nadzorczej jest doradca prezydenta Andrzeja Dudy oraz były radny PiS - Jerzy Milewski. W 2019 został uznany za winnego znieważenia i potrącenia policjanta.
Zobacz wideo

Na konferencji prasowej Adam Szłapka z KO przypomniał, że minister rozwoju Jadwiga Emilewicz napisała na Twitterze, a także publicznie powiedziała na jednym ze spotkań, że koronawirus jest dobrym momentem, aby polscy przedsiębiorcy zarobili. 

- I mamy w zasadzie pierwszą taką sytuację - mówił polityk, odnosząc się do słów minister. - Firma Blirt z Gdańska otrzymała kilka dni temu rządowe zlecenie na 3,5 mln złotych na produkcję testów do koronawirusa. Co jest szczególnie ważne, osobą związaną z tą firmą, pracującą w radzie nadzorczej, byłym właścicielem tej firmy, człowiekiem, który jest współudziałowcem w tej firmie, jest pan Jerzy Milewski. To jest współpracownik, doradca pana Andrzeja Dudy, prezydenta Rzeczpospolitej - podkreślił Szłapka.  

Jak dodał, w zeszłym roku przedsiębiorstwo zanotowało 1,5 mln zł straty. Natomiast po otrzymaniu natomiast rządowego zlecenia wartość jej akcji wzrosła ponad trzykrotnie.  - Pan Jerzy Milewski jest człowiekiem blisko związanym z Prawem i Sprawiedliwością, jest współpracownikiem i doradcą Andrzeja Dudy, jest także radnym PiS (był radnym PiS - red.). Dlatego pytamy dzisiaj, dlaczego właśnie ta firma dostała to zlecenie. Dlaczego właśnie ludzie związani z władzą dostają zlecenia w takiej sytuacji, kiedy jest szczególne zagrożenie zdrowia - pytał Szłapka. 

"Ustawa wyłącza bezpieczniki antykorupcyjne"

Obecna na konferencji Izabela Leszczyna z PO podkreśliła, że podczas prac w sejmowej komisji zdrowia nad specustawą dotyczącą koronawirusa Koalicja Obywatelska informowała, że "ta ustawa wyłącza pewne bezpieczniki antykorupcyjne". - Zwracaliśmy na to uwagę. Ta ustawa pozwala ominąć prawo zamówień publicznych; pozwala rządowi dokonywać przesunięć pomiędzy działami, częściami budżetu poza kontrolą Sejmu - wskazywała posłanka, dodając, że to właśnie dlatego KO domagała się wprowadzenia do ustawy dodatkowego artykułu, nakładającego na rządzących obowiązek składania kwartalnych sprawozdań.

- Nie spodziewaliśmy się, że zanim specustawa wejdzie w życie, PiS będzie chciał, żeby na epidemii zarabiali działacze PiS. Nie spodziewaliśmy się, że prezydent Duda, który stara się o kolejną kadencję, będzie niejako zamieszany w te działania, ponieważ jego bliski współpracownik, członek narodowej rady gospodarczej przy prezydencie, jest osobą, która okazuje się beneficjentem zamówienia rządowego na ponad 3 mln złotych - wymieniała. 

Według niej "skandaliczne jest to, że PiS chce zarabiać na lekach i strachu Polaków. I na zdrowiu i życiu Polaków".

Barbara Nowacka zaznaczyła z kolei, że nie jest to jedyna firma, która może takie zlecenie wykonać. - To jest świadomy, polityczny wybór. I zadajemy pytanie panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie i ludziom związanym z PiS, jak długo zamierzają jeszcze, rządząc strachami, żerować na polskim państwie - podsumowała. 

Kim jest Jerzy Milewski?

O Jerzym Milewskim było głośno już wcześniej. W 2019 roku został uznany za winnego znieważenia i potrącenia policjanta. Nie zgadzał się z wyrokiem, zapowiadał apelację. Milewski miał wielokrotnie nazwać funkcjonariusza policji "durniem", kiedy ten wręczał mu mandat za złamanie przepisów ruchu drogowego.

Jerzy Milewski zasiada w radzie nadzorczej firmy Blirt i posiada niecałe 3 proc. akcji przedsiębiorstwa. Jest byłym radnym PiS w Gdańsku oraz wiceprezesem Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego. Milewski zasiada w Narodowej Radzie Rozwoju przy prezydencie Andrzeju Dudzie, w przeszłości kierował Blirtem i innymi spółkami z branży farmaceutycznej.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

DOSTĘP PREMIUM