W TSUE o Izbie Dycyplinarnej SN. RPO spodziewa się decyzji niekorzystnej dla polskiego rządu

W Trybunale SprawiedliwościSprawiedliwości UE w Luksemburgu wysłuchanie stron w sprawie wniosku Komisji Europejskiej o tymczasowe zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zdaniem RPO Adama Bodnara należy spodziewać się, że TSUE zastosuje środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia działania kontrowersyjnej izby.
Zobacz wideo

Wysłuchanie rozpoczęło się o godz. 9.30 i odbędzie się. Podczas wysłuchania przed Wielką Izbą Trybunału Sprawiedliwości UE strony sporu przedstawiły swoje argumenty. W piśmie przesłanym do TSUE Polska podnosi, że wniosek KE o zastosowanie środków tymczasowych jest oczywiście niedopuszczalny, ponieważ wnioskowane środki zmierzają do zawieszenia jednej z izb konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, jakim jest Sąd Najwyższy, oraz do niedopuszczalnej ingerencji w wewnętrzną organizację Sądu Najwyższego. Polska w swej odpowiedzi zwraca również uwagę. że wnioskowane środki są "rażąco sprzeczne z zasadą nieusuwalności sędziów, a ponadto nie mają one na celu zapewnienia pełnego wykonania przyszłego wyroku".

W minionym tygodniu TSUE poinformowało, że nie zgadza się na wniosek polskiego rządu o przesłuchanie świadków w ramach postępowania dotyczącego wniosku Komisji Europejskiej o zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

RPO zwraca uwagę, że o wadze sprawy, jaką zajmuje się TSUE, może świadczyć decyzja o zwołaniu posiedzenia Wielkiej Izby Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Konsekwencja może być taka, to może być orzeczenie, które w ramach środka tymczasowego, stwierdzi, że należy zawiesić funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - ocenił Rzecznik Praw Obywatelskich w Poranku Radia TOK FM. Taka decyzja, zdaniem Bodnara, może zapaść w ciągu "kilku dni-tygodni".

Jak tłumaczył gość Poranka Radia TOK FM, jeśli TSUE zdecyduje się na zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, to takim postanowieniem będą "związane wszystkie organy państwa polskiego". - W tym także Sąd Najwyższy i prawdopodobnie spowoduje to to, że izba przestanie działać - podkreślił rozmówca Dominiki Wielowieyskiej. I dodał, że za niezastosowanie się do decyzji TSUE grożą kary finansowe. Bodnar przypomniał, że w poprzedniej głośnej sprawie sporu między władzami Polski i KE, w sprawie wieku emerytalnego sędziów SN, w obliczu dotkliwych kar, rząd naszego kraju wycofał się z przepisów, które obniżały wiek przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. - W tym przypadku może być podobnie - ocenił. 

TSUE o Izbie Dyscyplinarnej SN. Sędzia Paweł Juszczyszyn w Luksemburgu

Poniedziałkowe posiedzenie w Luksemburgu obserwować będzie sędzia Paweł Juszczyszyn, który został ukarany przez Izbę Dyscyplinarną SN: zawieszeniem w orzekaniu oraz obniżeniem wynagrodzenia o 40 proc.  

Sędzia Juszczyn nie będzie jedynym przedstawicielem środowiska, w Luksemburgu pojawi się cała grupa sędziów-krytyków zmian wdrażanych przez rządzących w wymiarze sprawiedliwości. 

- Przyjechaliśmy reprezentować sędziów polskich i pokazać Europie i Trybunałowi jaka to jest ważna sprawa nie tylko dla Polski, nie tylko dla polskich sędziów, nie tylko dla polskich obywateli, ale dla całego porządku prawnego w Unii Europejskiej - mówili przed rozprawą.

Koronawirus. Specjalna ustawa

Adam Bodnar pytany był też o przepisy specjalnej specustawy przygotowanej na czas walki z epidemią koronawirusa. Jej przepisy ostro skrytykowała prof. Ewa Łętowska. Jak przyznał rozmówca Dominiki Wielowieyskiej, on nie jest tak radykalny w poglądach na ten temat, jak jego poprzedniczka. - Po pierwsze musimy sobie zdać sprawę z tego, że w polskiej historii nie mieliśmy podobnego przypadku. (...) Dyskutujemy o zagrożeniu dla życia ludzkiego, i to na masową skalę - mówił gość Poranka Radia TOK FM. RPO przyznał, że po lekturze ustawy, która została w bardzo szybkim tempie przyjęta przez Sejm i Senat oraz podpisana przez prezydenta, ma m.in. "wątpliwości dotyczące kwestii związanych z ograniczeniem prowadzenia działalności gospodarczej i braku odpowiedzialności odszkodowawczej dla przedsiębiorców", ale co do zasady "najważniejsze rozwiązania dotyczące ograniczeń wolności osobistej chyba niestety są uzasadnione sytuacją". 

- Co można robić w obecnej sytuacji? Na pewno trzeba władzy patrzeć na ręce. Obserwować, czy te uprawnienia, wynikające z ustawy, nie są przekraczane, nie budzą wątpliwości - podkreślił RPO. 

Całej rozmowy Dominiki Wielowieyskiej z Adamem Bodnarem wysłuchasz dzięki aplikacji TOK FM. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (10)
TSUE o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
Zaloguj się
 • indan

  Oceniono 9 razy 3

  Skończy się fikanie pisowców z dobrej "podłej zmiany"

 • getz54

  Oceniono 8 razy 2

  To kolejne juz wysłuchanie Paranoików i Schizofreników z ministerstwa Ziobry, pokazuje cierpliwośc i chęc zawarcia porozumienia z Polską przez Komisję Europejską. Wytłumaczenie, ze jednocześnie nie moze się mylic TSUE, Komisja Wenecka, Europejska Siec Rad Sądownictwa, rząd Norwegii, Kongresmeni amerykańscy, sądy europejskie, Sąd Najwyzszy, a rację ma wyłącznie niedouczony Zbynio ze swoją ferajną. Zeby dopełnic czary ponizenia i wstydu, ten człowiek domagał się wysłuchania przed TSUE, Schaba, Radzika, Lasoty. Zgroza. To tak jak
  wysłac na międzynarodowe sympozjum profesorów, doktorów, uznanych autorytetów z dziedziny psychiatrii, pensjonariuszy z oddziału zamkniętego szpitala dla nerwowo chorych w Tworkach. Jako jedynych kompetentnych w temacie ludzi, mających na co dzień kłopoty z deklem. Te uszyte na miarę przez Orbana kalesony, zaczynają się Kaczyńskiemu rozłazic w szwach. Nie tak to miało wyglądac. Lawirowali, kombinowali, przedłuzali, zeby tylko uniknąc katastrofy w kolejnych wyborach. I padli przed samą metą wyborów prezydenckich. TSUE pozdrowi ich dzisiaj gestem Lichockiej, bujajcie się błazny.......

 • mgrstepien

  Oceniono 2 razy 0

  Bój to jest wasz ostatni.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 10 razy -2

  Jesli sie odwaza wejsc w role polskiego suwerena i ingerowac w ustroj RP to nalezy powaznie rozwazyc polexit.

 • wlaki100

  Oceniono 3 razy -3

  PiS nigdy nie wycofuje się ze złych decyzji. Wręcz przeciwnie, z ogromnym zapałem podejmuje kolejne, które tylko pogarszają położenie. Tak dochodzimy do skraju przepaści, by wykonać śmiały krok w przód. Przekupiona srebrnikami i ogłupiona propagandą gawiedź udaje że to ich nie dotyczy. A jednak... wszyscy jesteśmy na pokładzie- bal trwa, a Titanic pruje na lodową górę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX