Kto następcą Kurskiego w TVP? Nowy prezes może zostać wybrany w drodze wskazania, a nie konkursu

Możliwe, że nie w drodze konkursu, a przez wskazanie Rada Mediów Narodowych wyłoni następcę Jacka Kurskiego, który w poniedziałek oficjalnie przestaje być prezesem Telewizji Polskiej. W piątek Rada Mediów Narodowych zdecydowała o odwołaniu z tej funkcji Jacka Kurskiego.
Zobacz wideo

O tym, że może obyć się bez rozpisania konkursu na nowego prezesa TVP, powiedział w rozmowie z reporterem TOK FM Juliusz Braun. Następca Jacka Kurskiego może być wybrany przez wskazanie. Jak mówił Braun - który zasiada w Radzie Mediów Narodowych, a w przeszłości był też prezesem TVP - nie rozpoczęto jeszcze nawet prac nad ustaleniem zasad konkursu, który wyłoniłby nowego szefa telewizji publicznej. 

- Zwróciłem się do przewodniczącego, by przygotował projekty regulaminu konkursu. Ale, czy będzie konkurs, nie wiem - przyznał Juliusz Braun.

Najbliższe posiedzenie Rady Mediów Narodowych zaplanowano na 25 marca. Nie można jednak wykluczyć, że wcześniej zostanie zwołane nadzwyczajne posiedzenie.  

O odwołaniu prezesa telewizji publicznej dowiedzieliśmy się w piątek (6 marca), w tym samym dniu, gdy prezydent Duda poinformował, że podpisał ustawę, dzięki której do TVP i Polskiego Radia trafią blisko dwa miliardy złotych

Nim Rada Mediów Narodowych podjęła decyzję o odwołaniu Jacka Kurskiego, prezes TVP przesłał do prezydenta Dudy list. w którym oddał się do jego dyspozycji.  

Kto następcą Jacka Kurskiego? Kandydatem na następcę były szef "Frondy Lux"

Z nieoficjalnych ustaleń Gazeta.pl wynika, że p.o. prezesa TVP zostanie Mateusz Matyszkowicz. On też typowany jest na nowego prezesa. Z kolei Marzena Paczuska może przejąć nadzór na Telewizyjną Agencją Informacyjną

39-letni Mateusz Matyszkowicz z wykształcenia jest filozofem. Był m.in. redaktorem naczelnym kwartalnika "Fronda Lux", w latach 2016–2017 był dyrektorem TVP Kultura, a potem (2017–2018) dyrektorem TVP 1. Matyszkowicz do zarządu telewizji publicznej trafił w 2019 roku.  

Jacek Kurski stanowisko prezesa TVP pełnił od 2016 roku. Wcześniej był m.in. posłem (2005-2009), posłem do Parlamentu Europejskiego (2009-2014), a następnie podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na początku lat 90. współpracował z Porozumieniem Centrum, na którego czele stał Jarosław Kaczyński. Do PiS wstąpił po przegranych wyborach przez Akcję Wyborczą Solidarność Prawicy w 2001 roku. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

TOK FM PREMIUM