Wojciech Jasiński wraca do Orlenu. Były poseł PiS będzie kierował radą nadzorczą

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) akcjonariuszy PKN Orlen wybrało w czwartek na przewodniczącego rady nadzorczej Wojciecha Jasińskiego, prezesa tej spółki w latach 2015-18. Jego kandydaturę zgłosił Skarb Państwa. Wojciech Jasiński to były poseł PiS oraz minister Skarbu Państwa w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.
Zobacz wideo

Także na wniosek Skarbu Państwa z rady nadzorczej PKN Orlen odwołano Małgorzatę Niezgodę. Do rady powołano zgłoszonego przez Skarb Państwa Dominika Kaczmarskiego z Ministerstwa Aktywów Państwowych. W trakcie czwartkowych obrad NWZ PKN Orlen, jeszcze przed zmianami w składzie, na wniosek Skarbu Państwa akcjonariusze płockiego koncernu zdecydowali, że rada nadzorcza będzie liczyła tam, jak dotychczas 10 osób to maksymalna liczba członków rady, zgodnie ze statutem spółki.

Wybór przewodniczącego rady nadzorczej PKN Orlen był konieczny z uwagi na rezygnację, jaką w styczniu złożyła z tej funkcji Izabela Felczak-Poturnicka. Po przegłosowaniu zmian w składzie rady nadzorczej i wyborze nowego przewodniczącego rady czwartkowe NWZ PKN Orlen zakończyło obrady.

Powrót Jasińskiego

Wojciech Jasiński został szefem Orlenu w 2015 roku. Przez lata był posłem PiS oraz ministrem skarbu. Uchodził za zaufanego człowieka prezesa Jarosława Kaczyńskiego, choć przez lata bliżej mu było z Lechem Kaczyńskim. WojciechJasiński ze stanowiska prezesa PKN Orlen został odwołany w 2018 roku. - Był atakowany, że zostawił na wielu znaczących stanowiskach ludzi z poprzednich rozdań. Ale dzięki temu miał świetne wyniki, bo to fachowcy – przekonywał informator "Gazety Wyborczej"

Nowym szefem koncernu został wtedy Daniel Obajtek (jest nim do dzisiaj), wieloletni wójt Pcimia, od lat zaufany człowiek byłej premier Beaty Szydło, który od czasu objęcia rządów przez PiS robił oszałamiającą karierę – dla Orlenu porzucił Grupę Energa. W drugą stronę powędrował Wojciech Jasiński, który w sierpniu 2018 został pełnomocnikiem zarządu Energi ds. operacyjnych. 

Do Orlenu trafiła też niedawno Zuzanna Falzmann, wieloletnia dziennikarka i korespondentka TVP w USA.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM